Nový Spark
venku od 1. července
ABBATH v brněnské Flédě ukázal skvělou formu

ABBATH v brněnské Flédě ukázal skvělou formu

Foto: Radek Šich

Mnoho příznivců black metalu si v poslední době kladlo otázku, jakým směrem se bude nadále ubírat kariéra Olveho Eikema, známějšího pod pseudonymem Abbath. Po okraj naplněná Fléda se přišla přesvědčit, že se jeho kapele ABBATH vede více než dobře, ale podívejme se na sobotní večer v brněnské metropoli popořádku.

O otevření koncertu se postarali jihoameričtí NUCLEAR, kteří již více než dvě dekády brousí kytary v duchu klasického thrash metalu. Na živo zní kapela velmi sehraně a energie, jež na jevišti nechává, dává vzpomenout na nejlepší léta SEPULTURY. Gró chilského uskupení tkví především ve výbušné a téměř bezchybné rytmice, podpořené častým střídáním temp. Mimo drobné odchylky, spojené výlučně s klasickými neduhy živých vystoupení, hraje NUCLEAR až metronomicky přesně.

U kapely 1349 bývá tak trochu loterie, jaký dojem si divák z koncertního vystoupení odnese. Po osmi studiových fošnách umějí pánové stále překvapit, avšak ne vždy v pozitivním slova smyslu. Kapela nabitá zvučnými jmény přivezla do Brna „profesorský“ set, jenomže zvuk, kterým se prezentovali tentokrát, byl až nepochopitelně chaotický. V odkazu tzv. nekonkrétního soundu se zhlédlo mnoho norských smeček, po léta fungujících i nově vznikajících, ale zde se bavíme o něčem jiném – totiž vše v sobotu stálo na vybuzeném Ravnově vokálu a do popředí vytáhnutých Frostových bicích. Kytary jakoby z pódia vymizely, baskytaru nevyjímaje. Vystoupení 1349 místy doslova nudilo, působilo mdle, až unaveně a hospodským tak přirozeně stoupaly tržby za pivo.

Ryze mezinárodní uskupení VLTIMAS je dechberoucí směsí death metalu říznutého černým kovem. Při poslechu této kapely, v níž lze nalézt bývalé členy MORBID ANGEL, MAYHEM či CRYPTOPSY se neubráníte pocitu, že takhle nějak zněl starý dobrý VADER a vokál místy až mrazivě připomíná Piotra Wiwczarka. Tak či tak byli VLTIMAS prvotřídním hudebním zážitkem.

ABBATH přivezli z Bergenu kvalitní nálož muziky. Bavili komunikací s publikem i jevištní show, především pak precizní souhrou i přes známou fluktuaci členů kapely. Tracklist logicky odrážel průřez obou fošen, které za relativně krátký čas stihli nahrát. Vystoupení ABBATH se stalo tou nejlepší pozvánkou na další z jejich štací. Vše šlapalo od melodiky, přes harmonii, až po rytmiku jak má a takto provedená profesionální práce vykouzlila nejednomu divákovi úsměv na rtech. Suma sumárum byl koncert v brněnské Flédě namíchán pestře a kvalitou splňoval přísná měřítka jak žánrového fanouška, tak kriticky přihlížejícího muzikologa.

Text: Martin Kajzar

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
21.07. AC/DC
21.07. HELLRIPPER, CLOAK, HIGH COMMAND
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace