Nový Spark
venku od 1. července

Gavin Harrison & 05RIC - 16.11.2013, Opole, Państwowa szkola muzyczna

Letošní DRUM FEST se u našich polských sousedů nachýlil ke konci, ale lahůdky si pořadatelé připravili i na jeho poslední dny. A tak už potřetí jsem se nechal zlákat k cestě na sever, tentokrát do útulné „ZUŠky“ v Opoli, kde své umění předvedli fenomenální bubeník Gavin Harrison (KING CRIMSON, PORCUPINE TREE a desítky dalších) a kanadský multiinstrumentalista říkající si 05RIC. Ten sice proslul především jako baskytarista, ale s Harrisonem si koncertně na svá bedra vzal zpěv a kytaru. Hned na úvod s typickým britským suchým humorem Gavin oznámil, že jediné, co ten večer uvidíme z PORCUPINE TREE je nápis na tašce, která se bleskurychle objevila v jeho rukou, a potom začaly hodinu a půl trvající jazzové a fusion orgie, které si všichni na pódiu i v hledišti užili měrou vrchovatou. 05RIC působil o něco decentnějším dojmem, erupce energie přinášel druhý kytarista Justin Dwyer, kterého byste sice na ulici přehlédli, ale s kytarou umí neskutečné věci. Už jeho první sólo vyvolalo potlesk přesně v duchu jazzové etikety a nebyly to ovace poslední. Ještě nenápadněji působící baskytarista Tiago Coimbra se předvedl hned záhy. Jeho hra působila navenek úplně jednoduše, ale garantuju vám, že všech pět strun jeho nástroje bylo stále v permanenci a oč klidněji působil v obličeji, o to hbitěji běhaly po hmatníku jeho ruce. V zorném úhlu všech však byl především Harrison, jehož hra by se dala nazvat jedním dlouhým sólem, odhalující všechny krásy hry na bicí a perkuse. Využíval opravdu všechny části svého nástroje, včetně hrátek se strunami na šroťáku a krásné figury, kterou hrál pouze na kanty přechodů.

I když on sám se odvolává na jiné vzory, několikrát jsem si při jeho hře vzpomněl na Neila Pearta z RUSH, který rovněž hraje stejně soustředěně, dá se říct naoko úsporně, ale co se týká techniky a síly úderu, je někdy pro obyčejného smrtelníka až neskutečné, jak a kdy stačil některý z úderů svému nářadíčku zasadit. Hudba vznikající z kooperace Gavina a 05RICa sice není na jeden či dva poslechy a to se týká především studiových desek, které jsou opravdu potravou pro mysl otevřenou a k bezbřehým experimentům náchylnou. Živě však dostalo vše přirozenější řekl bych s mírnou nadsázkou lidštější rozměr, obohacený o to, že jste mohli hudebníkům koukat opravdu až pod prsty. Jestli jste se ještě nerozhodli, či jste to vůbec nezaznamenali, a nemáte to daleko do Ostravy, určitě si v pondělí 18. 11. zajděte do klubu Parník, kde turné Gavina Harrison & 05RIC pokračuje.

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
17.07. GEVURAH, VORTEX OF END
17.07. VOIVOD, ACID FORCE
17.07. JUNGLE ROT, DEAD CARNAGE, BLOODY OBSESSION
20.07. OBSCENE REVENGE
21.07. AC/DC
21.07. HELLRIPPER, CLOAK, HIGH COMMAND
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace