Nový Spark
venku od 2. října
Břitva ocení tvrdou kvalitu - kapely, osobnosti i legendy

Břitva ocení tvrdou kvalitu - kapely, osobnosti i legendy

Tuto sobotu budou popatnácté předávány nejtvrdší tuzemské hudební ceny Břitva. Stane se tak 16. dubna 2016, a to jako již tradičně v brněnském klubu Melodka.

České výroční rockové ceny Břitva se zaměřují hlavně na tvrdší až extrémní hudební žánry a svým charakterem tak doplňují, rozšiřují a přitvrzují záběr nikoli konkurenčních, ale spíše kolegiálních hudebních cen Anděl, Apollo a Vinyla.

Přestože udílení cen Břitva je záminkou, hlavní náplní večera budou koncertní vystoupení, která obstarají brutálně smrtící palba PERFECITIZEN, úderně thrashdeathový nářez v podání ANTIGOD, elektronicko cybermetalová jízda MINORITY SOUND, atmosférická produkce POSTCARDS FROM ARKHAM a v rámci zpestření i trochu extravagantně působící FELISHA.

Hlasování v 15. ročníku těchto cen se zúčastnilo přesně 50 publicistů, zaměřených převážně na rock, metal, punk nebo hardcore, na základě jejichž hlasů byly již dříve vyhlášeny nominace.

V hlavní kategorii Album roku na ocenění kandidují brutálně drsné kapely HEAVING EARTH, HELLYUM a PERFECITIZEN, uznávaný i proklínaný projekt MORTAL CABINET, moderněji laděné formace DARK GAMBALLE, MINORITY SOUND a POSTCARDS FROM ARKHAM, hardcore punkeři FEAR OF EXTINCTION a GATTACA a také z temných kořenů vzešlí, ale do mnohem odlehčenější polohy se vyvíjející HEIDEN.

Naopak v záporně pojaté, ale samozřejmě nijak neoceňované kategorii Zklamání roku lze favorizovat vše, co se loni seběhlo kolem Aleše Brichty, Daniela Landy nebo skupiny ORTEL, ale rovněž nepříjemně konfliktní dění okolo metalové legendy CITRON.

Vedle tradičního ocenění nejlepších nahrávek, objevů, festivalů nebo médií dojde i na uvedení dalších tří historicky významných kapel do Galerie legend, ale také specialitu v podobě vyhlášení konečných výsledků ankety Osobnost scény. Mezi nimi, ovšem zatím bez pořadí, figurují přední undergroundoví hudebníci Bruno (HYPNOS, KRABATHOR), Poly (INSANIA) a František Štorm (MASTER'S HAMMER, MORTAL CABINET), festivaloví pořadatelé Čurby (Obscene Extreme), Shindy a Tomáš Fiala (oba Brutal Assault), publicisté Petr Korál (Rock & All, Radio 1, Radio Beat), Herdron (Pařát) a Johan (Fobia, Pařát) a také letos předčasně zemřelý hardcorepunkový aktivista Filip Fuchs (SEE YOU IN HELL, Hluboká orba, United Crusties).

Kompletní nominace:

http://cenybritva.cz/ceny-britva-oznamuji-nominace-za-rok-2015 /

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
24.10. CELLAR DARLING, FOREVER STILL
24.10. The Rasmus
25.10. BRUCE DICKINSON: WHAT DOES THIS BUTTON DO?
25.10. The Unity
26.10. The Unity
28.10. Victims, Svalbard
29.10. THE EXPLOITED
30.10. Heilung
31.10. Volbeat, Baroness
01.11. Kissin' Dynamite
A co FAKKER!?