Nový Spark
venku od 1. června
OLYMPIC pokřtil svůj nový zpěvník

OLYMPIC pokřtil svůj nový zpěvník


Křest zpěvníku OLYMPIC 60 písní
Malostranská beseda, 13. 4. 2023
Autor: Marek Dobeš

Skupina Petra Jandy, protože tento výhradní autor hudby a frontman zbyl z prapůvodní sestavy jako jediný, OLYMPIC letos slaví v plné síle neuvěřitelnou šedesátku. Křest zpěvníku se šedesáti peckami proto nemohl odbýt pouhým politím publikace šampaňským. Než se však pustím do popisu akce, která do klubu Malostranské Besedy přivedla průřez hudebně novinářskou elitou i zvučná pěvecká jména, vévodil kmotr Michael Kocáb, ale nechyběla ani Martha Elefteriadu, pojďme zpěvník prolistovat. Spark byl totiž jedním z mála, kterému tradičně spořivá firma BEST I.A. výpravný sumář celoživotní bigbeatové práce Petra Jandy věnovala.

Nezbývá než prohlásit, že šedesátka písní je vyvedena ve výpravném, byť z praktickoúsporných důvodů, brožovaném vydání. Texty a noty abecedně řazených písní zdobí fotografie desek, na kterých je my věrní fans kapely máme naposlouchány i ve sbírkách uloženy. Proměny vizuálních a hudebních stylů šedesátiletí kapely ilustrují promo momentky měnících se muzikantských sestav z daných období. Jména autorů každého konkrétního zářezu pak připomenou, kdo všechno se podílel na úspěchu stálice naší rockové scény – od slavných textařů typu Pavel Chrastina, Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba nebo Aleš Brichta až po novější jména jako je Lukáš Koranda z KORADOBANDU, který prohlásil: „Je mi ctí, že Petr Janda vsadil i na slovník naší generace třicátníků a zařadil „Pálím tvář“ nejen do zpěvníku, ale dokonce mezi zásadní hity na „Olympic 60. – jubilejní limitované vinylové edici 60 písní.“ Omládla však nejen část setlistu zpěvákových položek, fresh je také Djangova parta, což se prokázalo nejen akčním nástupem na pódium, ale též nasazením při několika písničkách, které kvartet vystřihl na španělky.

Čímž jsme se dostali k doprovodnému programu. Pojďme si dát jeho medley. Dalibor Gondík uváděl svou srdcovou kapelu osobními historkami, Michael Kocáb se přiznal k teenee inspiraci OLYMPIKEM, Petr Janda zase, že na jeho metalové období měl PRAŽSKÝ VÝBĚR nezanedbatelný vliv: „…naše skladby „Jako tele na vrata“ nebo „Když ti svítí zelená“ jsou takové výběrovské.“ Společně pak pozvali všechny na výroční megakoncert, který se odehraje 18. prosince 2023 v pražské O2 areně. Mezi jehož hosty se kmotr zpěvníku počítá. „Lidé přicházejí a odcházejí a je po nich veta. Hudba je ale věčná, noty jsou věčné. Kdyby už nic jiného, kvůli tomuhle zpěvníku se na OLYMPIC nezapomene,“ pravil moudře Artur Ropotámo. Načež zvěčnělý Django zvedl levačku, na níž se zaleskl dar k jeho loňským osmdesátinám z limitované edice padesáti kusů sběratelských hodinek společnosti L. Hainz. Zbývající členové skupiny je pak ve stylových kufřících obdrželi naživo. Připomněla se knížka k šedesáti letům existence kapely, která vyšla nedávno. A také pro změnu „Dávno“ neboli zpěvákova biografie, která zaznamená reedici „Dávno+“. „Dopíšu do ní dvanáct let,“ tak pravil v rámci více než hodinové show pro média rockový olympionik, který v květnu oslaví jedenaosmdesátiny. A my se těšíme na zpěvník OLYMPIC 100.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
15.07. DEEP PURPLE
16.07. HOLLYWOOD VAMPIRES
27.07. BENÁTSKÁ 2023
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace