Nový Spark
venku od 1. srpna
Pět rockových písní, které zní skvěle na ukulele

Pět rockových písní, které zní skvěle na ukulele

Svátek svojského ukulele sice připadá na 2. únor, ale i v teplých letních dnech se hodí vyzdvihnout přednosti malého, ale sympatického strunného nástroje. V poslední době jeho obliba kvůli jednoduchosti a skladnosti raketově vzrostla, a proto možná tuto sezónu u táboráku uslyšíte charakteristický zvuk nylonových strun.

A protože jsme rockové médiu, vybrali jsme pro vás pět písní, které na ukulele zní neotřele. Ať všichni furt nedrhnou jen „Somewhere Over The Rainbow“

Guns N' Roses — Sweet Child O' Mine

Jistě, všechno, co je pomalejší a s jednoduššími harmoniemi funguje na téměř jakýkoli nástroj. I tak je ale náročné představit si Slashova ikonická sóla a riffy na cokoli jiného než Les Paula. Nicméně Andrew Molina spolu se svým tátou Jayem předvádějí jak lehce, a přitom krásně může klasika od zbraní a růží znít. Andrew si s ukulele v ruce si vzal na starosti melodie, zatímco pan otec zajišťuje rytmiku na poněkud větší kytaru. Akustické aranžmá se zvukem nylonových strun zní skvěle a Slash by se rozhodně za tuto předělávku nezlobil.


Nirvana — Smells Like Teen Spirit

Hrát NIRVANU na ukulele se může zdát jako nedobrý nápad. Těžko replikovat špinavý distortion zvuk Cobainovy kytary jemně znějícím nástrojkem. Přesto, když se úkolu zhostí profesionálové, konkrétně The Ukulele Orchestra of Great Britain ve složení šesti ukulele a akustické baskytary (což je stejně jen zvětšené ukulele), výsledek zní více než uspokojivě. A to i přes skutečnost, že výsledek zní mix mezi ruským balalajkovým folkem a ožraleckým karaoke. Svojská úprava se skvěle poslouchá a vůbec se nezajídá jako tisíce jiných coverů tohoto NIRVANA šlágru.


Metallica — Blackened

Rob Scalon se za léta vypracoval na mistra předělávek metalových fláků na divné a nezvyklé nástroje. Jeho ukulele verze vypalovačky „Blackened“ sice není tak zvukově hřmotná jako originál, ale je dozajista vysoce zábavná a technicky na úrovni. A freneticky zahrané sólo Kirka Hammetta na elektrofonické ukulele nemůže rovněž nepotěšit.


Guns N' Roses — Paradise City

Zdá se, že písně GUNS N‘ ROSES fungují na ukulele na výbornou. Další věcí na seznamu je „Paradise City“ v rychlejším tempu a s více heavy riffem. To ale neodradilo brazilskou dvojku OVERDRIVE DUO, aby si píseň nepředělalo pro dvě ukulele. Lehkým zvukem těžko nahradit nářezovost originálu, a tak se Fabi Terada a Evandro Tiburski vytasili s energickým prožitím skladby a vášní pro hru. Těžko se během jejich zpracování neusmívat.


Led Zeppelin — Stairway to Heaven

Píseň, kterou svorně nenávidí všichni prodejci kytar se dočkala i méně tradiční coveru právě na ukulele. V rukou mladičkého hráče z Taiwanu, Fenga E, se „Stariway to Heaven“ stává krásnou z jiného úhlu hudebního pohledu. A mimochodem, mladý klučík má na YouTube přes sedm set tisíc sledujících, což je poměrně impresivní číslo. Ve světle jeho vytříbené techniky hry a zvládnutí nástroje je však číslo zcela pochopitelné.

Nový Spark
venku od 1. srpna
Kalendář akcí
18.08. ROCK CASTLE 2022
25.08. SABATON, AVATAR, BLOODBOUND
12.11. ALTER BRIDGE, HALESTORM, MAMMOTH WVH
16.02. VILE VALLO
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace