Nový Spark
venku od 2. května
Seznamte se: IRIST – Nejsmolnější debutanti, co prodělali balík

Seznamte se: IRIST – Nejsmolnější debutanti, co prodělali balík

Magazín Metal Hammer přinesl zajímavý rozhovor s kapelou, která o sobě s hořkým úsměvem tvrdí, že je nejsmolnějším novým bandem na scéně. Američtí post-metalisté IRIST své debutové album „Order of the Mind“ vydali v roce 2020 jen pár dní poté, co svět uzavřela koronavirová pandemie. Když se zase začal vracet do normálu, vyjeli ho propagovat na evropské turné s PALLBEARER a ELDER. V době, kdy daleko větší jména ruší turné kvůli nerentabilitě, se vrátili o dvacet tisíc dolarů chudší. Během pár dní v Evropě tak prodělali v přepočtu skoro půl milionu korun.

Rozhovor je nejen příležitostí k tomu muziku obětavé pětice představit světu (kapela letos vydala EP „Gloria“), ale přináší také vhled do ekonomických reálií současného koncertního byznysu.

„Ceny pohonných hmot šly šíleně nahoru a merche jsme prodali asi třetinu oproti očekávání. Počítali jsme, že proděláme pár tisíc, ale nakonec jsme skončili dvacet tisíc dolarů v mínusu a to nepočítám ceny letenek do Evropy,“ shrnuje hlavní fakta basák Bruno Segovia.

„Benzín nás vyšel o třicet až padesát eur denně dráž, než jsme počítali. O ubytování nám říkali, že najdeme levné hotely za šedesát eur na noc, nakonec jsme za ně platili v průměru sto dvacet až sto padesát eur. Co se týče merche, kalkulovali jsme se třemi až pěti sty eur za večer, ale nakonec jsme utržili každý večer zhruba stovku a něco.“

Jak říká Segovia, do Evropy kapela jela s tím, že za samotný koncert dostane každý večer dvě stě eur. „Neplánovali jsme zbohatnout, ale mělo to stačit na to, abychom dokázali pokrýt náklady na další den, tedy primárně benzín a hotel.“ Turné nakonec dokončili jen díky zálohám, a protože opustit jej předčasně už by celkovou ztrátu výrazně nezmírnilo. Dostat se muzikantům, kteří kvůli lásce k muzice a možnosti koncertovat dali výpovědi ve svých zaměstnáních, teď pomáhají i fanoušci v crowdfundingové kampani na platformě GoFundMe . Oni sami tvrdí, že byť s muzikou nekončí, znovu na turné hned tak nevyrazí.

„Nevím, nakolik je anebo bude naše zkušenost běžná, ale ceny všeho všude rostou a pokud to tak bude pokračovat, pro začínající kapely nebude reálné takto koncertovat. Kdo by si to mohl dovolit? Bavili jsme se mezi sebou, že z vystoupení se možná stane turistika, kdy lidi budou jezdit za kapelami na koncert do jejich domovských měst, nebo ty budou podnikat jen malá turné po regionu,“ vynáší hypotézu Bruno Segovia.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace