Nový Spark
venku od 3. června

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS v Praze předvedli brilantní koncert, jeden z nejlepších, jaké jsem letos měl tu možnost zhlédnout. Hudba této pětice vystupující důsledně v oblecích a kravatách je stejně elegantní jako její image, jsou ztělesněním moderní progrese a avantgardních tendencí v tom nejlepším skandinávském duchu.

Precizní instrumentace, netradiční rytmika i hitové, byť ne zrovna přímočaré melodie, to vše dělá z této kapely lahůdku pro fajnšmekry. Při nelidsky vysokých falzetech a fistulích frontmana Einara Solberga navíc tuhla krev v žilách. Navzdory tomu, že vystoupení bylo fenomenální, jsem se však neubránil pocitu, že klidně mohlo být o dvacet minut kratší, protože tento typ muziky vyžaduje maximální koncentraci i od publika a tak trochu hrozí, že jej kapela nakonec zaplaví jako povodeň.

Polští BLINDEAD v roli předskokana neurazili, ale navzdory modernímu a atraktivnímu balení své hudby mi přišli tak trochu „na první efekt“ a čekal jsem určitě víc – vzhledem k jejich zjevnému potenciálu nějakou pecku v duchu jejich krajanů RIVERSIDE či DISPERSE.

Výsledkem byl však lehce rozpačitý stylový mix rozkročený mezi progmetal a postrock, postupně čím dál tím víc zabředávající do postrockových koláží a mlhovin, které jako by naznačovaly lehkou kompoziční bezradnost. Aranžemi vše zachránit nelze, přesto předvedli slušný set s několika výtečnými momenty, který rozhodně člověka nevyháněl ven do předsálí.

Z českých PERSONAL SIGNET jsem viděl jen závěr vystoupení, které zřejmě doplatilo na slabý zvuk (působilo to, jako by zvukaři kapelu vůbec nenazvučili a nechali ji hrát jak na přehrávce ve zkušebně, škoda) a tím pádem nestrhávalo. Obecně však preferuji druhou, ostřejší tvář těchto muzikantů, tedy SCENERY.

Martin Čermák

Odkazy:

Oficiální web LEPROUS

BLINDEAD

PERSONAL SIGNET

SCENERY

Nová Chmelnice

Úvodní foto: Daniel HEVIÉR

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
13.06. BRUJERIA
13.06. CZECH DEATH FEST
13.06. FIT FOR A KING, SHADOW OF INTENT
14.06. BRUJERIA, ABORTION, ATTACK OF RAGE
17.06. BIOHAZARD, DOWNSET
17.06. ALICE COOPER
19.06. HATEBREED, CROWBAR
23.06. DROPKICK MURPHYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace