Nový Spark
venku od 2. dubna

The Metal Apocalypse Tour - 12.5.2014, Brno, Melodka

Původní sestava šňůry „The Metal Apocalypse Tour“ slibovala ještě více thrashe, ale i když jsme mohli želet neúčasti brazilských divoženek NERVOSA, zbývající kapely to bohatě nahradily.

Na ženský prvek rovněž došlo, neboť u egyptských CRESCENT se u baskytary tužila poměrně drobná ale hudebně velmi zručná černovláska. Čtveřice se jediná odlišovala od charakteru večera, neboť vyznává technický death metal s blackovou a orientální aurou. Nutno ocenit, že na první předkapelu to byla výtečná práce a zatím jediná letošní deska CRESCENT „Pyramid Slaves“ by se mohla rychle dostat do hledáčku všech metalových egyptologů.

Ono bylo vůbec těžké na tomto apokalyptickém dýchánku narazit na špatnou kapelu a muzikanta. Chilští NUCLEAR nastoupili s takovou vervou, že před koncem první skladby vypadly pojistky a kdo ví, co ještě, takže to chvíli vypadalo, že budeme svědky prvního akustického thrashového koncertu. Naštěstí vše se dalo dohromady a jihoameričtí raraši mohli předvést své pojetí thrashe. Výtečná jízda ve stylu SLAYER, riffy jako špičaté ostny a výborný křikloun Matías Leovicio. Mladší generace Jihoameričanů umí tuto sekanou opepřit a okořenit jako nikdo jiný a bylo by na čase, aby nějaká větší firma nabídla NUCLEAR smlouvu. Tohle je jasný tip.

Stejně jako byli před lety BONDED BY BLOOD. Stále si myslím, že zúžení sestavy na čtveřici jim úplně neprospělo. Přestože je Juan Juarez fantastický kytarista, parťák do tandemu by se především na koncerty hodil. Ale Američané si vybrali tuto cestu, nechť je jim přáno. Sice je stále při pozorném poslechu patrné, že skladby z poslední desky „The Aftermath“ nemají takové kouzlo jako ty ze dvou albových předchůdců, ale BONDED BY BLOOD tuto maličkost převálcovali neuvěřitelným nasazením. Malý klub jim seděl, lidí už byli pěkně rozjetí, nakonec nebylo co vytknout.

A totéž platilo o HIRAX. Katon W. de Pena miluje kontakt s prvními řadami, často přistrkoval fandům mikrofón až pod nos a potřásal si s nimi rukama už během koncertu. HIRAX letos konečně vydali novou desku „Immortal Legacy“, ale popravdě v jejich případě je v podstatě jedno, jestli čerpají z aktuálních skladeb („Hellion Rising“) či debutu „Raging Violence“ („Destroy“) nebo neméně kultovního navazujícího EP „Hate, Fear & Power“ („Blind Faith“). Je to klasická old school thrashová smršť, kterou sice nečekaně protkala sóla na baskytaru a kytaru, ale alespoň byl prostor pro nadechnutí. HIRAX předvedli, že i když na studiové bázi to možná nyní úplně prvotřídně nevyšlo, živě nemají konkurenci a i díky nim je ona apokalypsa v záhlaví celého turné zcela na místě.

text: Jan Kozák foto: Radek Šich

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
23.11. SEPULTURA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace