Nový Spark
venku od 1. dubna
Den D udeřil: Recenze právě vycházejícího alba AC/DC

Den D udeřil: Recenze právě vycházejícího alba AC/DC


AC/DC

Power Up

COLUMBIA/SONY MUSIC 41:03

Hard rock Austrálie

Mudrovat o AC/DC je jako chtít pitvat tatarák. Syrový maso a vejce, plus něco koření, nic víc – a jsou z vás závisláci. AC/DC je to samé v notách, dvě tři suroviny/ingredience a všichni Mišelíni světa se můžou jít se šnekama a jinýma serepetičkami schovat do špajzu.


Foto: Instagram AC/DC

Takže narychlo a deníčkově. V úvodní „Realize“ je za firemní ostří pily jednoznačně Brian, byť se slyšitelně potýká s věkem zúženým hlasovým rejstříkem. Angus a ostatní naštěstí v pozadí mažou, co to dá, překvapí vrstevnaté aranže, je zkrátka co poslouchat. „Rejection“ dusá v o něco pomalejším rytmu, soundu opět na první signální dominuje Brian, přidává se typický Angusův riff, celkově je skladba syrovější a úpornější než otevírák. Milým zpestřením je pro mě osobně Brianův půl sekundový GEORDIE ocásek.

Svěží „Shot in the Dark“ uvítala natěšené fanoušky prvního října třicetisekundovým úryvkem, o týden později byla na virtuálních pultech celá. Klasická AC/DC fazóna ve středním tempu s optimistickým přec pichlavým vkladem kytar. Slyšitelně odlehčená a porůznu dozdobená „Through the Mists of Time“ je pro Australany méně typická. Ani Brian poprvé nijak netlačí na pilu, i když jinak než řezavě/škrceně to už dnes bohužel nedá. Když si vybavím, co by s touto skladbou vyvedl v časech „Hells“, jen se olíznu. „Kick You When You're Down“ – opět vnímám nesoulad drtiče skla Briana s v náznacích funkující kapelou, která pohoupe údy a zahřeje zvukovody.

Trademarkovou kytarovou práci můžeme slyšet v „Witch's Spell“, Angus se dokonce pouští na krátký sólo špacír. „Demon Fire“ má chvílemi trochu rozvitější hardrockovější formát, skoro by se chtělo napsat párplovský. Tempo zrychlí tep. Možná i proto byla skladba vybrána za druhého pilota alba. Maso na tatarák se nemá mlít, ale přiškrabávat. Tak jako kytara v „Wild Reputation“. „No Man's Land“ je pomalé rock’n’boogie, a dalším kusem, co přímo volá po mladším Brianovi. Jednoduchý rytmus „Systems Down“ – jako stvořený k poskakování po jedné noze. A navrch vedle riffu další pěkné sólečko. Že by zápis mezi nesmrtelné skladby AC/DC?

A v „Money Shot“ zazní nejrozvitější Angusova kytarová hra na celé desce, přitom počáteční riff i refrén voní už kdysi zahranou minulostí. Poslední Angusova parádička, „Code Red“, opět trochu prožene mistrovy prsty, i když tempo je rozvážné, a než se člověk naděje, zvonec, konec.

U celého alba vnímám lehký rozpor mezi jednostrunným řvounem Brianem, přehlušujícím všechno a všechny, a snahou ostatních o určitou barevnost soundu. Je to jako když si v zubařském křesle při vrtání zoufale prohlížíte výzdobu ordinace a myšlenky se ne a ne odpoutat… Sice ne další klasika, ale slušný tradiční kus nepochybně.

Jaromír Merhaut *****

Nové album AC/DC si můžete objednat v našem e-shopu za super cenu!

A těšit se stejně jako Petr Buček z Ostravy, který neváhal, objednal a vinyl "Power Up" už má od nás v den vydání doma!

Foto: Petr Buček

Nový Spark
venku od 1. dubna
Kalendář akcí
24.04. LIVESTREAM KORN
01.05. LIVE STREAM DEVIN TOWNSEND
12.05. LIVE STREAM CRADLE OF FILTH
28.05. LIVESTREAM NIGHTWISH
18.09. PRIMAL FEAR
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
A co FAKKER!?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace