Nový Spark
venku od 1. března
CRUADALACH podpoří oběti požáru v bukurešťském klubu

CRUADALACH podpoří oběti požáru v bukurešťském klubu

Koncem října vyšlo benefiční kompilační cd coverů písní bukurešťské kapely GOODBYE TO GRAVITY. Výtěžek z prodeje jde na terapii pro přeživší oběti tragického požáru, který propukl před rokem v klubu Colectiv rumunské Bukurešti.

Dne 30. října 2015 zchvátily plameny bukurešťský klub Colectiv, a to během koncertu metalcoreové kapely GOODBYE TO GRAVITY. Kapelní pyrotechnika jiskrou zapálila pokrytí klubu z protihlukové pěny, která je vysoce hořlavá. Oheň se rychle rozšířil po stropě, který se propadl a v následné vřavě bylo mnoho lidí ušlapáno. Následkem požáru, ale i špatných podmínek rumunských nemocnic ztratilo svůj život 64 lidí, včetně 4 z 5 členů kapely a přes 150 dalších, včetně zpěváka Andreie Găluța, si ponese doživotní následky.

Klub Colectiv neměl protipožární ochranné prvky vyžadované vyhláškou a jeho majitelé byli později zadrženi a obviněni z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Událost se stala symbolem nejen široce rozšířené korupce v rumunské státní správě, ale i zoufalého stavu rumunského zdravotnictví. Úřady byly nuceny transportovat řadu postižených požárem do evropských nemocnic. Následné masivní protesty v ulicích vedly k pádu vlády Victora Ponty.

S nápadem na benefiční CD s předělávkami písní kapely GOODBYE TO GRAVITY přišli lidé z rumunské divize hudebního vydavatelství Universal, pod nímž kapela vydávala osudného dne své CD. Možnosti vzdát hold svým zemřelým přátelům se chopily zejména kapely z rumunské undergroundové scény, na CD však přispělo i několik zahraničních interpretů. Jsou mezi nimi švýcarská Anna Murphy (ex ELUVEITIE), muzikanti z dalších známých kapel MY DYING BRIDE nebo TRISTANIA (projekt NIGHTSHADOWS LAMENT), ale i česká folkmetalová kapela CRUADALACH. „Pro natočení písně pro kompilaci jsme se rozhodli, protože máme na rumunské metalové scéně mnoho přátel, které jsme mohli díky koncertování v Rumunsku i osobně poznat, jejich tragédii a smutek nad ztrátou blízkých cítíme až sem a darovat jim proto píseň na benefiční CD bylo pro nás zcela přirozené rozhodnutí,“ říkají k tomu členové CRUADALACH. Cover písně „Waking up“ celou kompilaci otevírá.

Příběhy obětí požáru se zabývá FB skupina Pomoc pro Colectiv a v pražském klubu Vagón proběhne benefiční koncert pro Colectiv a to 24. února 2017.

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
08.03. MESHUGGAH
08.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
09.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace