Nový Spark
venku od 2. května
Pohřbu Shanea MacGowana z THE POGUES se zúčastní také irský prezident

Pohřbu Shanea MacGowana z THE POGUES se zúčastní také irský prezident

Druhý svátek vánoční by oslavil šestašedesáté narozeniny. Už se tak ale nestane. Poslední listopadový den roku 2023 zemřel Shane MacGowan, zpěvák THE POGUES a folkrockový bard, jehož skladby zlidověly, stejně jako jeho alkoholové a drogové historky.

Úmrtí potvrdila jeho manželka Victoria Mary Clarke. Poslední kolo MacGowanových zdravotních problémů začalo už loni v zimě, kdy byl hospitalizován se zánětem mozkových blan, který ho trápil i značnou část letošního roku. Dle posledních zpráv však nakonec zemřel na komplikace spojené se zápalem plic.

S THE POGUES MacGowan v osmdesátých letech nahrál pět alb, než se ho kapela kvůli nezvladatelným alkoholovým a drogovým excesům zbavila. V devadesátých letech pokračoval v kariéře sólově, respektive se sestavou THE POPES, objevoval se však i na nahrávkách s jinými umělci. Zazpíval si například s Nickem Cavem, Sinéad O´Connor nebo s folkmetalisty CRUACHAN.

„Jsem přesvědčený, že za sto let si na většinu z nás už nikdo nevzpomene. Ale věřím, že Shaneovy písničky tu budou pořád a lidi si je budou pořád zpívat,“ vysekl mu poklonu při letošní návštěvě Irska Bruce Springsteen. Ostatně, o jeho vlivu na irskou kulturu svědčí i plánovaný pohřeb, který má být zpřístupněn veřejnosti a účastnit se ho má kromě řady hudebních kolegů jako je například Bono Vox z U2, také irský prezident Michael Higgins, který MacGowana označil za „jednoho z nejlepších textařů všech dob“.

Nejznámější hit THE POGUES, vánoční skladba „Fairytale of New York“ se mezitím vrátila do nejvyšších pater hitparád mezi ohrané sváteční klasiky od Mariah Carey a WHAM!

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace