Nový Spark
venku od 2. října
Fresh Blood se blíží, již 31. 3. – DYING PASSION

Fresh Blood se blíží, již 31. 3. – DYING PASSION

Další kapelou, která se prokopala do finále Spark Fresh Bloodu, jsou charismatičtí DYING PASSION ze Šumperka. Nenechte se ale zmást, tahle kapela není na hudební scéně žádným nováčkem. Svým již osmým studiovým albem „Black Threads“ sebe i všechny okolo utvrzuje v tom, že nemá cenu žánrově škatulkovat něco, co lze často jen obtížně vyjádřit slovy.


Styl: Progressive-rock
Město: Šumperk
Vznik: 1997

Které světové, ale také třeba i české kapely, předcházely vzniku kapely, a zároveň byly a jsou inspirací pro váš psychedelický, temný a spíše pochmurný zvuk a styl?
Na začátku, ještě před vznikem DYING PASSION, jsem měl rád doom metalové kapely, většinou z Britských ostrovů, jako jsou ANATHEMA, TIAMAT, PARADISE LOST či MY DYING BRIDE. Ale nemůžu říct, že to bylo tak jednoduché, byly tam i další vlivy kapel ze 70. let. A vůbec, jsem hudbě velmi otevřený, nezaměřuju se na jeden žánr. Někdo se po koncertě občas optá: „Ty toho Wilsona asi dost posloucháš, co?“ A ano, je pravda, že mě zasáhla hudba Stevena Wilsona také dost zasáhla, nejvíc asi v období PORCUPINE TREE, to jsem ji sjížděl pořád dokola. Teď už mě to trošku přešlo, ne že by se mi jeho aktuální tvorba nelíbila, dělá to stále moc dobře, ale musím svůj čas věnovat i své tvorbě a chci mít čas i na jiné kapely a umělce. Naposled mě hodně nadchla třeba poslední deska ULVER, osmdesátkové zvuky spojené ze současným soundem, dokonalé!

Venku máte v pořadí už osmou studiovku s názvem „Black Threads“. Podle některých zdrojů je to vaše zatím nejlepší deska. Čím se tato deska liší od těch ostatních?
To nedokážu dobře posoudit, pro mě je každá naše deska jiná, přináší mi vzpomínky na určité období. Na „Black Threads“ jsme zvolili trošku jiný postup práce. Dřív se deska nachystala a jelo se na 14 dní do studia. Teď jsme desku natočili v domácích podmínkách, studio jsme si pronajali jen na nahrávání bicích. A pak se vše řešilo u Martina Spacoshe, včetně mixu, na který jsme nijak nespěchali, v podstatě se to míchalo 3 měsíce. Asi jsme poslední desce věnovali i víc času.


Jako kapela, s obměnami fungující už od roku 1997, jste toho zažili už poměrně dost. Vystoupení na festivalech jako Rock for People nebo Brutal Assault, koncertování třeba s kapelou DIE HAPPY po Německu nebo nominace na cenu Anděl. Není toho málo, ale může toho být ještě daleko víc. Čeho byste chtěli jako kapela ještě dosáhnout?
Myslím, že děláme muziku hlavně pro radost. Když ji někdo dokáže ocenit jsme za to nesmírně rádi. Rádi se účastníme letních festivalů, i když pro tu naši hudbu jich tu moc nemáme. Taky nás baví jezdit se spřízněnými kapelami po klubech, letos jedeme třeba s ELBE a BETWEEN THE PLANETS druhý ročník turné Svlékni tmu našeho labelu Epidemie Records, který letos oslaví 25 let výročí od svého působení. Na podzim v rámci výročí Epidemie proběhnou i nějaké koncerty, takže je se pořád na co se těšit, a to jsou naše cíle.

Proč byste měli naši Spark Fresh Blood soutěž vyhrát právě vy?
Popravdě jsem ani nevěřil, že bychom se v této soutěži dostali nějak výš, natož až do finále. Já jen něco z nudy odklikal na Bandzone a najednou jsme byli vybráni. Couvnout už nemůžeme. Já ty hudební soutěže obecně nemám moc rád, ale věřím že Spark to bude mít kvalitně podchycené a pro nás to bude koncert, který si jistě užijeme.


Sestava:
Zuzana Jelínková – zpěv
Stanislav Jelínek – kytara
Jan Kylar – bicí
Radek Bureš – baskytara
Ondra Prekop – kytara

Diskografie:
2000 Secretly
2002 Voyage
2004 Sweet Disillusions
2007 Relief
2009 Absorb
2012 Amplify
2013 Transient
2016 Black Threads

Spark Fresh Blood proběhne 31. 3. v KD Gerbera v Českých Budějovicích. Vstupenky jsou k dostání zde nebo na místě.

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace