Nový Spark
venku od 2. dubna

STROMBOLI - 4. 12. 2014, Praha, O2 Arena

Máme tu jednoho kostlivce v podobě reportu z výročního koncertu k třicátinám STROMBOLI, který nám poslal náš čtenář Honza Jeřábek. Díky!


STROMBOLI nastoupili na scénu zaplněné O2 Areny (jejíž dominantou byla obří sopka z plachet bílého plátna, skrz kterou k nám pronikaly kužely světla) s očekávaným půlhodinovým zpožděním oproti původně stanovenému startu akce. Částečným překvapením bylo umístění sedaček v prostoru standardně patřícímu ledové ploše, což zřejmě způsobilo poněkud chladnější přijetí kapely od publika, neb vsedě se emoce vyvolané hudbou dávají najevo mnohem hůř. Při konečné délce koncertu (dvě a čtvrt hodiny) však většinový fanda (věk 40 a výše) ocenil možnost posedět a podporovat soubor alespoň uznalým potleskem.

Od počátku vystoupení band servíroval skladby ze všech svých tří alb za velmi slušného zvuku a excelentního muzikantského provedení. Slyšeli jsme tedy jak evergreeny „Stromboli“, „Carmen“, „Veliké lalulá“, „Košilela“, „Scanners“, „Okolo ohňů“, „Sandonorico“ či „Back in the castle“, tak i nějakých pět věcí ze zbrusu nové kolekce „FIAT LUX“, znějících na první poslech oproti klasickým songům civilněji, možní se dá napsat i usedleji, leč stále se jedná o zajímavou hudbu hodnou poslechu a je třeba ocenit odvahu nasazení tolika novinek do playlistu výročního koncertu, což nebývá u legend zvykem.

Malá žena s velkým hlasem, Bára Basiková (slavící toho dne jmeniny), táhla téměř celý koncert famózními vokálními kreacemi a energií maximálně třicetileté frontwoman (což nevděčné publikum příliš nedocenilo, o to víc se mohlo zjančit v ojedinělém vstupu šíleného vokalisty Viléma Čoka v pro STROMBOLI netypické bigbítovce „Ó hory, ó hory“). Přesto bylo slyšet a vidět (a to i v instrumentálních pasážích, kdy projev kapely doplňovala tanečními prvky a výraznými gesty), že ji živé provedení těžko zařaditelné hudby STROMBOLI (art rock, hard rock, scénická muzika, funky… :-) baví a užívá si jej.

To druhá z hlavních persón souboru, kytarista Michal Pavlíček, dostál pověsti introverta, energií šetřil a komunikaci s publikem téměř komplet přenechal zpěvačce. I ono přání k svátku si musela říct sama... Vše si však u sobě nakloněného publika vyžehlil precizní hrou na svůj strunný nástroj, která byla místy povznášející, často však i řádně zemitá.

Oba hlavní tahouny spolehlivě doplňoval zbylý kapelní arzenál: basista Jiří Veselý, bubeník Klaudius Kryšpín a klávesistka Vendula Kašpárková. Jen epizodní role si v letité instrumentálce „Aladin“ střihli baskytarista Guma Kulhánek a klávesista Roman Dragoun, kteří pak v závěru koncertu společně s Čokem nové album pokřtili.

Povedený koncert před nějakými pěti tisíci příznivců (horní patro haly bylo otevřeno jen částečně) zakončily přídavkové tracky: komorní novinka „Post scriptum“ a letitá, leč energická instrumentálka „Rychloběžka“, působící dojmem jakési after party, při které se publikum konečně zvedlo ze sedadel, shromáždilo pod pódiem a zajuchalo si...

text: Jan Jeřábek

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
22.04. LORDI
23.04. LORDI
25.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
26.04. MIDNIGHT, CYCLONE, HIGH COMMAND
26.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
27.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
28.04. GLENN HUGHES
30.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.05. MARDUK, ORIGIN, DOODSWENS
03.05. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace