Nový Spark
venku od 2. května

Metaldays 2014 - Tak trochu jiný festival

Náš čtenář Petr "Portos" Sedlář se vydal za metalem až do Slovinska a poslal nám report z festivalu Metaldays. Děkujeme!


Předem tohoto krátkého reportu upozorňuji, že o kapelách vystupujících na tomto festivalu bude zmínka minimální a spíše bude zaměřena na představení festivalu, chod a zážitky z něj.

Festival METALDAYS se koná ve Slovinském městě Tolmin v Julských Alpách. Z Brna je to bez pár kilometrů celá šestistovka. Už samotný příjezd, teda pokud nejedete přes noc nebo nepřeje počasí je dech beroucí záležitostí s překrásnou přírodní scenérií a pastva pro oči každého milovníka hor a skal. Samotný Tolmin se nachází ve strmém údolí nad soutokem řeky Soča a Tolminka. Po příjezdu na místo činu zabíráme místo v klidnější části kempu, který je vyhrazen pro účastníky se sedmidenní vstupenkou. Parkování je zde organizované a vůz máte hned u stanu. Zde už nás čekali naši přátelé, takže proběhl nezbytný přípitek, postavení stanů, vztyčení České vlajky a po docela horké cestě i večerní osvěžující koupel v řece Soča. Řeka je to opravdu kouzelná, a to nemyslím jen její křišťálově modrou a průzračnou vodou, ale pro svou teplotu, která dokáže měnit muže na ženy. :-) Ono těch 12°Celsia je docela prvotní šok pro neotužilce, ale jak jsme sami zjistili, tak když se člověk zdravě hecne, není problém se tam zanořit a během těch následujících šesti dnů už si tělo dobře zvykne. Jinak během dne můžete potkávat na řece nejrůznější nafukovací plovoucí předměty, na kterých se ať už jednotlivci, tak i skupinky nechávají unášet proudem k soutoku Soči a Tolminky, kde je pro všechny konečná. No, a že je se na co dívat, tak to asi nemusím ani zdůrazňovat. :-)

Pro ty méně zdatné a netroufalé jsou v kempu rozmístěny sprchy s dobrou zásobou teplé vody. No a co se týče toalet, tak v kempu i areálu jsou poměrně nahusto umístěny Toyky a jejich čistota a údržba během festivalu je na vysoké úrovni. Málokdy Vás tam čeká nějaké nemilé překvapení, což je naopak ve srovnání s některými Českými festivaly pravidlem. Takže velký palec nahoru. Co se týče „opatřování“ obživy, tak na samotném příjezdu do hlavního kempu je supermarket a uprostřed kempu na louce je další provizorní stanový. Centrum města je co byste kamenem dohodili a nabízí nespočet restaurací a gril barů, kde Vás mile rádi nakrmí a napojí.

Pojďme ale už do areálu a srdce festivalu. Na příchodu na místo dění nás čeká nezbytná kontrola vstupenek výměnou za festivalové pásky. K tomu všemu si každý návštěvník musí vyzvednout platební kartu a dobýt si ji kreditem minimálně 20 Euro, která slouží k placení v celém areálu. Z prvotního vkladu si ale hned odpočítejte 10 Euro zálohu na pytle s odpadem, které pokud vrátíte na příslušném „odpadkovišti“, bude Vám záloha zase přičtena zpět na kartu. Další vratná záloha je 4 Eura za vrácení karty a 1 Euro tvoří manipulační poplatek. Zprvu nám to přišlo poněkud chaotické, ale pak jsme si velmi rychle zvykli a musíme uznat, že tento způsob placení je daleko pohodlnější, než u sebe stále nosit hotovost. Stačí si nabít kartu a pak už máte pohodu. Při každé platbě dostáváte účtenku s přehledem, kolik za co jste utratili a jakým finančním zůstatkem disponujete. Pak už se nezbývá než vkročit za bránu festivalu. Hlavní stage je umístěna na velké louce, je vysoká a perfektně viditelná skoro z jakéhokoliv místa, když tedy pominu, že nestojíte za zvukařskou věží. A po obou stranách jsou velké obrazovky. I když tedy stojíme na louce tak i po deští, který tu párkrát prošel jsme nestáli v bahně, ale všude bylo bahno překryto vrstvou drceného dřeva. K vedlejší menší stage vedla ulička, kterou lemovaly stánky s různými proprietami, triky, čepicemi, bižuterií, přilbami atd. a dominantně zde vládl stánek s festivalovým merch. Menší stage už byla bez obrazovky, ale těžko by se hledal někdo, komu by to vadilo, ať už z fanoušků nebo z kapel. A to si na této menší stage zahráli takoví TAIMAT, VADER nebo POSSESSED, kterým by dozajista seděla velká stage dle návštěvnosti, kterou měli a ohlasu fanoušků. U menší stage jsme našli indickou, mexickou a italskou restauraci a nechyběla velká pivnice. Dále už stačilo jen projít ke konci areálu a sejít k legendární pláži na soutoku Tolminky a Soči, kde probíhal doprovodný program v podobně art akcí, capoeiry a mezi návštěvníky velmi populárního beach volejbalů můžu v tangách a badmintonu žen nahoře bez. :-) Noc pak zakončovala ohňová show a nechyběl ani striptýz.

Pro aktivní vyžití může návštěvník využít turistických míst, kam šlo vyrazit pěšky na túry, ať už to byl výhled na údolí řeky Soči z hradu nad Tolminem, tak procházka k vodopádům na Tolmince, či návštěvy památníků padlých hrdinů, rafting, lezení po skalách atd. Takže o zábavu nebylo nouze a z metalového festivalu se tak stává řádná dovolená, která je balzámem na nervy. V krátkosti tedy ještě ke kapelám. Na festivalu vystupují jak velká jména, tak zde pořadatelé dávají prostor i novým mladým grupám. Žánrově je to tu opravdu bohaté a každý si zde přijde na své.

V krátkosti tedy ještě k vystupujícím kapelám, které vévodily jednotlivým dnům. Pondělními taháky se stali GRAVE, IMMOLATION, CHILDREN OF BODOM a OPETH. Na úterý pak OBITUARY, BORKNAGAR, SATYRICON a VADER. Středeční den zahráli k poslechu i tanci ASPHYX, AMORPHIS, POSSESSED a VOLBEAT, kteří byli jedním z hlavních headlinerů festivalu, ale kapela pro nemoc zpěváka odehrála pouze tři songy a pak se bohužel odebrala k nelibosti mnoha fanoušků do zákulisí… Čtvrteční den nabídl PRONG, MOONSORROW, RIOT a druhého hlavního hedlinera thrashery MEGADETH. Pátek jako závěrečný den měli pod palcem SUFFOCATION, MY DYING BRIDE, TIAMAT, SABATON a hlavně HEAVEN SHALL BURN, kteří se postarali mezi diváky o velký cirkle pit, který rotoval okolo zvukařské věže. Fantastická podívaná i zážitek si v tomhle masomlýnku zaběhat!

Na závěr tedy malinká rekapitulace. Z METALDAYS jsme se vraceli s úsměvem přes celou tvář a nemít uši, tak ten úsměv bude okolo celé hlavy. :-) Tento festival nám jasně ukázal, jak se festival má organizačně dělat ve srovnání v České kotlině. Z těch navštívených v tuzemsku se mu dokáže přiblížit BRUTAL ASSAULT. Pro nás hodně překvapivá byla absence policistů v okolí festivalu. Občas se nějací pochůzkáři prošli kempem a ještě se ochotně fotili s fanoušky, ale to bylo tak vše. U nás to jsou policejní manévry. :-) Co se týče fanoušků, tak i když se nás na METALDAYS sešlo 15 000 z více než 30-ti zemí světa, přátelská atmosféra a tolerance sálala na každém našem kroku. Fanoušci dojeli na dovolenou, bavit se, užívat si legrace a v porovnání třeba s Vizovickou kotlinou se Vám pod nohama nepletou všudypřítomní „fanoušci“, kteří jediné co z festivalu mají je kocovina a pásek na ruce. Jiný kraj, jiný mrav. Zde vládla hudba a skvělá nálada, kterou nepřekazil ani občasný deštík.

Takže pro všechny ty, co si chtějí rozšířit obzory a už je trochu víc omrzela tuzemská festivalová scéna, tak můžeme jen vřele doporučit návštěvu METALDAYS 2015!

FESTIVAL + DOVOLENÁ = METALDAYS!!!

S pozdravem

Petr „ Portos“ Sedlář

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace