Nový Spark
venku od 1. prosince
CRUADALACH podpoří oběti požáru v bukurešťském klubu

CRUADALACH podpoří oběti požáru v bukurešťském klubu

Koncem října vyšlo benefiční kompilační cd coverů písní bukurešťské kapely GOODBYE TO GRAVITY. Výtěžek z prodeje jde na terapii pro přeživší oběti tragického požáru, který propukl před rokem v klubu Colectiv rumunské Bukurešti.

Dne 30. října 2015 zchvátily plameny bukurešťský klub Colectiv, a to během koncertu metalcoreové kapely GOODBYE TO GRAVITY. Kapelní pyrotechnika jiskrou zapálila pokrytí klubu z protihlukové pěny, která je vysoce hořlavá. Oheň se rychle rozšířil po stropě, který se propadl a v následné vřavě bylo mnoho lidí ušlapáno. Následkem požáru, ale i špatných podmínek rumunských nemocnic ztratilo svůj život 64 lidí, včetně 4 z 5 členů kapely a přes 150 dalších, včetně zpěváka Andreie Găluța, si ponese doživotní následky.

Klub Colectiv neměl protipožární ochranné prvky vyžadované vyhláškou a jeho majitelé byli později zadrženi a obviněni z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Událost se stala symbolem nejen široce rozšířené korupce v rumunské státní správě, ale i zoufalého stavu rumunského zdravotnictví. Úřady byly nuceny transportovat řadu postižených požárem do evropských nemocnic. Následné masivní protesty v ulicích vedly k pádu vlády Victora Ponty.

S nápadem na benefiční CD s předělávkami písní kapely GOODBYE TO GRAVITY přišli lidé z rumunské divize hudebního vydavatelství Universal, pod nímž kapela vydávala osudného dne své CD. Možnosti vzdát hold svým zemřelým přátelům se chopily zejména kapely z rumunské undergroundové scény, na CD však přispělo i několik zahraničních interpretů. Jsou mezi nimi švýcarská Anna Murphy (ex ELUVEITIE), muzikanti z dalších známých kapel MY DYING BRIDE nebo TRISTANIA (projekt NIGHTSHADOWS LAMENT), ale i česká folkmetalová kapela CRUADALACH. „Pro natočení písně pro kompilaci jsme se rozhodli, protože máme na rumunské metalové scéně mnoho přátel, které jsme mohli díky koncertování v Rumunsku i osobně poznat, jejich tragédii a smutek nad ztrátou blízkých cítíme až sem a darovat jim proto píseň na benefiční CD bylo pro nás zcela přirozené rozhodnutí,“ říkají k tomu členové CRUADALACH. Cover písně „Waking up“ celou kompilaci otevírá.

Příběhy obětí požáru se zabývá FB skupina Pomoc pro Colectiv a v pražském klubu Vagón proběhne benefiční koncert pro Colectiv a to 24. února 2017.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace