Nový Spark
venku od 2. května
NIRVANA: Tři dekády nechtěné slávy

NIRVANA: Tři dekády nechtěné slávy

Celý hudební vesmír se zatřásl poté, co kometa nazvaná „Nevermind“ dopadla na povrch rockové scény. Našminkovaný glam metal, do té doby vévodící rockové módě, dostal nečekanou ránu z milosti.

Objednejte si album Nevermind i stylový merch kapely v našem Sparkshopu


Miliony fanoušků si oblékly flanelové košile a obrátily zraky k Seattlu. NIRVANA se stala sopkou, jejíž výbuch uvedl do pohybu lávu dalších kapel, namátkou SOUNDGARDEN, ALICE IN CHAINS, PEARL JAM, STONE TEMPLE PILOTS a mraky dalších tvořících jedinečný zvuk nové alternativní scény. Deska „Nevermind“ poznamenala také epizodně budoucí zvuk do té doby arénových kapel jako MÖTLEY CRÜE, WARRANT, WINGER, DOKKEN, EXTREME, SKID ROW, a dokonce i DEF LEPPARD, jejichž „Slang“ je odpovědí na valící se vlnu ze Seattlu. Svět rocku se změnil, a to na dlouhou dobu. A jak píše v úvodu titulního článku tohoto čísla autor Milan Reindl: Do rockové hudby zakombinovali prvky punku, popovou strukturu skladeb a silné melodie, jež Kurt obalil pochmurnými a sebeironickými texty a s intenzitou uragánu je předával přes mikrofon. S jeho verši se ztotožnila tehdejší generace dospívajících. Rock se stal mainstreamem a grunge ovládl prodejní žebříčky. Aktuální kauza ohledně žaloby kojence z obalu nahrávky její odkaz jen podtrhuje.


Před třemi dekádami procházel rock a metal velkou revolucí a devátý měsíc vyšlo kromě „Nevermind“ hned několik zásadních desek, které rovněž způsobily senzaci. V aktuálním čísle dostávají velkorysý prostor alba PEARL JAM, RED HOT CHILI PEPPERS či SOUNDGARDEN.

V rubrice Galerie titánů se ke slovu dostává nefalšovaný titán Frank Zappa. V dnešní době naprosto chybí na rockové scéně podobný umělec, který by neustále dráždil, hrál tak zajímavou hudbu a měl tak velký intelektuální potenciál. Dnes žijeme v supermarketu a je nutné lidi začít budit. Text nemá ambici představit jeho život a dílo, ale zaměřuje se na Franka Zappu jako na historicko-kulturní fenomén, jímž dodnes bezesporu byl a dodnes pro mnohé je.


Nečekaný, dobrovolný odchod do rockového nebe otevřel prostor v rubrice Rockoví mohykáni pro Mikea Howea z METAL CHURCH. Další pravidelnou rubriku Ušní průplach opanoval Poly z domácí jedem a sarkasmem nasáklé party INSANIA. Zářijové číslo je vskutku nabité silnými tématy. Za zmínku dále stojí rozhovory s JINJER, Deem Sniderem, WARLOCK, KK’s PRIEST, RAGE nebo producentem Nickem Raskulineczem.

V rubrice Holocaust Nightmare najdete materiály PATHOLOGIST, SEPULTURY nebo EX DEO.

Příjemné chvíle se Sparkem vám za celou redakci přeje Karel Balčirák.Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace