Nový Spark
venku od 3. ledna
GRAVE, MALEVOLENT CREATION, DYSANGELIUM - 24. 11. 2015, Ostrava, Barrák

GRAVE, MALEVOLENT CREATION, DYSANGELIUM - 24. 11. 2015, Ostrava, Barrák

Musím se přiznat, že jsem neměl v plánu psát report na tento úterní deathmetalový dýchánek. Primárně proto, že line-up mi nepřišel až tak okrajový, aby spadal pod škatulku „Chirurgie“, a také (pozor, tohle bude znít nesmírně rouhavě) jsem si zprvu myslel, že koncert bude celkem obyčejný. Vůbec nechápu v jakém divném rozpoložení jsem musel být, abych si toto myslel, protože nyní, když jsem jíž z koncertu přišel, jsem zkrátka tyto následující řádky musel napsat, neboť ostravská odnož turné „Death Raid Over Europe“ mi dala rázně do těla.

Již od první skladby pardubických předskokanů DYSANGELIUM mi mělo být jasné, že večer se rozjel po správné koleji. S tvorbou DYSANGELIUM sice obeznámený nejsem a ani si nejsem jist, jestli dokážu správně vyslovit jejich jméno, avšak kapela předvedla velice sympatický a poctivý deathmetalový výkon, který byl občasně máznutý jak blackem, tak i thrashem. Šlo vidět, že se nenechali zastrašit kalibrem kapel, kterým předskakují a odehráli nekompromisní set, který skrze jeho neúprosnému tempu skrýval hezkou dávku charisma. Velké plus si u mě zasloužili krutě zesíleným kopákem, který mi při každém kulometném double-bass partu hebce masíroval mou studenou a cynickou duši. DYSANGELIUM jsou výborným příkladem, proč byste neměli opomínat relativně neznámé tuzemské předkapely.

Teď už ale byl čas na MALEVOLENT CREATION, kteří do koní práskly tak razantně, že mnohým musela odletět pěna od piva. Tento kvintet správných amerických pořízků servíroval jednu rozjetou skladbu za druhou, a samotný kotel měl mnohdy problém, aby se rapidnímu tempu kapely vyrovnal. V setlistu nesměli chybět nestárnoucí klasiky typu „Multiple Stab Wounds“ či „Injected Sufferage“, ale i novější materiál z poslední desky „Dead Man's Path“, kde definitivně nejvíc zaujala epická „Blood Of The Fallen“. Celé vystoupení MALEVOLENT CREATION bylo jako být rázem vcucnutý do tryskové turbíny a při finálním songu být vyplivnutý na drobné kašovité kousíčky. A v neposlední řadě musím pochválit ASSJACK tričko frontmana Bretta Hoffmanna, které k jeho redneck metalové vizáži sakra seklo.

Prvotřídní deathmetalová přehlídka však zatím neskončila, protože z aparatury se začalo linout hrozivé intro GRAVE, které posléze prosáklo do kultovní „You'll Never See“. Neúnavný Ola Lindgren a jeho trojce hrobníků se prokousali nejzákladnějšími pilíři švédského dřevního death metalu a Barrák byl rázem naplněný hustou zvukovou mlhou nostalgie, ve které se všichni najednou octli ve zlaté éře osmdesátkového extrémního metalu. Na rozdíl od minulého roku, kde zde zahráli po boku ENTOMBED A.D, si GRAVE přivezli silnější setlist (a nehledě nato, že neodvařili pojistky). Vždy mi trochu připadalo, že kapela vynechává věci z alba „Soulless“, ale tentokrát jsme se mohli dočkat groovy mlátičky „Bullets Are Mine“ a hlavně titulní „Soulless“, kterou musel každý správný fanoušek recitovat. GRAVE se taktéž ihned vyrovnali neúprosnému tempu, které nastavili MALEVOLENT CREATION sypačkami jako „Passion of the Weak“ a samozřejmě nechyběla triumfální klasika „Into the Grave“ jako předposlední hřebík do rakve.

Stále jsem v úžasu, jak mi všechny ze zúčastněných kapel dokázali naklepat faldy. Dokonce mě ani v tento moment nenapadá lepší ryze deathmetalový koncert, který letos v Barráku proběhl. Naprosto perfektní a mistrovská exhibice nezastavitelného deathmetalového řemesla. A na závěr musím vzdát hold jak kapelám, tak i publiku, které sice kompletní prostor Barráku nezaplnilo, ale definitivně ho šlo slyšet a i kotel měl neustálou točící se účast.

600 V (více to sice nejde, ale stále je to málo)

Setlist GRAVE + podpis kytaristy Miky Lagréna

Nový Spark
venku od 3. ledna
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace