Nový Spark
venku od 1. září
Festival Faine Misto vypukne už koncem července. Očekává se 18 tisíc lidí

Festival Faine Misto vypukne už koncem července. Očekává se 18 tisíc lidí

Hlavním hudebním tahounem letošního ročníku festivalu Faine Misto byli původně umělci, kteří nakonec bohužel nebudou moci přijet kvůli vládním nařízením jejich zemí. Jak se pořadatelé vyrovnávají s těmito změnami a hledáním náhrad?

Popravdě je letošní ročník organizačně obtížný z mnoha důvodů. Spousta evropských festivalů nechtěla riskovat a radši svoji událost o rok posunuli. My se ale na věc díváme optimisticky. Ve skutečnosti hodně umělců účast nezrušila, jen o rok odložila. Pro letošek jsme tedy hledali náhrady z blízkých zemí, které nemají až takový problém se k nám přes vládní opatření dostat. Můžete se těšit třeba na polské kapely ME AND THAT MAN, BATUSHKA či HATE. Dále taky přijede Denis Shaforostov (ex-ASKING ALEXANDRIA, ex-DOWN & DIRTY) se svou skupinou DRAG ME OUT. No a z Česka se těšíme na bandy DENOI a MARINA. Spousta lidí se těšila na úplně odlišné umělce, tím jsme dali možnost vyměnit lístek na letošní ročník za vstupenku na rok 2022. A vy, kterým se nový line-up líbí a chyběl vám festival, vítejte!

Čím budete krmit návštěvníky? Čeká nás ukrajinská kuchyně, nebo se spoléháte na celosvětové fenomény, jako jsou burgery, palačinky apod.?

Dáte si cokoliv, co budete chtít. Pro každou chuť a peněženku se něco najde. Výběr jídla je velmi široký od asijské po americkou kuchyni, od evropských po národní ukrajinská jídla. Samozřejmě se postaráme i o vegetariánské návštěvníky. Hlavně musíte mít čas všechno vyzkoušet.
Najdeme na vašem festivalu nějaké typické prvky ukrajinské kultury?

Nemyslím si, že se několik století stará ukrajinská kultura na festivalu objevuje. Pořád jsme městem paralelní reality, kultury se tu míchají. Určitě ale na stageích uslyšíte čistě ukrajinské umělce, které si národní kulturu přebírají do tvorby. Konkrétně se letos na hlavním pódiu předvedou skupiny MOTANKA, GO-A a KALUSH. Řekl bych, že ukrajinskou barvu nejlépe obsahují právě oni. A co se týče ternopilského regionu, je bohatý ve svém kulturním dědictví, neboť tu je 33 % architektonických památek celé Ukrajiny.

Co nám můžete povědět o lokaci a okolí festivalu?

Ukrajina jako taková je slunečnou a barvitou zemí s velmi starou kulturou a tradicemi. Festival se ve skutečnosti koná mezi farmovými poli. Mohlo by se zdát, že je pálivé slunce obrovským záporem, ale právě to nás motivovalo k naaranžování spousty stinných území, které nás dovedly k dalším atrakcím a zábavním lokacím. Díky tomu návštěvníci nezůstanou delší dobu na jednom místě, ale pořád cestují po festivalu. Tím pádem jsme rádi za toto místo. Zajímavostí je, že přímo před vstupem na festival je hřbitov. Nejdřív jsme z toho byli hrozně zklamaní, ale lidé reagovali úplně jinak! Namísto depresí, které podobné místo může vyvolat, si říkali: „Hej, jednou sem taky budu muset odejít, takže si tenhle festival užiju tak, jako by šlo o moje poslední dny.“ Važte si každé chvíle svého života.

Jak velkou událostí je Faine Misto pro vaši zemi? Jak o vás mluví domácí média?

Nevím, jestli jsme důležití pro 40 milionů Ukrajinců, ale vím, že jsme velmi důležití pro 18 tisíc pravidelných návštěvníků, které nerozlišujeme podle národnosti, barvy pleti nebo i barvy vlasů. A tou nejdůležitější věcí pro nás zůstává fakt, že existují tisíce lidí, kteří každý rok čekají na konec července, aby se mohli vrátit na své oblíbené Faine Misto.

Multižánrový festival se koná v termínu 28.7. – 1.8. poblíž města Ternopil na západě Ukrajiny. Letošní ročník slibuje jména jako BELPHEGOR, ME AND THAT MEN, INFECTED RAIN, GHOSTKID, LORD OF THE LOST, SPACE VARIATIONS, WILDWAYS, STONED JESUS, DRAG ME OUT nebo MOTANKA. Z našeho hlavního města je Ternopil rovných 1000 km a vstupenky na festival jsou stále k dispozici. Veškeré informace najdete na festivalovém webu.

Nový Spark
venku od 1. září
Kalendář akcí
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace