Nový Spark
venku od 1. června
VAN DER GRAAF GENERATOR koncertují v Praze!

VAN DER GRAAF GENERATOR koncertují v Praze!

V neděli 16. června 2013 zamíří do pražského Divadla Archa na svůj koncert legendární britská progresivně rocková skupina VAN DER GRAAF GENERATOR. Tímto představením odstartuje asi třítýdenní turné, na kterém VAN DER GRAAF GENERATOR zavítají do čtrnácti evropských měst.

Skupina má za sebou skutečně dlouhou kariéru. Vznikla už v roce 1967 zásluhou bubeníka Chrise Judge Smithe, který ji ale opustil po nahrání prvního singlu; hlavní postavou a autorem většiny repertoáru VAN DER GRAAF GENERATOR se pak stal zpěvák, kytarista a klávesista Peter Hammill. Během své existence kapela zatím vytvořila dvanáct ceněných studiových alb; hlavně desky ze sedmdesátých let, například „H To He, Who Am The Only One“ z roku 1970, „Pawn Hearts“ z roku 1971, „Godbluff“ z roku 1975 a „Still Life“ z roku 1976 jsou dnes zcela právem považovány za naprostou klasiku žánru. Zatím poslední poněkud experimentálně pojaté řadové album „ALT“ vydali VAN DER GRAAF GENERATOR v minulém roce. Peter Hammill kromě toho vydal i řadu sólových nahrávek. Skupina momentálně funguje jako trio – kromě Petera Hammilla jsou jejími členy také baskytarista a klávesista Hugh Banton a bubeník Guy Evans; oba hráli už na prvním albu VAN DER GRAAF GENERATOR „The Aerosol Grey Machine“ z roku 1969.

Hudba VAN DER GRAAF GENERATOR je velmi komplexní, originálně znějící (mimo jiné i díky saxofonu Davida Jacksona, který ale už od roku 2008 není členem skupiny), a oproti jiným progresivním kapelám ze sedmdesátých let – snad s výjimkou KING CRIMSON – o něco temnější. To se týká i Hammillových textů, které se často zabývají tématy jako je lidská smrtelnost.

Na turné, jehož součástí je i pražský koncert, by skupina podle Petera Hammilla publiku ráda představila několik dlouhých skladeb ze svého repertoáru. Hlavním tahákem bude pro všechny fanoušky zcela jistě legendární třiadvacetiminutová kompozice „The Plague Of Lighthouse Keepers“, pocházející z alba „Pawn Hearts“. Peter Hammill k tomu říká: „Na koncertě se nechceme pokoušet o věrnou reprodukci albové verze této skladby, ale rádi bychom přišli s novým, současným pojetím tohoto důležitého prvku naší minulosti, který jsme zatím živě hráli jen několikrát. Je to pro nás velmi vzrušující vyhlídka.“ Zaznít by měla i přibližně dvacetiminutová skladba „Flight“, původně vydaná na sólové nahrávce Petera Hammilla „A Black Box“ z roku 1980.

VAN DER GRAAF GENERATOR sice nikdy nedosáhli takových komerčních úspěchů jako jejich souputníci YES nebo GENESIS, to ale nic nemění na tom, že jejich hudba je i v rámci svého žánru v řadě ohledů výjimečná a žádný skutečný příznivec progresivního rocku by si jejich nadcházející pražský koncert neměl nechat ujít.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
02.06. METALFEST OPEN AIR
02.06. MÖTLEY CRÜE
04.06. TENACIOUS D
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace