Nový Spark
venku od 2. května

STEVEN WILSON and band - 30.11.2013, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

Poslední koncert turné k albu „The Raven That Refused to Sing (and Other Stories)“ zavítal do polského Zabrze a bylo to vynikající završení progového podzimu u našich severních sousedů, ve kterém se zásadními jmény scény nešetřilo. Jediné, co mě po příchodu do sálu zaskočilo, bylo zastrčení muzikantů do druhé poloviny zdejší scény, tedy až za prostor, který slouží jako orchestřiště. Jak se ukázalo, mělo to svůj vizuální důvod, protože kromě výjevů na zadním plátně se obrazová složka koncertu chvíli odehrávala i na průsvitné bílé oponě, která před muzikanty sjela zhruba v polovině večera.

Na rozdíl od Gavina Harrisona se Steven Wilson nebránil skladbám z repertoáru PORCUPINE TREE („Trains“ zazněla hned na začátku), ale věnoval se pochopitelně své aktuální tvorbě a dokonce zazněly dvě totální novinky, přičemž jedna z nich ještě neměla ani definitivní název. Bylo však evidentní, že společenství excelentních muzikantů (v němž pro tuto část turné nahradil bubeníka Marco Minnemanna jiný výborný především jazzový hráč Chad Wackerman) je vodou na mlýn Stevenovy kreativity, z čehož vyplývá mimo jiné i ten rezultát, že se nové desky PORCUPINE TREE hned tak nedočkáme. Wilson střídal zcela plynule akustické a elektrické kytary, v jeho rukou se však objevila i baskytara a samozřejmostí bylo obsluhování melotronu. A tentokrát se do koncertu probojoval i typický suchý anglický humor, se kterým Steven společně s kytaristou Guthrie Govanem předváděli, jaké to má pan kapelník v ansámblu skvělé muzikanty, kteří dokáží svým nástrojem vyjádřit cokoliv. O tom jsme se ostatně mohli kromě této pasáže přesvědčovat celé dvě a půl hodiny. Výborný koncert, kterému by možná sice prospělo, aby ne všechna místa byla na sezení a kapela a publikum mělo trochu bližší kontakt, to však na celkovém pocitu nic nemění. Steven Wilson opět dokázal, že jako jeden z mála si může dovolit chrlit jedno album za druhým, aniž by kvalita trpěla. A pokud jste tuto šňůru propásli, nesmutněte, už v únoru zavítá mimo jiné do Krakowa v rámci jiného projektu BLACKFIELD. V tomto ohledu by mě zajímalo, kdy na tento fenomén ve světě respektovaný už několik let zareagují čeští, moravští a slezští pořadatelé, agentury a kluby?

PS: Abych pořadatelům přece jen nekřivdil. Guthrieho Govana a Marca Minnemanna budete moci vidět 17. 3. 2014 v Olomouci společně s baskytaristou Bryanem Bellerem v rámci projektu THE ARISTOCRATS.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace