Nový Spark
venku od 1. září
Švédští gangsteři využívali Spotify k praní špinavých peněz

Švédští gangsteři využívali Spotify k praní špinavých peněz

Spotify slouží primárně pro streamování muziky a dalšího audio obsahu. I toho se však dá zneužít. Jak zjistil švédský deník Svenska Dagbladet, jistá kriminální skupina platformu zneužívala k praní špinavých peněz. Proces, jakým tak činila, je poměrně sofistikovaný.

Deník cituje čtyři členy gangu, kteří se na této činnosti měli podílet. Dle nich peníze vydělané trestnou činností nejdříve proměnili na Bitcoiny a za kryptoměnu následně nakupovali „falešné streamy“. Skrze ty zvyšovali poslechovost umělců především z kategorie gangsterského rapu, kteří byli přímo navázáni na dané kriminální skupiny, přičemž vyšší počet streamů pro ně znamenal vyšší příjmy. Ty už pak rappeři/kriminálníci odváděli „vyprané“.

Přestože se může zdát, že jde o zbytečně komplikovaný proces, gangům se zjevně vyplácel. Jak svědci deníku vypověděli, kriminálníci tímto způsobem systematicky „podporovali“ několik umělců od roku 2019, což v zemi vedlo i k domnělému nárůstu popularity daného žánru a rappeři z gangsterského prostředí dokonce získali několik ocenění. Pro kontext, Svenska Dagbladet uvádí, že ve Švédsku jeden milion streamů představuje výdělek v přepočtu mezi 80 – 120 tisíci českými korunami.

Svenska Dagbladet cituje i policejního vyšetřovatele, který prý s kauzou už v roce 2021 konfrontoval přímo Spotify, ale bez odpovědi. „Ze Spotify se stal bankomat pro kriminální gangy. Přitom mezi gangy a smrtelnými násilnostmi je přímá spojitost,“ vypověděl s odkazem na vzrůstající kriminalitu v zemi. Jen za rok 2022 švédská policie registruje 90 bombových útoků a dalších více než sto pokusů o ně, k tomu skoro 400 případů střelby, 62 z nich fatálních.

Spotify se tématu tzv. falešných streamů věnuje přímo ve svých podmínkách užití, přičemž umělcům, kteří by si je u poskytovatelů služeb třetích stran kupovali, prý hrozí trest nejvyšší – smazání jejich profilu. Magazín NME odkazuje na francouzskou studii, která uvádí, že zhruba 3 % veškerých streamů na platformách typu Spotify je falešných, přičemž naprostá většina (84,5 %) se jich v roce 2021 týkala hip-hopových umělců.

Nový Spark
venku od 1. září
Kalendář akcí
26.09. SOEN
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace