Nový Spark
venku od 2. dubna
Pohřbu Shanea MacGowana z THE POGUES se zúčastní také irský prezident

Pohřbu Shanea MacGowana z THE POGUES se zúčastní také irský prezident

Druhý svátek vánoční by oslavil šestašedesáté narozeniny. Už se tak ale nestane. Poslední listopadový den roku 2023 zemřel Shane MacGowan, zpěvák THE POGUES a folkrockový bard, jehož skladby zlidověly, stejně jako jeho alkoholové a drogové historky.

Úmrtí potvrdila jeho manželka Victoria Mary Clarke. Poslední kolo MacGowanových zdravotních problémů začalo už loni v zimě, kdy byl hospitalizován se zánětem mozkových blan, který ho trápil i značnou část letošního roku. Dle posledních zpráv však nakonec zemřel na komplikace spojené se zápalem plic.

S THE POGUES MacGowan v osmdesátých letech nahrál pět alb, než se ho kapela kvůli nezvladatelným alkoholovým a drogovým excesům zbavila. V devadesátých letech pokračoval v kariéře sólově, respektive se sestavou THE POPES, objevoval se však i na nahrávkách s jinými umělci. Zazpíval si například s Nickem Cavem, Sinéad O´Connor nebo s folkmetalisty CRUACHAN.

„Jsem přesvědčený, že za sto let si na většinu z nás už nikdo nevzpomene. Ale věřím, že Shaneovy písničky tu budou pořád a lidi si je budou pořád zpívat,“ vysekl mu poklonu při letošní návštěvě Irska Bruce Springsteen. Ostatně, o jeho vlivu na irskou kulturu svědčí i plánovaný pohřeb, který má být zpřístupněn veřejnosti a účastnit se ho má kromě řady hudebních kolegů jako je například Bono Vox z U2, také irský prezident Michael Higgins, který MacGowana označil za „jednoho z nejlepších textařů všech dob“.

Nejznámější hit THE POGUES, vánoční skladba „Fairytale of New York“ se mezitím vrátila do nejvyšších pater hitparád mezi ohrané sváteční klasiky od Mariah Carey a WHAM!

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
15.08. ROCK CASTLE
03.10. VOYAGER
12.10. KISSIN'DYNAMITE
24.10. WITHIN TEMPTATION
25.10. ARCH ENEMY, IN FLAMES
26.10. POWERWOLF, HAMMERFALL, WIND ROSE
02.11. GUANO APES
14.11. BETH HART
23.11. SEPULTURA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace