Nový Spark
venku od 2. května
Není kytara jako kytara: od levných křápů po kousky za miliony

Není kytara jako kytara: od levných křápů po kousky za miliony

Z extrému do extrému. Proč hrají někteří špičkoví kytaristi na luxusní nablýskané nástroje za milióny a jiní se naopak neštítí sáhnout po zaprášené a omlácené kytaře ze zastavárny?

Zeptejte se Billieho Joea Armstronga, kterému stačí ke štěstí elektrická kytara za tisíc dolarů. Jestli vám i tohle připadá hodně, pak Tom Morello je hotový chudý příbuzný – kariéru v RATM rozjel s nástrojem za pár babek! Vedle něj je tu mistr Eric Clapton, který má v TOP 10 nejdražších instrumentů hned několik svých modelů.

Billie Joe Armstrong (GREEN DAY): Hlavně, když jde dobře rozmlátit
Billie Joe je pankáč, kterého na nástroj za milión prostě neutáhnete. To radši prachy vrazí do svého shopu „Broken Guitars“, kde mu po zdech visí plno old school pádel, které sem chodí kupovat snad polovina amatérských kytaristů z Oaklandu. Jinak ani pro nenáročné punk-rockové pogo jeho kapely nepotřebuje žádný Rolls-Royce mezi kytarami, ale vystačí si s pěkně odřenou škodovkou. Má rád hlavně klasiku: Fendery a Gibsony. Ze všeho nejvíc ulítává na modelu Gibson Les Paul Junior z poloviny padesátých let minulého století. Tohle retro nejenže dobře vypadá a má šťavnatý rockový sound, ale hlavně jde parádně rozmlátit při koncertech, což má zpěvák ve velké oblibě. A proto i cena hraje svou roli. Klasickou verzi pořídíte už do dvaceti tisíc korun. Armstrongovi, který společně s Johnem Lennonem tenhle typ proslavil, vyrábí firma jeho vlastní signature sérii, která stojí přes 30 tisíc.

Tom Morello (RAGE AGAINST THE MACHINE): Zázrak za 30 dolarů
Jestli znáte pořad „Mistři zastavárny“, kde se parta šílenců předhání v tom, kdo v hromadě harampádí najde větší skvost, za který jim někdo zaplatí balík, pak příběh kolem brakových kytar slavného Toma Morella vás určitě bude zajímat. Jelikož začal hrát až v sedmnácti a měl věčně prázdno v kapse, hrál, na co se dalo, a přesto našel geniální zvuky. Na drahé kytary nikdy nebyl. Jako první si pořídil japonskou shitku Kay SG za padesát dolarů, ale ta byla dobrá tak na to, aby s ní spáchal harakiri. Mnohem lepší kauf byla žlutá St. George MP-2 za třicet babek, kterou objevil v zastavárně a v počátcích RATM s ní odjel i turné a nahrál song „Tire Me“ z druhého alba. Zřejmě nejznámější a taky nejodrbanější (původně vypadala, jako kdyby jí ohryzal pes) kytara z jeho sbírky byla Fender Telecaster „Sendero Luminoso“. S touhle práskačkou nahrál i legendární hit „Killing in the Name“. Cena? Skoro zadarmo, Morello před mnoha lety kytaru získal výměnou za starý zesilovač od svého spolubydlícího!

Eric Clapton: Sranda za milión
Ach ty Stratocastery, ten jejich tvar je prostě zatraceně sexy. Legendární Eric Clapton si na nich ulítává a v každém výčtu nejdražších kytar najdete minimálně tři jeho kousky. Stratocastery Brownie a Gold Leaf? Cena do 500 tisíc $. Eric ale miluje i další zaoblené krásky. Akustika CF Martin z roku 1939, ta už koštuje skoro 800 tisíc $ a kytarista na ní vykouzlil baladu „Tears in Heaven“ o smrti svého syna. Pak tu máme Gibsonku ES-335 z roku 1964, kterou vydražil v roce 2004 za neskutečných 848 tisíc. A jako třešinka na dortu je Stratocaster Blackie, jeho nejmilovanější. Clapton nejprve koupil šest kytar (každou za 100 dolarů), z nichž třemi podaroval své kamarády Georgea Harrisona, Petea Townshenda a Stevea Winwooda. Zbývající tři nechal rozebrat a postavit z jejich komponentů fantastický hybrid – Blackieho, kterého vydražil za 960 tisíc $. Výtěžek šel (stejně jako z mnoha předešlých prodejů Claptonových kytar) na Rehabilitační centrum Crossroads.

Sponzovaný článek

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
30.05. IRON MADEN
31.05. IRON MAIDEN
02.06. METALFEST OPEN AIR
02.06. MÖTLEY CRÜE
04.06. TENACIOUS D
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace