Nový Spark
venku od 30. ledna
Fresh Blood se blíží, již 31. 3. - MERESIEW

Fresh Blood se blíží, již 31. 3. - MERESIEW

Finále soutěže kapel Spark Fresh Blood se blíží a my vám nyní budeme postupně představovat všech šest finalistů. První představovanou kapelou jsou táborští HCčkaři MERESIEW.


Táborská smečka MERESIEW se díky nedávno vydanému EP „Hardcore Movement“ dostává do širšího povědomí fanoušků HC. Čtyři skladby v duchu metalického hardcoru jsou přímou ránou mezi oči. Nový počin zároveň připomíná, že Jižní Čechy patří dlouhodobě mezi nejsilnější tahouny tuzemské scény extrémních žánrů. Svou energií vám předají na Fresh Bloodu, 31. 3. v KD Gerbera.

Styl: Hardcore
Město: Tábor
Vznik: 2007

MERESIEW je poměrně zvláštní název. Odkud se vzal?
Název vznikl podle hlavního hrdiny filmu a knihy „Příběh opravdového člověka“ pilota Meresjeva. Většina členů MERESIEW si pamatuje dobu, kdy tento film byl povinně promítán v rámci školní docházky. A tak je to spíše negativní vzpomínka. Ale to slovo, i přesto, ve mně nějak zůstalo zakotvené a líbilo se mi. Akorát jsme ho lehce upravili, aby to graficky vypadalo lépe.

Zpočátku kapela snila o zpěvačce. Proč to nedopadlo?
No jo no, zpěvačky! (smích) Byl to nápad, který se do praxe nepovedlo dost dobře uvést. Zpěvačky jsme zkoušeli tři, ale žádná nevydržela dlouho. A říká se, že ženská v kapele je zkáza kapely. Nikdy jsem tomuto rčení nepřikládal velkou váhu, ale něco na tom bude. Samozřejmě se najdou výjimky. Ve finále jsme dnes rádi, že to nevyšlo a je to, jak to je.

MERESIEW můžeme momentálně nalézt na Youtube kanále Hardcore Worldwide, který je bezednou studnicí inspirace pro všechny fanoušky hardcoru. Vždy mě zajímalo, jak se tam skupiny dostanou. Oslovil vás někdo přímo, nebo jste to byli vy, kdo zaslal materiál k uveřejnění?
Kanál HCWW je ukázkou toho, jak by mělo fungovat sdílení muziky, kterou všichni tak milujeme. Velký obdiv lidem, co za tím stojí. Aby kapela mohla mít klip právě na tomto kanálu, nemusí nic platit, stačí jen poslat klukům mail s tím, že by chtěli zařadit svůj klip, toť vše. To byl náš případ. Další super věcí je to, že kluci z HCWW sledují dění na scéně, a tak se může stát, že si váš klip sami zařadí. Takže pokud máte kapelku, určitě neváhejte a pošlete nějaký váš počin do světa.


Jedním z videoklipů, které můžeme na HARDCORE WORLDWIDE spatřit, je „Hardcore Movement“. Ten se zaobírá hardcorem a jeho významem. Co pro tebe osobně tento žánr představuje?
Pro mě osobně je to životní styl. Je mi blízké myšlení a názory lidi pohybujících se v této subkultuře. Tolerance, pochopení mezi lidmi. A není to jen o muzice. Je to prostě to nejlepší.

„Hardcore Movement“ je zároveň i nejvýraznější písní ze stejnojmenného EP. Jaký je recept na psaní dechberoucích skladeb u MERESIEW?
Děkujeme moc za pochvalu, i když dechberoucí bychom tomu asi neříkali. (smích) Vždycky je na čem pracovat a s novými věcmi objevujeme další postupy, které jsou pro nás přirozenější. Ohledně nějakého receptu na psaní songů – důležité je asi nedělat nic nuceně, musí to jít samo, když už člověk neví, jak dál, tak přestat a třeba i celou skladbu poslat k ledu. Hlavně vás ta muzika musí naplňovat.

Dřívější tvorba MERESIEW byla výhradně v českém jazyce. EP „Hardcore Movement“ je celé v angličtině a je třeba říct, že je to veliký posun dopředu. Znamená to, že se chcete jako skupina přiblížit zahraničnímu publiku?
To přiblížení zahraničnímu publiku je jen bonus textů v angličtině. Hlavním důvodem podle nás je fakt, že se angličtina do hardcoru lépe frázuje a podle nás to pasuje dohromady. To byl hlavní důvod. A taky si myslíme, že je to posun dopředu.

Celkově je vaše hudba na EP hutnější a má větší tah na branku. Zníte téměř, jako byste překopali celý sound…
Tak sound jsme překopali kompletně od základů, to máš pravdu. Chtěli jsme to prostě přehodit na jinou kolej. O mix a master na EP „Hardcore Movement“ se postaral Dominic Paraskevopoulos z essenského studia Level3Entertaiment. A finální výsledek nás potěšil a ohlasy na EP byly také kladné.


Na konci dubna chystáte pro své fanoušky překvapení k oslavám desátého výročí vzniku kapely. Předpokládám, že nám neprozradíš, co se bude dít. Tak se zeptám, co bys za těch deset let působení na scéně označil jako největší úspěch kapely.
Tak my zas s tím úplně tajnosti neděláme. Je celkem běžné, že kapely k nějakému jubileu vydají nový počin. No a ani my nezůstaneme pozadu, na světě se objeví nové EP s pěti songy. Už je natočené a v současné době se na něm pracuje po zvukové stránce. Tentokrát jsme ke spolupráci oslovili českého producenta, a to Damiána Kučeru ze SKYWALKER. K EP se ještě chystají další aktivity a produkty, a to pro zatím necháme tím tajemstvím. A co se týká úspěchů? Doufáme, že ještě přijdou. Velké cíle máme vždy spojené s koncerty a festivaly. Prostě hrát, hrát…

Diskografie:
2014 Vlastní svět
2017 Hardcore Movement

Sestava:
Adzik – zpěv
Marthas – baskytara
Roosta – kytara
Motalík – bicí

Spark Fresh Blood proběhne 31. 3. v KD Gerbera v Českých Budějovicích. Vstupenky jsou k dostání zde nebo na místě.

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
20.02. UNEARTH, PRONG, DUST BOLT
21.02. 3TEETH
21.02. MISTER MISERY
21.02. WHEEL, MADEBYTHEFIRE
22.02. RAGE, SERENITY, VANISH
22.02. NÁROĎÁK CROSSOVER FEST
24.02. THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW
24.02. OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE
25.02. STARSET
25.02. OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE
A co FAKKER!?