Nový Spark
venku od 1. prosince
Gimme! Gimme! Gimme! (A Cover After Midnight) aneb Metloši zbožňují ABBA

Gimme! Gimme! Gimme! (A Cover After Midnight) aneb Metloši zbožňují ABBA

Němečtí folkmetaloví vtipálci FEUERSCHWANZ vydají na sklonku roku, 30. prosince, album cover verzí „Todsünden“, na němž se krom původně metalových pecek objeví i několik vyloženě popových šlágrů. Otevírat ho bude ten od ABBA „Gimme! Gimme! Gimme!“, k němuž kapela natočila videoklip. Dílo je prý výsledkem sázky, a ne všichni členové kapely jsou fanoušky nesmrtelných Švédů. Nakonec si je ale oblíbili a jelikož nejsou mezi metalisty jedinými, dovolili jsme si pro vás vybrat pár dalších metalových předělávek slavného hitu.


Finští symfonici AMBERIAN DAWN se s tím nemazali a poté, co na minulé řadové album „Looking for You“ (2020) umístili cover „Lay All Your Love on Me“, udělali z coverů ABBA rovnou celé album. Vyšlo před pár dny, 2. prosince, pod názvem „Take a Chance: A Metal Tribute to ABBA“ a „Gimme! Gimme! Gimme!“ na něm samozřejmě nechybí.


Nebožtík Alexi Laiho měl covery v lásce odjakživa, což demonstroval i ve formaci SINERGY, v níž působil se svého času partnerkou, americkou zpěvačkou Kimberly Goss. Když v roce 2006 vyšla deluxe reedice jejich debutového alba „Beware the Heavens“, obsahovala jako bonus vedle předělávek SCORPIONS a IRON MAIDEN také tu od ABBA.


Yngwie Malmsteen si historicky hrál hlavně se skladbami svých oblíbenců Blackmorea a Hendrixe, na kolekci „Anthology: 1994 – 1999“ (2000) však najdeme i velký hit jeho krajanů, který původně vznikal pro speciální tribute projekt. Nutno říct, že se ho kytarový virtuóz zhostil náramně a kredit je třeba připsat i zpěvákovi Marku Boalsovi!
Yngwie na Sparkshopu


Ze Švédska pochází i verze gotiků BESEECH, kteří z rychlé skladby na rozdíl od jiných zde uvedených udělali zatěžkanou, doomově pomalou a mírně psychedelickou depkařinu a přiměli člověka uvědomit si, že už text originálu je navzdory muzikální energii vlastně celkem temný. K nalezení je jako bonusový kousek na limitované edici jejich třetího alba „Souls Highway“ (2022).


Australani TROLDHAUGEN na svém prvním albu „Ramshackle“ (2012) hráli zábavnou „trollí“ formu folk metalu inspirovanou FINNTROLL, přičemž chopení se „Gimme! Gimme! Gimme!“ – v jejich podání s poupravenou závorkou (A Troll After Midnight) – jim pomohlo přemostit dvě fáze kariéry, v níž se dnes pohybují na poli jen těžko uchopitelné metalové avantgardy.


A nekorunovaný král cover verzí Leo Moracchioli, který se přes YouTube vyšvihl až na koncertní pódia samozřejmě nemůže chybět!

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
09.12. HÄMATOM, MILOŠ MEIER
09.12. HARLEJ
14.12. HARLEJ, ECLIPSE
15.12. HARLEJ
16.12. STILLBIRTH, MONUMENT OF MISANTHROPY, BASEMENT TORTURE, ad.
16.12. BRYAN ADAMS
16.12. HARLEJ
19.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
20.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
21.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace