Nový Spark
venku od 1. prosince
Přesně před 30 lety vyšlo Black album METALLIKY

Přesně před 30 lety vyšlo Black album METALLIKY

Ať už patříte do tábora, který eponymní opus METALLIKY vyzdvihuje a zbožňuje, nebo se naopak mezi příznivce „Černého alba“ neřadíte, jedno je jisté – deska způsobila obrovský poprask. 12. srpna 2021 uplynulo přesně 30 let od jejího vydání.

Mnoho merche METALLIKY včetně předprodeje reedice Black alba najdete v našem Sparkshopu

„Když nám Bob Rock po všem tom utrpení ve studiu pouštěl to, co jsme zplodili, nevěřili jsme vlastním uším,“ tvrdila kapela. A není divu. Hudební projev kapely se pod vedením uznávaného producenta drasticky změnil. Stále to byla METALLICA, ten rukopis nešlo přeslechnout ani zaměnit s nikým jiným – a o to šlo skupině především.


Ovšem konstrukce skladeb včetně výrazně kratší metráže, silně nakažlivé, leč nepodbízivé melodie, masivní, hutný a sytý zvuk, průrazná dynamika a v neposlední řadě plnokrevný zpěv (s důrazem na slovo „zpěv“, neboť Hetfield prodělal pod bičem mistra jako zpěvák značný pokrok!) – to vše bylo naprosto nové a přesně splňovalo Ulrichovy představy o albu, jež má ambice oslovit masy, po kterých METALLICA tak prahla. Tohle album bude pro ortodoxní thrashery šok, po němž své modle přibouchnou před ksichtem vrata letité přízně, ale zároveň otevře přístupové cesty k tvorbě skupiny novým, nevyhraněným posluchačům a hlavně mainstreamovému potěru, jenž v podobě přemnoženého planktonu zaplavoval trh.

METALLICA vstoupila hudebně na (pro ni) zapovězenou půdu, která jí navzdory tomu neujížděla pod nohama, naopak její krok zpevnila (i Hetfield později přiznal, že díky Bobovu drilu získal především coby textař větší sebevědomí), a kdysi nekompromisní drsňáci zplodili album, které si ještě v době před „Kill ’em All“ svorně odpřisáhli NIKDY nenatočit! Těžko říct, zda Hetfield odstranil nápis „DEATH TO BON JOVI“ ze své kytary, nebo jestli s ním nahrával i tento „vstup do jiné dimenze“, faktem však zůstává, že čerstvý materiál boural hranice žánrů s razancí demoličního kladiva a hudební svět náhle čelil monstróznímu zplozenci skutečných muzikantů, kteří bolestným procesem jeho stvoření konečně dospěli. Jak trefně procedil Ulrich: „Zestárli jsme snad o deset let, ale neuvěřitelně nás to posunulo.“

METALLICE a příběhu jejich revoluční nahrávky patří cover story srpnového Sparku. Obří plakát uvnitř čísla je samozřejmostí.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
07.12. MALEVOLENCE, SYLOSIS, GUILT TRIP, JUSTICE FOR THE DAMNED
07.12. PRODIGY
08.12. HÄMATOM, MILOŠ MEIER
08.12. HARLEJ
09.12. HÄMATOM, MILOŠ MEIER
09.12. HARLEJ
14.12. HARLEJ, ECLIPSE
15.12. HARLEJ
16.12. STILLBIRTH, MONUMENT OF MISANTHROPY, BASEMENT TORTURE, ad.
16.12. BRYAN ADAMS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace