Nový Spark
venku od 1. srpna

(Dave) ROTTEN - AVULSED - CHRIST DENIED - po všech stránkách extrémní

Někdy v polovině prosince se na FB stránkách španělského (brutal) death metalového dua CHRIST DENIED objevila upoutávka na nový, tentokrát sólový projekt Davida Sancheze alias Dave Rottena, pojmenovaný jednoduše ROTTEN. Osobně jsem ještě donedávna žila v přesvědčení, že minimalističtěji než s CHRIST DENIED už to ani nejde. Evidentně jde – Dave si v případě ROTTEN zajišťuje vše – od zpěvu, přes basu a kytary, po programování a samozřejmě nahrávání a všechno, co s tím souvisí (snad vyjma grafiky). Do kategorie „všechno“ spadá také distribuce – první demo nahrávku si můžete sice poslechnout níže, ale můžete si ji v případě zájmu přímo od Davida objednat. Oprašte si ovšem kazeťáky, protože obdržíte podomácku namnoženou MC: „Demo nahrávka Cryptic Catacombs je k dispozici jen na podomácku udělané kazetě, s xeroxovaným obalem: takhle jsem na extrémní hudbě vyrůstal koncem 80.let já!“.

Mimochodem, muziku ROTTEN popisuje Dave slovy, která do určité míry připomínají jeho výroky i o CHRIST DENIED: „...cílem projektu je tvořit primitivní, temný, zahnívající, kryptický death metal se zlověstnou atmosférou a kavernózním zvukem. Žádné inovace, žádné technické sračky a žádná čistá produkce, jen death metal v té nejryzejší podobě zachovávající pravou esenci a vzdálený jakýmkoliv trendům …“.

Tento přístup, snad jen v brutálnějším provedení, razí už nějakou dobu se zmiňovanými CHRIST DENIED a je dobré podotknout, že se úplně nesetkává u lidí s pochopením a neočekává ho ani v případě ROTTEN: „To, co slyšíte, je přesně to, co chci dělat, takže se ani nesnažte mi sdělovat své názory na zvuk toho či onoho. Berte nebo nechte, ale neremcejte …“.

WEB ROTTEN

Nutno uznat, že tenhle člověk je svým způsobem neuvěřitelný. Ačkoliv jsme se kvůli rozhovoru spojili hned začátkem září těsně kolem vydání nového alba AVULSED „Ritual Zombi“, o projektu ROTTEN se v té době ještě jmenovitě nezmínil. Na dotaz, kde všude působí a jak si stanovuje priority, odpověděl:

Dave: „Začnu PUTREVORE, což je společný projekt s geniálním Švédem Roggou Johanssonem (PAGANIZER). Jak název napovídá, v tomto případě usilujeme o hodně zahnívající death metal. Další kapelou na seznamu je GOLGOTHA, ale ta už je mrtvá. Jen jsem natočil vokály pro jejich třetí album v roce 2005 a odehráli jsme spolu tři koncerty. Teď je projekt u ledu, zůstal totiž jen jeden člen a možná se mu to podaří zase resuscitovat, ale já se toho už rozhodně nezúčastním. Kromě CHRIST DENIED mám ještě další projekty jako YSKELGROTH, ANAËMIA, UNWOM, HOLYCIDE a na dalších se pracuje. Vlastně jsem docela zaměstnaný člověk.

A priority? To je strašně jednoduché: AVULSED. Hned za nimi jdou CHRIST DENIED a ty ostatní věci jsou v podstatě jen studiovými projekty. Je otázkou, jestli se někdy nedokopeme i k vystoupení PUTREVORE, ale v takovém případě by to byla jen jednorázovka.

Teď se ale nerozptyluji. Moje dvě kapely mají nová alba a je zapotřebí taky trochu duševně relaxovat. Nahrávání a následná propagace desek je totiž docela stresující záležitost.“

Je zřejmé, že každý máme jinou představu o nerozptylování se a relaxaci. V lednovém Sparku se v rozhovoru soustředíme jen na CHRIST DENIED a AVULSED, a protože se jako obvykle ne všechno do dvou stran mohlo vměstnat, a protože v kontextu nového projektu ROTTEN některé dřívější výroky dostávají jasnější význam, zde alespoň pár dodatečných odstavců na doplnění „skládačky“ jménem Dave Rotten.

Po letošním vystoupení CHRIST DENIED na festivalu Obscene Extreme jsem byla velmi zvědavá, do jaké míry bude nové album ("Cancer Eradication") korespondovat s tím, co se hrnulo z pódia. Korespondence je dokonalá. Takže shrňme si ještě vaše pojetí brutálního death metalu.

Dave: "… Vrátím se tedy ještě jednou k našemu vystoupení na OEF. Chápu, že mohli být někteří lidé živým vystoupením CHRIST DENIED rozčarovaní, ale jak jsem už v úvodu řekl, je to prostě tím, že jsou zvyklí na klišé a tak nějak od nás čekají, že budeme do těchto klišé zapadat, ale právě v tom nemůžeme vyhovět. Na druhou stranu vím o dost lidech, kterým se vystoupení líbilo. Například pořadatel OEF, Čurby, mi řekl, že byl překvapený, že to nečekal, ale vystoupení se mu líbilo, protože bylo jiné. Bylo bizarní naším vlastním způsobem! Měli jsme koule udělat něco jiného, než na co jsou masy zvyklé. Plaveme proti proudu, a to samo o sobě není jednoduchý úkol, ale radši zemřeme ve stoje!!! (smích)

Naše živé vystoupení je slavnostní, temné, rudé, statické, vážné, beze slov, bez úsměvů, bez cool gest. Kdokoliv se bude chtít zajít na vystoupení CHRIST DENIED podívat, měl by vědět, že se mu dostane jen a pouze zdrcující brutality. Uslyší nelidské hrdelní zvuky, sevřenou kytaru, smysluplné songy a uši rvoucí zvuk bicích.

Na druhou stranu to ale neznamená, že by podle nás ostatní brutální death metalové kapely měly dělat totéž. Je nám jasné, že je naše pojetí přeci jen dost extrémní. Je to jen naše pojetí a chápání toho, jak CHRIST DENIED musí vypadat. Něco odlišného a pamětihodného. Ať už v dobrém nebo ve zlém. Je nám to opravdu jedno. Na úspěch kašlem."

Facebook CHRIST DENIED

AVULSED (srpen 1991) patří mezi skutečné veterány španělské extrémní hudby. Čistě ze zajímavosti: existovala už tehdy ve Španělsku něco jako extrémní scéna a jak se vám začátkem devadesátých let začínalo? (Pozn. i CHRIST DENIED vznikli v první polovině 90.let)

Dave: "No, nebylo zrovna nejjednodušší založit takovouto kapelu, protože tehdy opravdu neexistovalo moc muzikantů, kteří by ujížděli na extrémním metalu. Začali jsme ve složení basák, bubeník a zpěvák, bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Začali jsme doslova z ničeho a pohánělo nás jen nadšení!! Na rozdíl od severských zemí, kde se zdá, že všichni žijí muzikou, Španělsko opravdu není semeništěm extrémních kapel a muzikantů! (smích)

AVULSED se etablovali jen postupně. V průběhu prvních let jsme si prošli i několika personálními změnami, hlavně z důvodu názorových rozdílů mezi naším prvním kytaristou a zbytkem kapely a také jsme se rozloučili s bubeníkem, protože nepatřil mezi nejtalentovanější. Postupně se ale sestava usadila a s jednotlivými nahrávkami a koncerty jsme získali respekt a vybudovali solidní fandovskou základnu nejen ve Španělsku."

Když bys měl srovnat dobu tehdy a dnes – v čem vidíš největší rozdíl?

Dave: "Hlavní a největší rozdíl je nepochybně v existenci Internetu! V současnosti je všechno jednodušší i těžší zároveň. Jednodušší v možnostech okamžité propagace i v tom, že není nutné nákladně kopírovat kazety, aby si člověk vyrobil demo nahrávky, které by pak rozesílal. Jenže na druhé straně je přístup lidí slabý, falešný a marný. Prodeje nahrávek jsou směšné, což poškozuje a oslabuje kapelu: nemáš sílu vytvářet víc věcí, protože předem víš, že co uděláš, bude systematicky kradeno. Měli jsme hrozné štěstí, že jsme vznikli v roce 1991: když dneska vyprávíme, že jsme tehdy prodali 1000 kusů naší první demo kazety s dvěma písničkami a něco přes 2.200 druhého demáče, lidi nám to ani nechtějí věřit. Mnoho zavedených kapel dneska neprodá ani tolik cédéček!"

A dnes? Uživí vás AVULSED třeba v kombinaci s dalšími projekty nebo…

Dave: (bouřlivý smích) "No to fakt ne!!! Z AVULSED nikdy nebudeme schopni žít. Jsme jen undergroundovou kapelou. Tohle pro nás opravdu není byznys, jen prostředek, jak se vyjádřit pomocí muziky, kterou milujeme: death metalem...."

Myslím, že i z výše uvedených fragmentů se obraz Davida Sancheze a jeho chápání extrémní muziky (a jejích i jeho kořenů) začíná skládat … Více v lednové rubrice Holocaust Nightmare.

Web AVULSED

Facebook AVULSED

Nový Spark
venku od 1. srpna
Kalendář akcí
18.08. ROCK CASTLE 2022
25.08. SABATON, AVATAR, BLOODBOUND
12.11. ALTER BRIDGE, HALESTORM, MAMMOTH WVH
16.02. VILE VALLO
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace