Nový Spark
venku od 2. května
Finální „Epilog“ zkompletoval projekt ZEMĚTŘESENÍ

Finální „Epilog“ zkompletoval projekt ZEMĚTŘESENÍ

Když se na konci roku 2019 objevilo album "Zemětřesení 2", vysvětloval producent, skladatel a kytarista Miloš Dodo Doležal jeho vznik potřebou dotočit písně, které měly být už na albu "Zemětřesení" z roku 1993 ve složení Brichta, Doležal, Henych, Smetáček.

Na "Zemětřesení 2" došlo ke změně sestavy. Doležal a Smetáček byli doplněni Doležalem Juniorem na baskytaru a zpěvákem Mladenem Djelmo. Snad právě díky jeho hrubě-vemlouvavému hlasu jen těžko rozeznatelnému od Schelingerova, ale i tvrdšímu soundu a celkově temnější atmosféře byla "dvojka" blíže tomu, jak mohlo vypadat původní Zemětřesení Jiřího Schelingera v letech 1980-81. Objevily se pochyby o změně sestavy, ale brzy zanikly v převažujícím názoru, že tady vzniklo něco opravdu pozoruhodného.

Šéf Warner Music Vladimír Kočandrle k tomu říká: "Když jsem viděl odhodlání Miloše Doležala věci dotočit, opustily mě pochybnosti. Jsem rád, že jsme mohli být účastni na oné zvláštní směsici velmi tvrdého rocku a hráčské virtuozity ve službách sondy někam hodně hluboko. V té hudbě se něco nepojmenovatelného hýbe. Není mnoho alb, které jsem si pustil víckrát než Zemětřesení 2." Zdálo se, že teď už bylo řečeno vše. Ale znovu se rozběhly diskuse fanoušků. I na "dvojce" prý stále ještě něco chybí. Miloš Dodo Doležal a spol. se tedy rozhodli udělat definitivní krok do samého nitra Jirkova Zemětřesení. Tak vzniklo speciální minialbum s názvem "Epilog"."


"Zemětřesení 2 - Epilog" obsahuje čtyři poměrně velmi dlouhé a náročné kompozice. Dvě z nich - "Cizinec" a "Můžeš vejít 21.století" dokončil Schelinger ještě těsně před smrtí a zachovaly se na kazetách z koncertů nebo ze zkušebny. Epilog přináší jejich verze co možná nejbližší aranžmá těch původních z let 1980-81, tedy z doby zrodu onoho záhadného původního Zemětřesení přerušeného Schelingerovou smrtí. S jistou nadsázkou je můžeme považovat za jejich přímé pokračování po 40 letech.

Ještě větším dobrodružstvím ale jsou dvě zbývající. "Anděl smrti" je jeden z posledních textů, které F.R.ČECH před 40 lety pro Jirku napsal. Kvartet Djelmo-Doležal-Doležal-Smetáček se pokusil rekonstruovat to, jak by byla mohla tato desetiminutová hudební spekulace o smrti vypadat, nebýt onoho osudného 13.dubna 1981.

Myslíte, že jste se octli na vrcholu "Epilogu"? Nikoli. Deska končí mystériem hodným svého jména. Jiří Schelinger pronesl na setkání členů řádu Regula Pragensis v Soběslavi několik dní před svou smrtí zvláštní proroctví. Jeho deklamace v podání Mladena Djelmo konfrontující tušení "onoho" světa se sabbatovskými riffy vás dovede jako melodram ve skladbě "Epilog" do finále. Když posloucháte do prázdna se nekonečně opakující slovo "pochopí...", můžete mít dojem, že tady Jirka s vámi je. A že jste se stali svědky čisté reinkarnace.

Na jaře roku 2021 vzpomeneme Jirkových nedožitých 70. narozenin a 40 let od jeho smrti stejně záhadné jako bylo a je jeho ZEMĚTŘESENÍ. Náročnost skladeb na albu "Epilog" dokresluje Jiřího jako osobnost v takovém uměleckém světle, v jakém by byl určitě rád vnímán.

Album můžete objednávat již teď v našem e-shopu!

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
18.05. KING GIZZARD AND LIZARD WIZZARD
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace