Nový Spark
venku od 1. března

Rock pod kameňom - 7. - 9.8. 2014, Sninské rybníky (SR)

Ani letos jsme si nenechali ujít v pořadí 12. ročník hudebního festivalu ROCK POD KAMEŇOM, který se již tradičně odehrává v areálu Sninských rybníků na východě Slovenska. Rockovo-metalovou party pod holým nebem si i navzdory nepříznivému počasí nenechalo ujít tisíce fanoušků. Festival se rok co rok rozrůstá a v průběhu tří dnů se na podiu vystřídalo celkem 23 interpretů z domácí i zahraniční scény.

Čtvrteční podvečer odstartovali domácí rockeři METROPOLIS. Během koncertu se jim podařilo diváky pořádně nažhavit a prostor areálu byl docela rychle zaplněn skákajícími fanoušky. Jejich nadšení ocenili i následující BONFIRE. Chytlavá vlna německého heavy metalu pohltila lidi jako epidemie, proto nebylo žádným překvapením, že se v davu fandů objevila i ta starší generace, kterou neodradily ani kapky deště. Claus Lessmann si zavzpomínal na jejich poslední vystoupení na Slovensku před více než 20 léty a prokázal i svou jazykovou všestrannost a k fanouškům promluvil i celkem zdatnou slovenštinou. S intenzitou deště paradoxně přibývalo i víc lidí, kteří s velkým nadšením očekávali Michaela Kiskeho s kapelou UNISONIC. Areál zaduněl známějšími i čerstvě narozenými písněmi z nového alba „Light of Dawn“. Šílenství nastalo při skladbě „I Want Out“ z Kiskeho a Hansenova předešlého působiště v kapele HELLOWEEN.

Páteční odpoledne patřilo domácím interpretům. Otvírákem druhého dne byla alternativní rocková skupina VELVET STONE. S příjemným počasím a příjemnou atmosférou jsme se dočkali i příjemného překvapení - jeden z účastníků festivalu vystoupil na podium a požádal svou přítelkyni o ruku. Romantická pauza s happyendem v podobě „Jasné, že áno!“ rozveselila fanoušky, kteří s dobrou náladou jásali při vystoupeních dalších slovenských skupin THE NOW, FROWN, RAVENCLAW, TRISTANA a pak INÉ KAFE, kteří na tomhle festivalu nejsou žádným nováčkem. Koncert DAVIDA KOLLERA se nesl ve znamení hitů LUCIE a přispěl i svou vlastní tvorbou. Tito Češi kvalitně rozproudili večerní atmosféru a po nich přišla řada na legendární OLYMPIC. Samozřejmě nechyběla skladba „Bon Soir Mademoiselle Paris“, kterou zpěvák Petr Janda věnoval památce na kolegu hudebníka Petra Muka. Fanoušci si vykřičeli své hlasivky na výběru těch nejznámějších písní a i přes to jim zůstala spousta energie pro PRETTY MAIDS. Heavymetalisti přetrhli kolo československých skupin a pořádně přitvrdili. Ohnivý kotel pod podiem byl jenom signálem, že se lidé baví a užívají si hlas pěveckého esa Ronnieho Atkinse. Úspěch stoprocentně sklidilo i jejich zbrusu nové album „Louder Than Ever“. Po skvělém výkonu Dánů se opět vracíme na domácí půdu a náročný hudební večer uzavírá neméně energickým výkonem ŠKWOR v čele s Petrem Hrdličkou.

Poslední festivalový den vyběhli spolu se slunečnými paprsky na podium i kapely THE JUNKIES, BRAINSCAN, MARVELS OF CONTRAST a čeští WITCH HAMMER, kteří publikum upoutali svým rock´n´rollem a taky kvalitním bubenickým sólem. Po nich nastal čas pro domácí punkery SLOBODNÁ EURÓPA, kteří pobavili publikum nejen svými hudebními schopnostmi, ale i vtipnými komentáři mezi písněmi. Již potřetí se na Sninských rybnících objevuje i česká klasa WANASTOWI VJECY a jako bonus i ve spojení s lídrem Whiskym ze SLOBODNÉ EURÓPY při společné písničce se symbolickým názvem „Bedna od Whisky“. V počtu fanoušků patří sobotní prvenství headlinerům EDGUY. Pro lídra Tobiase Sammeta se tenhle festival stává již tradicí a kromě seskupení EDGUY tady minulý rok vystoupil i se svým projektem AVANTASIA. Kapela prezentovala svoje nové album „Space Police – Defenders of the Crown“, z kterého zazněl i cover „Rock Me Amadeus“. Překvápkem byla taky jejich známá skladba „All the Clowns“, která naživo zazněla poprvé v historii koncertních vystoupení kapely. Po odehrání základního playlistu je dav nechtěl pustit z podia a svým skandováním si vydobyl dva bonusové přídavky. Jestli si někdo myslel, že se areál po takovém výkonu bleskově vyprázdní, tak byl pěkně na omylu. Předpůlnoční show kapely AMARANTHE se trojicí zpěváků ve složení Elize Ryd, Jake E Berg a Henrik Englund poutali ne jenom dlouhýma nohama zpěváčky, ale i obdivuhodným výkonem. Po monstrózní dávce melodického metalu se skupina vytrvalých fanoušků s tímhle ročníkem rozloučila při koncertech vtipálků KARPINA a GALADRIEL.

Podle slov organizátorů měl tenhle ročník opravdu velký úspěch a nám nezůstává nic jiného, než souhlasit. Rocku zdar a vidíme se opět o rok!

text: Radka Koprivňáková a Patrik Koprivňák


Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace