Nový Spark
venku od 2. května
Týnecký mazec 2011

Týnecký mazec 2011

Týnecký mazec, kdybych chtěl report napsat jen ve zkratce, tak napíšu pouze, že to byl mazec! Festival za velmi příjemného počasí začal po 18. hodině a skončil kolem čtvrté hodiny ranní, oproti plánu se natáhl o dvě hodiny, ale příjemné strávené.

Na fest, který se konal v Týnci nad Labem, v kempu u řeky, s domácí pohodovou atmosférou, jsem byl pozván Jirkou Veselým, zpěvákem kapely Elysium a odcházel jsem s dobrým pocitem, že jsem udělal dobře, že jsem zde přijel a odcházel jsem nadšen s díky kapele Elysium, že takový fest dělají. A Jirka dostal "příslib", že příští rok dorazím opět. Zpět jsem jel z lehčí kapsou, ale zato je doma pár skvostů na CD.

Musím říct, že každá kapela zde předvedla vynikající výkon hodný těch zahraničních (světových) kapel. A zvukař odvedl velmi slušnou práci.

<strong>Krátce o účinkujících: </strong>
<strong>Repulse</strong> - thrash/metal core, velmi mladá kapela z Prahy, ale to neznamená, že neumí, naopak předvedli velmi slušný výkon. V nejbližších dnech by měli vydat první CD, křest bude na podzim v Praze. 

<strong>Macerace</strong> - samplovaný grind z Prostějova, Marek alias Gorgo charizmatická a jediná osobnost tohoto projektu. Zajímavé, super vystoupení. Mimochodem jsem si s Markem chvíli povídal a je to docela příjemný týpek. 

<strong>Unborn</strong> - kapela z Prahy, představili jejich nové CD Six Ways of Suffering, vřele doporučuji. Zahráli výborný thrash metal. K závěru setu dali "kultovní" Skrytou tvář, která se objevila již na jejich prvním demu. Poznal jsem se zde s kytaristou Filipem Rytychem. 

<strong>Heaving Earth</strong> - pražská kapela hrající moderní death metal, předvedli velmi špičkovou kvalitní hudbu. Hudebníci Sepp, Zajíc či koliňák Šantrůček přes mladý věk kapely jsou ovšem zkušení, kteří dříve hráli nebo hrají v kapelách jako jsou Uprise, Ingrowing, Imperial Foeticide či Brutally Deceased což jsou pojmy v undergroundu. 

<strong>Minority Sound</strong> - opět pražská kapela hrající elektronický technický metal velmi příjemně překvapila a docela zde velký ohlas měla. Pod podiem se to poprvé plně zaplnilo a jejich vystoupení mě taktéž nadchlo. 

<strong>Harmony Bay</strong> - jak to popsat? Pánové z Jihlavy v maškarním oblečku se představili jako "Ústav Harmony Bay". Ano, je to doopravdy Ústav, ale v dobrém slova smyslu. Směsice různých tónů kytary, bicích, samplů, výkřiků, pazvuků, grimas - prostě cirkus. Tato kapela se musí vidět, protože jejich hudba se skladbami jako Lodyha, Matouš spletenec či Žbluňk se nedají popsat. Skladby jsou z CD Jestli to strávíš... ; to mluví za vše.

<strong>Fleshless </strong>- děčínská legenda v death/grindovém světě z několika alby na kontě. To co jsem napsal u Heavign Earth tady platí dvojnásob a Vitys, Filipi, Huzán a Prokoš to jsou další pojmy a Vláďa je prostě dethový řezník. Zazněly písničky z letošního alba Slaves of the God Machine a starší kousky jako D-flesh!, To Kill for Skin nebo Nice to Eat You. Chválím, vystoupení moc rychle uteklo. 

<strong>Maligmant Tumour</strong> - jak poznamenal Vláďa Prokoš "přichází Motörhead". Ostravská mlátička přišla mimo jiné i s hity Eartshaker, Speed Romance a We are the Metal. Předvedli divoký, dravý a nekompromisní rock 'n' roll. Tento rok kapela oslaví na podzim v ostravském klubu Fabrik již 20 let existence. Kdo tyto chachary z hlavního města ještě neviděl , ať na ně zajde. Stojí to zato. 

<strong>Elysium </strong>- poslední kapela, domácí thrash/death nastoupil ve tři hodiny. Zazněla Touch the Sky a další skladby z desky Nine Ways to Leave či z předešlého alba. Byl to velmi slušný nářez s menší pyroshow nakonec. Kapela je v Týnci doma a sklidila samozřejmě pořádný potlesk. Luxusní zakončení festu nad ránem. 

Na závěr: Tento festival doporučuji všem navštívit, kdo má rád českou hudbu, příjemné lidi a hlavně slušné ceny. Kdo sem zavítá bude určitě chtít navštívit Týnecký mazec opět.

A ještě pár vět: Kdybych si měl vybrat nejlepší kapelu, tak budu mít těžké rozhodování, která by to měla být. Tak aspoň takhle: Byl jsem hodně zvědav na Fleshless, Maligmant Tumour a Elysium a tyto kapely mě nezklamaly. Unborn, Heavign Earth a Minority Sound překvapil. Repulse a Macerace se mi líbily a Harmony Bay pobavil.

Konečná tečka: V každém případě si myslím, že na české undergroundové scéně je dost kapel, které jsou dobré. A tyto byly.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
08.06. Československý Rockfest
09.06. Nunslaughter, Disparage, Inferia, Blodride
A co FAKKER!?