Nový Spark
venku od 1. října

BIFFY CLYRO si 14. 11. 2013 došlápnou na Roxy


BIFFY CLYRO
14. listopad 2013
Praha, Roxy

Příběh Biffy Clyro je stejně tak romantický, jako je archetypální. Tři kamarádi z dětství z Ayrshire založili kapelu, vydali tři alba a svým čtvrtým albem z roku 2007 nazvaným Puzzle prorazili a dostali se v britské hitparádě na druhé místo. V době, kdy vydali své páté album Only Revolutions, vyprodávali stadióny a vydávali úspěšné singly – v době, kdy rockové skupiny míjí hitparády obloukem. Prodali přes million alb a zdálo se, že se jim tuhle laťku už nepodaří zvýšit.

O tom zpěvák a kytarista Biffy Clyro Simon Neil nejspíš nepřemýšlel – napadlo ho vydat dvoualbum, které by bylo vrcholem jejich kariéry. Dostalo název Opposites. “Byla to taková reakce na hudbu současnosti, která je na jedno použití. Chci, aby naše hudba byla stálým společníkem v životě lidí a něco, co budou poslouchat i v budoucnosti. Ne něco jen na týden....” Album získalo skvělé recenze a debutovalo na #1. Biffy Clyro získali cenu NME za Best British Band.

“Ta představa nás nadchla, ale říkali jsme si - jak toho docílit?” vzpomíná basák James Johnston. Ale ani jeden z členů kapely – doplněný o Jamesovo dvojče, bubeníka Bena – nedokázal předvídat inspiraci pro tohle album. Kapela v té době procházela jistou krizí – v Santa Monice, kde se nové album připravovalo s producentem GGGarthem Richardsonem, měla kapela v rukávu 24 písní z původních 45, které Simon složil. Ben se ale tehdy příliš spřátelil s alkoholem a vypadalo to, že se kapela rozpadne. Něco se muselo změnit.

Ben pochopil nutnost přestat s pitím a tohle kapelu doslova nakoplo. Jako by si všichni zase padli kolem krku. Celý tenhle zážitek je posunul výš.

Opposites bylo nahráno během pěti měsíců v Los Angeles ve studiu The Village, kde nahrávali tak slavné kapely, jako jsou Fleetwood Mac, The Rolling Stones, Pink Floyd a další. I tohle vědomí “závazku ke klasikům” pomohlo Benovi zůstat ve znovu nabyté formě.

Na Opposites kapela spolupracovala se slavným skladatelem Davidem Campbellem, který se s nimi sešel již na Only Revolutions. Jeho neocenitelný dohled nad orchestrálním aranžmá posílil i tady vrstvy emocí a hloubky skladeb Biffy Clyro.

Simon k desce dodává “Vidím Puzzle, Only Revolutions a Opposites jako trilogii desek, které jsou velice osobní a jsou o objevování toho, o čem je vlastně život. Všechny vzestupy a pády, které vás v dospělosti čekají. Jsou to emotivní, prostorové a dramatické desky. Ale další cíle jsou ještě před námi.”

Více na: http://www.roxy.cz/biffy-clyro

Nový Spark
venku od 1. října
Kalendář akcí
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace