Nový Spark
venku od 3. června

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS v Praze předvedli brilantní koncert, jeden z nejlepších, jaké jsem letos měl tu možnost zhlédnout. Hudba této pětice vystupující důsledně v oblecích a kravatách je stejně elegantní jako její image, jsou ztělesněním moderní progrese a avantgardních tendencí v tom nejlepším skandinávském duchu.

Precizní instrumentace, netradiční rytmika i hitové, byť ne zrovna přímočaré melodie, to vše dělá z této kapely lahůdku pro fajnšmekry. Při nelidsky vysokých falzetech a fistulích frontmana Einara Solberga navíc tuhla krev v žilách. Navzdory tomu, že vystoupení bylo fenomenální, jsem se však neubránil pocitu, že klidně mohlo být o dvacet minut kratší, protože tento typ muziky vyžaduje maximální koncentraci i od publika a tak trochu hrozí, že jej kapela nakonec zaplaví jako povodeň.

Polští BLINDEAD v roli předskokana neurazili, ale navzdory modernímu a atraktivnímu balení své hudby mi přišli tak trochu „na první efekt“ a čekal jsem určitě víc – vzhledem k jejich zjevnému potenciálu nějakou pecku v duchu jejich krajanů RIVERSIDE či DISPERSE.

Výsledkem byl však lehce rozpačitý stylový mix rozkročený mezi progmetal a postrock, postupně čím dál tím víc zabředávající do postrockových koláží a mlhovin, které jako by naznačovaly lehkou kompoziční bezradnost. Aranžemi vše zachránit nelze, přesto předvedli slušný set s několika výtečnými momenty, který rozhodně člověka nevyháněl ven do předsálí.

Z českých PERSONAL SIGNET jsem viděl jen závěr vystoupení, které zřejmě doplatilo na slabý zvuk (působilo to, jako by zvukaři kapelu vůbec nenazvučili a nechali ji hrát jak na přehrávce ve zkušebně, škoda) a tím pádem nestrhávalo. Obecně však preferuji druhou, ostřejší tvář těchto muzikantů, tedy SCENERY.

Martin Čermák

Odkazy:

Oficiální web LEPROUS

BLINDEAD

PERSONAL SIGNET

SCENERY

Nová Chmelnice

Úvodní foto: Daniel HEVIÉR

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
29.07. SCORPIONS
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
07.08. BRUTAL ASSAULT
07.08. MR. BIG
10.08. PIXIES
15.08. ROCK CASTLE
18.08. MISERY SIGNALS, RENOUNCED
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace