Nový Spark
venku od 2. května
Scottovy thrashové zápisky part VI: Obal „Fistful of Metal“ mi dodnes pije krev

Scottovy thrashové zápisky part VI: Obal „Fistful of Metal“ mi dodnes pije krev

Poslední lednový den roku 2023 konečně vyjde autobiografie zakladatele ANTHRAX, Scotta Iana, v češtině. V dnešní ukázce Scott vysvětluje, jak vznikal obal k debutnímu albu a proč ho nesnáší.

PŘEDOBJEDNAT SI KNIHU SCOTTA IANA

Brzy po dotočení alba jsme se po New Yorku mohli pyšnit hotovým diskem. Řeknu vám na rovinu, že naší první fošnu mám opravdu rád, je to naše věčné děťátko. Co ovšem od prvních dnů nesnáším je mix nahrávky, a ještě víc mi pije krev obal. Cover artwork a název alba pocházel z Neilovy hlavy. Pochopitelně chtěl do přebalu otisknout sám sebe, což dokládá ona kovová rukavice, kterou v té době skutečně při živých show nosil a sám si ji doma vyrobil. Byl blázen do téhle umělecké kovařiny a proseděl při její tvorbě doma dlouhé hodiny. Možná z něj měl být spíš renesanční pouťový řemeslník než zpěvák. Každopádně inspirovat se tehdy Turbin nechal JUDAS PRIEST. Jeli těžce v kovové image a my jsme podle Neila měli být ještě kovovější partou.
„Musíme dát na obal týpka, kterému prochází hlavou moje železná pěst. Prostě mu bude trčet ruka z huby. To bude jízda!“
Taková byla Neilova idea „metalu“. Nemusím zdůrazňovat, že mně se jeho nápad nelíbil.
„Nazveme to ‚Fistful of Metal‘, protože tam bude ta moje pěst a je to krutě metalové,“ vyšiloval Neil.
Bohužel nikdo další s nějakým nápadem nepřišel. Vlastně existoval ještě jeden výtvarný návrh, který vycházel ze skladby „Death from Above“. Refrén zněl: „Jet fighter, jet fighter. Turbo jet engines ignite.“ Už si nepamatuju kdo, ale někdo pak nakreslil motiv stíhačky F-14, ve které byl pilot s plynovou maskou. Vypadalo to dobře a elegantně, ale trošku moc jsem v tom viděl „Never Say Die“ od BLACK SABBATH. A metalově, jak by řekl Turbin, to moc nevypadalo.
Měli jsme tedy v ruce jen návrh s pěstí, jehož autorem byl Kent Joseph, mimo jiné přítel našeho kytaristy Dannyho Spitze. Nebylo na výběr, což bylo dost frustrující. Ještě více po tom, co jsme viděli návrh obalu pro debut METALLIKY „Kill ’Em All“. „To je hrůza, takový zmršený obal. Pojďme se na to radši vysrat,“ říkali jsme si mezi sebou. Jenže Jonny Z nechával u výše zmíněného grafika dělat všechny obaly, byť by byly podle nás hrozné. Znáte „Violence and Force“ od EXCITER? To je snad nejhorší přebal v dějinách populární hudby.

České vydání Knihy „I’m The Man“ vychází 31. ledna 2023.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
18.05. KING GIZZARD AND LIZARD WIZZARD
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace