Nový Spark
venku od 1. února
Kdo patří k nejlepším kytaristům všech dob? Vybrali jsme 4 favority

Kdo patří k nejlepším kytaristům všech dob? Vybrali jsme 4 favority

V hudebních žebříčcích se pravidelně umisťují na předních příčkách jako jedni z nejlepších kytaristů všech dob. My jsme se rozhodli posvítit si nejen na jejich hudební úspěchy, ale i životní příběhy. Co jste tedy možná ještě nevěděli o legendárních hráčích na kytaru, kterými jsou Jimi Hendrix, Jimmy Page, Eric Clapton a Eddie Van Halen?

Jimi Hendrix

Nejlepší kytarista všech dob, nadšený milovník extravagantní módy, ale také experimentátor s drogami by letos oslavil 79. narozeniny. Jimi Hendrix inspiroval svou hudbou a přístupem ke hře na kytaru tisíce muzikantů po celém světě. Obdivuhodné je, že to dokázal za pouhé čtyři roky své vrcholné hudební kariéry. Ta odstartovala v roce 1967 po vystoupení na popovém festivalu v Monterey, o pouhé dva roky později už byl Hendrix hlavní hvězdou festivalu Woodstock. Kytara Stratocaster, na kterou tehdy hrál, byla v roce 1990 prodána v aukci neznámému sběrateli za 338 580 dolarů.

Jimmy Page

Kytarová legenda, která značnou měrou přispěla ke vzniku hardrocku a ovlivnila pozdější rockové generace. Svou první kytaru dostal Jimmy Page už v 11 letech, načež si o čtyři roky později pořídil první elektrickou kytaru Futurama Grazioso, která se vyráběla v tehdejším Československu. V roce 1968 pak stál u zrodu dnes legendární rockové kapely Led Zeppelin, která mu přinesla celosvětový úspěch, slávu i bohatství.

Eric Clapton

Talentovaný kytarista, skladatel i zpěvák, ale zároveň nemanželské dítě, které vyrůstalo v pěstounské rodině a během dospívání propadlo drogám a alkoholu. Ze závislosti ho vyléčila až životní tragédie – smrt čtyřletého syna po pádu z 53. patra newyorského domu.

Eric Clapton se při hudební tvorbě inspiroval nejrůznějšími žánry – od lidové hudby přes blues, gospel, jazz, soul až po country a reggae. Výsledek, který smícháním těchto hudebních vlivů vznikl, si můžete poslechnout na raných nahrávkách s kapelami The Yardbirds, John Mayall & The Bluesbreakers a Cream nebo na třiadvaceti sólových albech zachycujících Claptonův hráčský vývoj.

Eddie Van Halen

Holandsko-americký kytarista začínal skromně. Zatímco jeho bratr chodil po večírcích, Eddie hrál celé noci na kytaru s názvem Frankenstein, kterou pomaloval červenými, bílými a černými pruhy a jejíž repliku dnes můžete vidět v Národním muzeu americké historie ve Washingtonu.

V Eddieho hudebních začátcích na něj podle jeho slov měli největší vliv Eric Clapton a kytarista Brian May z kapely Queen, se kterým se mu nakonec podařilo nahrát tři skladby pro jeho album Star Fleet Project. Spolupracoval také s Michaelem Jacksonem – v jeho skladbě Beat It z alba Thriller si střihl parádní kytarové sólo, a to zcela bez honoráře. Aby toho nebylo málo, jeho kytarové sólo v instrumentální skladbě Eruption z desky kapely Van Halen je považováno za jedno z nejvýznamnějších v rockové historii.


Zatoužili jste po vlastní kytaře?

Zlákala vás hra na kytaru? Pořiďte si akustickou kytaru k letnímu táboráku nebo si prohlédněte elektrické kytary, se kterými se nemusíte bát vystoupit před tisícihlavým publikem. Všechny kytary najdete na Heurece, kde si je můžete seřadit podle oblíbenosti nebo ceny.

Užijte si hudbu s kvalitními sluchátky

K poslechu hudby můžete využít bluetooth sluchátka sluchátka, která dnes nabízí opravdu velmi kvalitní poslech rockové hudby.

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
24.02. DEPECHE MODE
24.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
24.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
25.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
25.02. LIONHEART, SUICIDE SILENCE, KUBLAI KHAN TX, PALEFACE, SWISS
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace