Nový Spark
venku od 30. října

Death To All - 17.11.2013, Praha, Roxy

Projekt DEATH TO ALL navštívil v rámci svého evropského turné i Českou republiku, aby i zde bývalí muzikanti DEATH vzdali hold svému tehdejšímu spoluhráči a zakladateli této zásadní kapely – Chucku Schuldinerovi. Nedělní večer nebyl pouze sváteční z hlediska dějin naší země, ale svátek zažívali v Roxy všichni fanoušci technického death metalu.

A to už s první předkapelou DARKRISE. Švýcaři měli k dispozici pouhou půl hodinu, ale tu využili maximálně. Jejich pojetí bylo o něco brutálnější, ale hráčská laťka se držela vysoko, skladby byly propracované a umně a plynule zkonstruované, aby vynikla ekvilibristika všech členů. Zejména se zraky přítomných soustředily na kytaristu Pingua, který nepopřel, že se vedle domovské kapely věnuje intenzivně i jazzu.

Jestliže na DARKRISE byly prostory klubu zaplněny stále ještě decentně, na Němce OBSCURA dav pořádně zhoustl. A není divu. Tahle hráčsky nadupaná čtveřice může už dnes leckoho vyučovat, jak hrát technický death metal a přitom nezauzlovat nejen posluchače, ale i sebe. Jejich setu se dá vytknout pouze jedna věc a tou byl stále se zesilující zvuk, alespoň v prostoru pod pódiem se vše začalo trochu slévat do sebe. OBSCURA však potvrdila, že jde stále nahoru a protože představila i jednu novinkovou skladbu, můžeme se doufám těšit v roce 2014 na další porci špičkového precizního death metalu.

Pět minut před devátou nastoupila čtveřice skrývající se pod hlavičkou DEATH TO ALL. Paul Masvidal, Steve DiGiorgio a Sean Reinert zažili společně velké věci v období alba „Human“ společně se zpěvákem a kytaristou Maxem Phelpsem (koncertní člen CYNIC) vsadili v Praze především na toto album a ranou tvorbu DEATH vůbec. Odsýpalo jim to náramně a především na Stevovi a Paulovi bylo vidět, jak je současná šňůra baví. Do hry se později dostali i dva členové OBSCURA (zpěvák a kytarista Steffen Kummerer a bubeník Hannes Grossmann), aby i oni vzdali čest Chucku Schuldinerovi, bez jehož zásadního příspěvku by současná nejen deathmetalová scéna byla o dost chudší. Je velká škoda, že ho zákeřná nemoc nenechala na světě aspoň o pár roků déle. I právě proto je však jen dobře, že se takto naplno připomíná (i třeba i s troškou toho mlčenlivého vzpomínání a nostalgie) jeho život, ve kterém toho v rámci DEATH stvořil za krátkou dobu tolik, na co by ostatní potřebovali minimálně o dvacet let více.

Fotogalerie Zdenka Zeleného zde

Nový Spark
venku od 30. října
Kalendář akcí
30.10. LIVESTREAM PUSCIFER
30.10. LIVESTREAM CRADLE OF FILTH
31.10. LIVESTREAM MOONSPELL
31.10. LIVESTREAM CODE ORANGE
05.11. Nick Cave Alone at Alexandra Palace v kinech
05.11. LIVESTREAM PARADISE LOST
04.12. ELVENKING, LAST DAYS OF EDEN
18.12. LIVESTREAM TRANS SIBERIAN ORCHESTRA
12.03. APOCALYPTICA, EPICA
13.03. PRIMAL FEAR
A co FAKKER!?