Nový Spark
venku od 1. dubna
Hellish Rock Tour Part II - 22.3.2013, Tipsport Aréna, Praha

Hellish Rock Tour Part II - 22.3.2013, Tipsport Aréna, Praha

Koho by to ještě před takovými deseti lety napadlo,že spolu vystoupí v rámci jednoho turné HELLOWEEN a GAMMA RAY ? Peníze ovšem vztahy dokáží nejen kazit,ale i narovnávat,takže když zúčastnění správně usoudili,že společná vystoupení určitě přitáhnou víc lidí,než vlastní samostatná show,zrodila se Hellish Tour.A protože sice možná dvakrát nevstoupíš do jedné řeky,ale na jedno pódium můžeš,máme tu druhý díl.V jeho rámci těleso HELL-RAY dorazilo do České republiky na dva koncerty,z nichž první se konal v pražské Tipsport Aréně.

Jaksepatří zaplněná hala musela ale před začátkem hostiny vydržet i jeden předkrm.Jako první přišli ke slovu brazilští SHADOWSIDE. Předkapely podle mne slouží jenom k tomu,aby se akce natáhla přes půlnoc a přespolní návštěvníci nestihli poslední spoje.Žádný jiný význam zařazení takových kapel mít nemůže.Stejně jako většina podobných rozjezdovek,dostali i SHADOWSIDE krátký čas a mizerný zvuk,takže co vlastně mohli předvést? A když se k tomu přičte i můj genderově nekorektní názor na ženský vokál v rockových kapelách,asi je každému jasné,jaký zážitek to pro mne byl.Abych tedy napsal aspoň něco pozitivního,tak Dani Nolden je pěkná ženská a zpívat umí,navíc kapela aspoň trochu pobavila klasikou Ace of Spades.Ovšem že bych kvůli tomuhle musel zůstávat v Praze do rána?

Ve třičtvrtě na devět došlo na první hvězdu večera.GAMMA RAY vydali 15.března,tedy už v průběhu turné desetiskladbové EP Master of Confusion,jehož smysl mi uniká.Dvě novinkové písně,dva /i když vlastně tři/ covery a šest živých nahrávek,které byly v lepším provedení ke slyšení na Skeletons And Majesties.Až si zase bude některý muzikant stěžovat na nelegální stahování,může tento skvost sloužit jako odpověď.K novinkám se dá říct asi tolik:Titulka je veselá věcička,která je ovšem zajímavá pouze tím,že je o mě / :-) /,za to Empire of The Undead mi udělala radost.Vypalovačka,která jako kdyby vypadla z Walls of Jericho,nebo-ještě spíš-by mohla být druhou stranou singlovky Judas.Obě novinky byly zařazeny do playlistu a to se zdálo být dalším problémem.Když nemá publikum song naposlouchaný,reaguje obvykle vlažně a koncert ztrácí atmosféru.Český fanoušek měl tak výhodu,že dostal k nastudování alespoň týden.Nakonec to dopadlo tak půl na půl,žádné velké nadšení,ale ani malér.Hansen a jeho parťáci strhli publikum od chvíle,kdy se ozvalo „Ladies a Gentleman,please welcome the rays.“ Kapela kromě zmíněných novinek odehrála jakousi zkrácenou verzi Skeletons And Majesties a podle mě udělala dobře,byť jsem zaregistroval i celkem dost nesouhlasných názorů.V každém případě si drtivá většina publika působení paprsků užila náramně.A který song měl největší ohlas? „Překvapivě“ Future World.

HELLOWEEN konečně pochopili,že je lepší hrát současné skladby,než být sám sobě mizerným revivalem a playlist doznal revolučních změn.Pět písní ze skvělého alba Straight Out of Hell a v základním setu jen dvě z Kiskeho éry! Nadšení,které tahle zpráva vyvolala mezi fanoušky bylo ovšem záhy trochu zkaleno nemocí Andiho Derise,kvůli níž byl dokonce zrušen koncert v Istanbulu.Od té doby už se jen množily dohady,v jakéže hlasové formě se zpěvák bude nacházet a nutno podotknout,že videa z další části turné nahrávala spíše skeptikům,mezi něž jsem patřil i já.No,obavy se nenaplnily,i když úplně objektivně to posoudit nemůžu,protože na mém místě byl zvuk chvílemi velmi špatný ,což se týkalo právě zpěvu.Frontman se ale vůbec nešetřil a spolu se svými kumpány předvedl opravdu strhující show,která byla minimálně o stupeň výš,než minulá Hellish Tour! V podstatě se daly vytknout pouze dvě věci:Jednak bubenické sólo Dani Löbleho ,které sice začalo jako působivá hra světel,ale pak se zvrhlo do tuctové a otravně dlouhé produkce,a jednak vyřazení hitovky Burning Sun,což považuji za neodpustitelný hřích.Kosmetické vady jsou ovšem nicotné ve srovnání s tím,co se dělo na pódiu.Zajímavě pojatý nástup s Wanna Be God a otvírák Nabatea zvedly stavidla všeobecného nadšení a to se valilo čím dál tím větším proudem.Nespornou zásluhu na tom má určitě hodně sympatické Derisovo vystupování,osobně třeba vysoko oceňuji používání výrazu Praha namísto Prague.Pro někoho přeslechnutelná blbinka,pro mě body k dobru pana Derise.

Přestože ale základní set šlape naprosto skvěle,vrchol koncertu přijde až v samotném závěru.Můžeme si sice myslet cokoliv o hraní vykopávek,ale neoddiskutovatelným faktem je to,že zatímco takový Dr. Stein strhne dav i po čtvrtstoletí,po současných písních-ačkoliv jsou výtečné-za pětadvacet let ani pes neštěkne.I kdyby v tu dobu HELLOWEEN ještě existovali.Takže když na pódium nakráčí zpátky Kai Hansen a ozvou se první tóny Halloween dosahuje atmosféra v hale bodu varu.Povedená medley,která obsahuje ještě výtažky z How Many Tears a Heavy Metal /Is The Law/ je předehrou k absolutnímu vrcholu,I Want Out v podání HELL-RAY.Královsky se baví publikum i kapela,krokové variace kytaristů s cigárkem v koutku úst, dávají vzpomenout na legendární taneční pokusy Karla Gotta a Deris diriguje dav,který mu poslušně odpovídá.Grandiózní finále po němž se rozhodně nechtělo domů.

Do reality mě vrátila ukrutně mrazivá noc.Myšlenky na skvělý koncert byly na chvíli potlačeny teplotním šokem,ale když mozek opět začal pracovat,nedalo se nedojít k názoru,že HELLOWEEN a GAMMA RAY k sobě zkrátka patří a pomalu už by se mohla začít chystat Hellish Tour part III.

Nový Spark
venku od 1. dubna
Kalendář akcí
24.04. LIVESTREAM KORN
01.05. LIVE STREAM DEVIN TOWNSEND
12.05. LIVE STREAM CRADLE OF FILTH
28.05. LIVESTREAM NIGHTWISH
18.09. PRIMAL FEAR
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
A co FAKKER!?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace