Nový Spark
venku od 1. března

Metaldays 2014 - Tak trochu jiný festival

Náš čtenář Petr "Portos" Sedlář se vydal za metalem až do Slovinska a poslal nám report z festivalu Metaldays. Děkujeme!


Předem tohoto krátkého reportu upozorňuji, že o kapelách vystupujících na tomto festivalu bude zmínka minimální a spíše bude zaměřena na představení festivalu, chod a zážitky z něj.

Festival METALDAYS se koná ve Slovinském městě Tolmin v Julských Alpách. Z Brna je to bez pár kilometrů celá šestistovka. Už samotný příjezd, teda pokud nejedete přes noc nebo nepřeje počasí je dech beroucí záležitostí s překrásnou přírodní scenérií a pastva pro oči každého milovníka hor a skal. Samotný Tolmin se nachází ve strmém údolí nad soutokem řeky Soča a Tolminka. Po příjezdu na místo činu zabíráme místo v klidnější části kempu, který je vyhrazen pro účastníky se sedmidenní vstupenkou. Parkování je zde organizované a vůz máte hned u stanu. Zde už nás čekali naši přátelé, takže proběhl nezbytný přípitek, postavení stanů, vztyčení České vlajky a po docela horké cestě i večerní osvěžující koupel v řece Soča. Řeka je to opravdu kouzelná, a to nemyslím jen její křišťálově modrou a průzračnou vodou, ale pro svou teplotu, která dokáže měnit muže na ženy. :-) Ono těch 12°Celsia je docela prvotní šok pro neotužilce, ale jak jsme sami zjistili, tak když se člověk zdravě hecne, není problém se tam zanořit a během těch následujících šesti dnů už si tělo dobře zvykne. Jinak během dne můžete potkávat na řece nejrůznější nafukovací plovoucí předměty, na kterých se ať už jednotlivci, tak i skupinky nechávají unášet proudem k soutoku Soči a Tolminky, kde je pro všechny konečná. No, a že je se na co dívat, tak to asi nemusím ani zdůrazňovat. :-)

Pro ty méně zdatné a netroufalé jsou v kempu rozmístěny sprchy s dobrou zásobou teplé vody. No a co se týče toalet, tak v kempu i areálu jsou poměrně nahusto umístěny Toyky a jejich čistota a údržba během festivalu je na vysoké úrovni. Málokdy Vás tam čeká nějaké nemilé překvapení, což je naopak ve srovnání s některými Českými festivaly pravidlem. Takže velký palec nahoru. Co se týče „opatřování“ obživy, tak na samotném příjezdu do hlavního kempu je supermarket a uprostřed kempu na louce je další provizorní stanový. Centrum města je co byste kamenem dohodili a nabízí nespočet restaurací a gril barů, kde Vás mile rádi nakrmí a napojí.

Pojďme ale už do areálu a srdce festivalu. Na příchodu na místo dění nás čeká nezbytná kontrola vstupenek výměnou za festivalové pásky. K tomu všemu si každý návštěvník musí vyzvednout platební kartu a dobýt si ji kreditem minimálně 20 Euro, která slouží k placení v celém areálu. Z prvotního vkladu si ale hned odpočítejte 10 Euro zálohu na pytle s odpadem, které pokud vrátíte na příslušném „odpadkovišti“, bude Vám záloha zase přičtena zpět na kartu. Další vratná záloha je 4 Eura za vrácení karty a 1 Euro tvoří manipulační poplatek. Zprvu nám to přišlo poněkud chaotické, ale pak jsme si velmi rychle zvykli a musíme uznat, že tento způsob placení je daleko pohodlnější, než u sebe stále nosit hotovost. Stačí si nabít kartu a pak už máte pohodu. Při každé platbě dostáváte účtenku s přehledem, kolik za co jste utratili a jakým finančním zůstatkem disponujete. Pak už se nezbývá než vkročit za bránu festivalu. Hlavní stage je umístěna na velké louce, je vysoká a perfektně viditelná skoro z jakéhokoliv místa, když tedy pominu, že nestojíte za zvukařskou věží. A po obou stranách jsou velké obrazovky. I když tedy stojíme na louce tak i po deští, který tu párkrát prošel jsme nestáli v bahně, ale všude bylo bahno překryto vrstvou drceného dřeva. K vedlejší menší stage vedla ulička, kterou lemovaly stánky s různými proprietami, triky, čepicemi, bižuterií, přilbami atd. a dominantně zde vládl stánek s festivalovým merch. Menší stage už byla bez obrazovky, ale těžko by se hledal někdo, komu by to vadilo, ať už z fanoušků nebo z kapel. A to si na této menší stage zahráli takoví TAIMAT, VADER nebo POSSESSED, kterým by dozajista seděla velká stage dle návštěvnosti, kterou měli a ohlasu fanoušků. U menší stage jsme našli indickou, mexickou a italskou restauraci a nechyběla velká pivnice. Dále už stačilo jen projít ke konci areálu a sejít k legendární pláži na soutoku Tolminky a Soči, kde probíhal doprovodný program v podobně art akcí, capoeiry a mezi návštěvníky velmi populárního beach volejbalů můžu v tangách a badmintonu žen nahoře bez. :-) Noc pak zakončovala ohňová show a nechyběl ani striptýz.

Pro aktivní vyžití může návštěvník využít turistických míst, kam šlo vyrazit pěšky na túry, ať už to byl výhled na údolí řeky Soči z hradu nad Tolminem, tak procházka k vodopádům na Tolmince, či návštěvy památníků padlých hrdinů, rafting, lezení po skalách atd. Takže o zábavu nebylo nouze a z metalového festivalu se tak stává řádná dovolená, která je balzámem na nervy. V krátkosti tedy ještě ke kapelám. Na festivalu vystupují jak velká jména, tak zde pořadatelé dávají prostor i novým mladým grupám. Žánrově je to tu opravdu bohaté a každý si zde přijde na své.

V krátkosti tedy ještě k vystupujícím kapelám, které vévodily jednotlivým dnům. Pondělními taháky se stali GRAVE, IMMOLATION, CHILDREN OF BODOM a OPETH. Na úterý pak OBITUARY, BORKNAGAR, SATYRICON a VADER. Středeční den zahráli k poslechu i tanci ASPHYX, AMORPHIS, POSSESSED a VOLBEAT, kteří byli jedním z hlavních headlinerů festivalu, ale kapela pro nemoc zpěváka odehrála pouze tři songy a pak se bohužel odebrala k nelibosti mnoha fanoušků do zákulisí… Čtvrteční den nabídl PRONG, MOONSORROW, RIOT a druhého hlavního hedlinera thrashery MEGADETH. Pátek jako závěrečný den měli pod palcem SUFFOCATION, MY DYING BRIDE, TIAMAT, SABATON a hlavně HEAVEN SHALL BURN, kteří se postarali mezi diváky o velký cirkle pit, který rotoval okolo zvukařské věže. Fantastická podívaná i zážitek si v tomhle masomlýnku zaběhat!

Na závěr tedy malinká rekapitulace. Z METALDAYS jsme se vraceli s úsměvem přes celou tvář a nemít uši, tak ten úsměv bude okolo celé hlavy. :-) Tento festival nám jasně ukázal, jak se festival má organizačně dělat ve srovnání v České kotlině. Z těch navštívených v tuzemsku se mu dokáže přiblížit BRUTAL ASSAULT. Pro nás hodně překvapivá byla absence policistů v okolí festivalu. Občas se nějací pochůzkáři prošli kempem a ještě se ochotně fotili s fanoušky, ale to bylo tak vše. U nás to jsou policejní manévry. :-) Co se týče fanoušků, tak i když se nás na METALDAYS sešlo 15 000 z více než 30-ti zemí světa, přátelská atmosféra a tolerance sálala na každém našem kroku. Fanoušci dojeli na dovolenou, bavit se, užívat si legrace a v porovnání třeba s Vizovickou kotlinou se Vám pod nohama nepletou všudypřítomní „fanoušci“, kteří jediné co z festivalu mají je kocovina a pásek na ruce. Jiný kraj, jiný mrav. Zde vládla hudba a skvělá nálada, kterou nepřekazil ani občasný deštík.

Takže pro všechny ty, co si chtějí rozšířit obzory a už je trochu víc omrzela tuzemská festivalová scéna, tak můžeme jen vřele doporučit návštěvu METALDAYS 2015!

FESTIVAL + DOVOLENÁ = METALDAYS!!!

S pozdravem

Petr „ Portos“ Sedlář

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
24.03. APOCALYPTICA, EPICA
25.03. CANNIBAL CORPSE, DARK FUNERAL, INGESTED, STORMRULER
29.03. CULT OF LUNA, RUSSIAN CIRCLES, SVALBARD
06.04. WARBRINGER, EVIL INVADERS, SCHIZOPHRENIA, guest
13.04. BROTHER FIRETRIBE
13.04. LIK, MASS WORSHIP
18.04. LOUDNESS
18.04. WELSHLY ARMS
21.04. RHAPSODY OF FIRE
26.04. AVRIL LAVIGNE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace