Nový Spark
venku od 1. července
Dobrodružství s DOGOU v Americe ...už se blíží

Dobrodružství s DOGOU v Americe ...už se blíží

Svět za velikou louží vždycky platil za místo, kde se tráva více zelená, a to především v době, kdy tady vládla spíše červená než zelená. Do světa neomezených možností – jak se tajemnému kontinentu přezdívalo – se podíval málokdo, a tak bylo terno mít odtamtud aspoň džíny nebo kusovku ale hlavně desky. Vinyly.

Hudebně se inspirovat u zaoceánských kapel začínalo složitým zjišťováním skrze skutečnou mezilidskou sociální síť od starších mániček, co to vůbec ten hard rock je a jaké kapely ho hrají, dalším stupněm bylo shánění a kradmé půjčování drahocenných vinylů. Doba pokročila a získat základní informace se stalo snadnějším, skutečně se propojit s Amerikou přestalo být neřešitelným problémem pro západní část Evropy a v posledních letech vylétávají vlaštovky i z nejvýchodnějších cípů naší vlasti, které za oceánem dělají pěkné haló. Tož taky, bo my chachaři a děvuchy z kraje razovyteho někam vlezt bez křiku nezvladnem.

Takový byl příběh každého rockera a taky kluků z DOGY, kteří o tom zaoceánském světě motorkářům zaslíbeném už dávno nechtějí jen snít. Nová skladba „Route 66“ z aktuální desky „Respekt“ vybízela k vyjížďce alespoň na nějakou cestu. Vzhledem k otevřeným možnostem se DOGA nedržela zpátky a klip natočila přímo na matce všech cest. Na cestě ale vzbudili rozruch a vznikla i jistá nová přátelství, která vedou k věcem budoucím. Přesuňme se do nejaktuálnější současnosti: Před březnovým koncertem pořádaným tradičně v ostravském klubu Garage si kapela pozvala několik novinářů, aby oficiálně oznámila své první americké turné, o kterém se sem tam už mluvilo. Opět to zní jako cosi vzdáleného uchu českého fanouška, ale pozor, věci se mají přesně opačně.

Turné Route 66 Pub Tour zahájí DOGA 10. října v Las Vegas, a bude pokračovat po dálnici přes dva tisíce mil. Šňůru zakončí o deset dní později v St. Louis. Po cestě se bude celá karavana minibusů zastavovat a při těchto příležitostech kapela odehraje čtyři (pátý je v jednání) akustické koncerty ve speciálně vybraných stylových hospůdkách, z nichž dýchá americká kultura. Jak se nás to dotýká? Kapela se rozhodla, že karavanu minibusů vyčlení pro své fanoušky, kteří budou cestovat s nimi. Místa pro fanoušky jsou striktně limitovaná bezpečnostními důvody a tamními dopravními pravidly na čtyřicet míst.

Unikátnost projektu tkví nejen v tom, že DOGA jako první kapela odjede turné po Route 66, navíc v závěsu s vlastními fanoušky, takováto cesta není nijak tradiční ani pro místní kapely. Organizátoři se postarají o autenticitu zážitku, při natáčení klipu k „Route 66“ poznali zajímavé lidi, kteří jsou nápadu nakloněni, třeba místní ikonu Kaitlyn Lowry: „Kaitlyn se v našem klipu objevila jako děvče s dolary za kalhotami. Je to reálná místní postavička, je tváří festivalu Bike Week, což je tradiční týden srazu motorkářů , který probíhal právě v době, kdy jsme točili klip. Kaitlyn je takový maskot celého festivalu. Posléze jsme zjistili, že je dcerou majitele několika obchodů a místních pump. Řekla nám, že pokud se pro turné rozhodneme, zařídí nám nocleh přímo u nich v historickém hotelu z doby boomu těžby stříbra,“ dodává Izzi.

U této příležitosti kapela chystá i speciálně upravené skladby: „Symbolicky bude pro toto turné do angličtiny přeložena skladba „Route 66“ a možná některé další jako „Poletuju“ například,“. Z cesty vznikne i nový videoklip a dokument pravděpodobně Jirky Bláhy. Kapela tak chce ve velkém stylu navázat na svou osmnáctiletou tradici Dovolené s Dogou. Druhou přelomovou a velmi aktuální událostí je pro pětatřicetiletou DOGU ocenění jejich nejnovějšího počinu „Respekt“ platinou. Zlatí byli kluci už s předchozí deskou, tentokrát zlatou hranici prolomili za pouhých deset dní. Kruh se tak pomyslně uzavírá: platinu kluci na ostravském koncertě přebírají právě za své Respekt Vinyl Tour a zvou na cestu plnou zážitků do země, odkud pocházejí kdysi těžko sehnatelné vinylové nahrávky.

I samotná aktuálně probíhající vystoupení jsou symbolicky propojena s návratem do Ameriky. Kapela nechala vyrobit nové kulisy s grafikou „Route 66“ a překopala setlist, který alespoň v Ostravě vytvořil prostor pro slavnostní předání platiny. Nové skladby už vlastně tak nové nejsou a do setlistu zapadají, jako dávno prověřené. Celá šňůra symbolicky navazuje na opět populární dobu retro vinylů a i prodeji desky „Respekt“ vydání na znovuobjeveném nosiči prospělo.

Respekt Vinyl Tour DOGY dává ochutnat něco z chystané říjnové cesty po nejslavnější dálnici světa taky malým akustickým setem zakomponovaným do právě probíhajících koncertů. Kapela na chvíli zklidní a akusticky odehraje několik skladeb, které v takovémto podání uslyšíte, odvážíte-li se s kapelou odjet na Pub Tour 2023. „Logisticky je podle kapely uspořádat akustické koncerty snazší a lépe tak zapadnou do atmosféry amerických městeček,“ říká Izzi a dodává, že stejně všichni víte, že DOGA má i akusticky pořádné koule. Kdo se tedy odváží jet matkou cest společně, pozvat Homera na pivo? Ty další jsou pro Barneyho…

Text: Sabina Jesenovská

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
15.07. LIVING COLOUR, NANDAY
17.07. GEVURAH, VORTEX OF END
17.07. VOIVOD, ACID FORCE
21.07. AC/DC
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
29.07. SCORPIONS
01.08. SUFFOCATION
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace