Nový Spark
venku od 2. dubna
Kurt Cobain na ni nahrál generační hit, teď byla vydražena za historickou částku

Kurt Cobain na ni nahrál generační hit, teď byla vydražena za historickou částku

O víkendu byla vydražena kytara Kurta Cobaina, na kterou nahrál největší pecku NIRVANY „Smells Like Teen Spirit“. Za částku, která z modrozeleného Fendera Mustang z roku 1969 činí druhou nejdražší kytaru všech dob.

Pořadatelé aukce Music Icons, aukční síň Julien´s, na níž bylo o víkendu vydraženo přes 1300 memorabilií s hudební tematikou, očekávali, že ikonická kytara najde nového majitele za zhruba 600 tisíc dolarů. Tento odhad ale byl nakonec vysoce překročen, když se částka vyšplhala na závratných 4,5 milionu dolarů, tedy lehce přes 100 milionů korun!

NIRVANA na Sparkshopu

Za kytaru ji vydal americký podnikatel Jim Irsay. Ten je nejen majitelem klubu amerického fotbalu Indianapolis Colts, ale také vášnivým sběratelem nejen hudebních vzácností. Ve své sbírce má už kytary od Elvise Presleyho, BEATLES, Boba Dylana nebo černý Stratocaster Davida Gilmoura, který v roce 2019 koupil za tehdy rekordních 3,975 milionů dolarů. Ten novou akvizicí aktuálně odsunul na třetí místo nejdražších kytar světa, jelikož tou vůbec nejdražší je od roku 2020 kousek rovněž z Cobainovy pozůstalosti, a to akustická kytara Martin D-18E, na kterou muzikant odehrál legendární vystoupení série MTV Unplugged. Za tu předloni majitel společnosti Rode Microphones Peter Freedman zaplatil dokonce 6 milionů dolarů a deset tisíc navíc.

Část peněz za aktuálně vydraženého Mustanga půjde na podporu organizace Kicking the Stigma, za níž stojí sám Irsay, a která se stará o šíření osvěty v otázkách duševního zdraví. „Jsem nadšený, že mohu zachovat a chránit další kus americké kultury, který změnil náš pohled na svět. Skutečnost, že část výtěžku půjde na naši snahu zbavit se stigmatu spojeného s duševním zdravím, činí tuto akvizici pro mě ještě výjimečnější,“ prohlásil Irsay.

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
25.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
26.04. MIDNIGHT, CYCLONE, HIGH COMMAND
26.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
27.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
28.04. GLENN HUGHES
30.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.05. MARDUK, ORIGIN, DOODSWENS
03.05. PROTHEUS, KOMUNÁL
04.05. PROTHEUS, KOMUNÁL
10.05. VENDED
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace