Nový Spark
venku od 28. června
Ostrava v plamenech - 1.8. 2015, Ostrava

Ostrava v plamenech - 1.8. 2015, Ostrava

Příjemné počasí, vřelá atmosféra, půvabné prostředí a výborné kapely. To byla Ostrava v plamenech 2015…

Industriální prostředí Dolní oblasti Vítkovice má své kouzlo. Vysoké pece působí majestátním, tajemným a fascinujícím dojmem. Zrezivělá a geometricky různě propletená potrubí prorůstají celý areál. Z oblasti se stal jakýsi skanzen a vysoké pece získávají status ne pouze už nefungujícího zařízení, ale uměleckého díla. Takové unikátní prostředí je přidanou hodnotou jakékoliv kulturní akce, která se v něm pořádá.

Metal a takováto lokace jsou pro sebe jako stvořené. Ačkoliv na Ostravě v plamenech letos vystoupila jména jako STRATOVARIUS, FREEDOM CALL nebo PRETTY MAIDS, jedná se o akci komornějšího rázu. Areál festivalu, který má vymezený prostor v oblasti vysokých pecí, není ohromný. Akce je ovšem o to méně hektická a představuje možnost, jak si užít zmíněné kapely na o něco bezprostřednějším festivalu než na monstrakcích jako např. Masters of Rock. (Zatím. Nesmíme zapomínat, že Ostrava v plamenech v podstatě ještě začíná. Toto byl teprve druhý ročník.)

Pohodová atmosféra, jakou skýtá už prostředí samo o sobě, byla dalším poznávacím znakem akce. Dvaceti až třicetiminutové pauzy mezi jednotlivými koncerty mohli návštěvníci využít buď nakupováním v různých stáncích, posezením u piva anebo sledováním Thaiboxu, který prokládaly reprodukované písně populární DOGY. Izzi ostatně s kapelou zahájili i celý festival. Nejednalo se však o DOGU, ale o akustickou coverovou skupinu LEGENDY SE VRACÍ, v jejímž popředí stojí Petr Šiška. Ten odlehčoval vystoupení svými vtipnými průpovídkami mezi skladbami. Pak následovali tuniští MYRATH křížící orientální hudbu s metalem. Jejich show zaujala a udělala dojem. Na po nich příchozí FREEDOM CALL se areál značně zaplnil, další várku exotiky přinesli izraelští ORPHANED LAND, pak nastoupila česká legenda CITRON, která nyní na svých koncertech připomíná v reedici vydávanou desku „Vypusťte psy!“. Večer posléze vyvrcholil vystoupeními očekávaných PRETTY MAIDS a STRATOVARIUS.

Velké hvězdy v komornějším prostředí s tajemným nádechem. Tak by se dal vystihnout druhý ročník Ostravy v plamenech a tak by se dala charakterizovat nejzajímavější a největší přednost festivalu.

text: Jiří Štraub
foto: Zdenek Zelený

Nový Spark
venku od 28. června
Kalendář akcí
16.07. Rammstein
16.07. Philip H. Anselmo & The Illegals
17.07. Rammstein
18.07. Gothoom
19.07. Enter The Eternal Fire
21.07. Combichrist
22.07. Decapitated, Aborted, Une Misere
23.07. Rolo Tomassi, Cryptodira, Loathe
23.07. Gruesome, Nervochaos
25.07. Skunk Anansie
A co FAKKER!?