Nový Spark
venku od 2. října

GET AWAY - Od experimentů k rouhavému death metalu

I v řadách jihomoravských deathmetalistů GET AWAY najdete muzikanty, kteří si odkroutili bažantí léta v jiných kapelách, aby dali vzniknout klenotu na dně temné scény, jenž jen čeká na pořádné objevení. Surový valivý death metal dokáží osvěžit netradičním postupem, ani melodie nemusí posluchač hledat nijak složitě. Ano, základ je starý, ale s uvedenými ingrediencemi tvoří dohromady tuze přitažlivý metal. Povídá o tom kytarista a zpěvák Luděk „Flagin“ Hrnčíř.

Když GET AWAY v roce 2004 vznikli, vypadalo to, že budete směřovat cestou jistých experimentů. Postupně se tvorba vykrystalizovala ve střednětempý death metal se spoustou melodií a temných nálad. Jak dlouho ono prvotní hledání výrazu trvalo?
Myslím, že ten zlom přišel se skladbou „With third day in death“, která se zrodila na přelomu let 2006–07 a je nejstarší na desce „Ruins of Wrath“ . Tehdy jsme si řekli, že nastal čas udělat první studiovou nahrávku. Měl jsem v hlavě hromadu deathových pasáží a dokonce i jakýsi pomyslný vzor, jak bude deska vypadat. Nevím, jak jsme se dopracovali k tomuto stylu hudby, prostě to přišlo tak nějak samo. Inspirace se na nás hrnula ze všech stran, především (i když to tak nakonec nevypadalo) od MORBID ANGEL a IMMOLATION, které jsem tenkrát hodně poslouchal a podobným způsobem jsem pak vrstvil kytarové riffy. Na podzim roku 2008 jsme se pak vydali do studia Šopa v Lipově, kde jsme našim sedmi novým songům vdechli život. A tak se z původních experimentů stal rouhavý death metal, jen ta ponurá temná atmosféra nás provází pořád dál.


Texty na desce se podle slov kapely motají kolem extrémně šílených žen. Mohl bys čtenářům přiblížit ten nejšílenější?
Ano, v textech jsou příběhy o ženách a jejich šílených stavech. Tak například jeden text vypovídá o modelkách a anorexii, o tom, co všechno jsou schopny udělat pro svoji kariéru. Jiný je zase o ženě, která zabila své dítě, neboť byla oplodněna při znásilnění. Následně se z toho zblázní a v textu jsou zahrnuty její myšlenkové pochody. Všechny texty na CD napsal náš kamarád Karel Ardely a ten si nejvíc považuje svůj text k písni „Understanding Care About Violence“, ve kterém popisuje jeden z případů domácího násilí, kdy se hodný a starostlivý otec zásluhou své nenasytné manželky změní v chladnokrevného zabijáka a vyvraždí celou rodinu.

Jak bylo řečeno, hudba GET AWAY je pomalejší death metal jako ze začátků stylu, jiný je temnými melodiemi a jistou barevností vsuvek či variability vokálu. Jak vlastně kompletní skladba vzniká?
Hudbu z devadesáti procent tvořím já. Mám v hlavě stále spoustu nápadů a kytarových riffů. Na zkoušku přijdu se skladbou, která je už téměř hotová. Spolu to pak dáváme dohromady, a když něco nesedí, zkoušíme jiné varianty, dokud se song nezamlouvá nám všem. Někdy, když jsem si naprosto jistý svým nápadem a ostatním se to moc nezdá, musím pevně stát za svým záměrem a těžce si jej prosadit. (smích) Podobně to bylo i ve studiu, kdy jsme pracovali na závěrečných aranžích. Nakonec jsme se stejně shodli, že to ve výsledku nahrávce jen prospělo, a výsledek je nejdůležitější. Hudba je krásná tím, že v ní najdeš tisíce různých možností, jak vyjádřit svoje pocity. Každý kytarový riff se dá zahrát v různých rytmech, můžeš změnit stupnici a hned do skladby vložíš jinou náladu, taky hodně záleží na rychlosti, kterou zvolíš – vše je jen na tobě. Když skládáš hudbu, vdechuješ svým písním život a kreslíš jejich tvář. To je asi ten důvod, proč to dělám já. Pak je jedno, jestli máš na koncertě padesát nebo pět set lidí a jestli je tvoje jméno známé nebo ne.

Sestava: Ozzy (bicí), Prochor (baskytara), Randy (kytara), Flagin (kytara, vokál)

Diskografie:
2008 – Ruins Of Wrath
2014 – Threshold Of Pain

http://bandzone.cz/getaway

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace