Nový Spark
venku od 1. srpna
Vypuštění Bílého havrana s folkovou WARDRUNOU

Vypuštění Bílého havrana s folkovou WARDRUNOU

WARDRUNA nemá žádné hranice. Překračuje čas, jazyk i hudební žánry. Norský kolektiv je celosvětově obdivován pro své mimořádné a autentické jevištní výkony, a tak vás společně s Wardruna uprostřed pandemie a nejisté budoucnosti živých vystoupení na jeden takový zveme. Jejich ambiciózní virtuální performance ku příležitosti vydání nového alba bude zasazena do speciálně upraveného prostředí, aby Wardruna globálně propojila diváky z celého světa a přinesla ojedinělý zážitek odvážným a novým způsobem.

Tato jedinečná virtuální show WARDRUNA se bude konat 26. března!

I když žijeme v úplně jiné oblasti obklopeni jinou kulturou, severská formace WARDRUNA připomíná, že hluboké kořeny každého z nás sahají do minulosti k přírodním duchům trvale propojených v komplexnosti vesmíru. Wardruna nemá žádné hranice. Překračuje čas, jazyk i hudební žánry. Einar Selvik, zpěvák a vrchní persona souboru, totiž říká, že „přestože to, co prezentujeme, je severské, naše postupy jsou univerzální, protože když se podíváte do minulosti, vše je velice všeobecné a zároveň věčné… vše je zrozeno v přírodě, což je i přesně to, oč ve Wardruna jde.”

Obrat člověka k přírodě a její ochrana, připomenutí tradic a jejich původu, které jsou spirituálně nekonečné a neměnné, a samozřejmě i možnosti naší nápravy. „Každý může být strůjcem změny, pokud začne u sebe,” jsou Einarova slova. A na toto vše po předchozí trilogii „Runaljod“ (čerpající z runové, proto-norské abecedy) také navazuje nové album „Kvitravn“ (Bílý havran), které vyšlo 22. ledna.

Albínská zvířata, ať už had, medvěd, los, sob, slon, lev nebo bílý havran, což je od pradávna i Selvikovo umělecké jméno (Kvitrafn, pod nímž kdysi působil i jako bubeník Gorgoroth), jsou pohledem nordického animismu (víra v duši čehokoli živého) symbolem nového začátku, případně průvodcem mezi světy. Bílý havran by tedy, podobně jako naše křesťanská bílá holubice, měl symbolizovat naději, mír a harmonii, pro které Selvik má opět několik slov. „Kdysi se tradicemi žilo, byly písně pro každou příležitost (zrození, práce, smrt, lov, boj ad.) a přitom s přírodou bojovalo, byl to často boj o přežití. My ze západní společnosti jsme se od ní ale už naprosto odstřihli, nehledě na lidské vazby. A přitom tento vztah potřebujeme, neb jsme tu na světě součástí něčeho většího.”


Unikátní norský soubor proslulý i tvorbou hudby pro seriál Vikingové nebo spoluprací s Aurorou, který v Praze vyprodal velkou Lucernu mnoho týdnů dopředu nebo již vystoupil na vyprodaném festivalu Brutal Assault, hraje nezařaditelnou hudbu. Pokusíme se ji definovat jako primordiální ambientní folk a pohanské etno, k čemuž využívají i širokého výběru severských nástrojů vč. těch historických a rovněž přírodních zdrojů zvuku (stromy, kameny, kosti, voda, oheň) se vznosnými vokály často spojených do vícehlasů. Jakoby jejich spirituální hudba skutečně komunikovala se skoro zapomenutými božstvy a odhalovala přírodní energie a síly, jež nás dalece přesahují a jsou naprostou ‘zcivilizovaností’ již mimo naše vnímání.

A jelikož nové album právě vychází a koncerty se konat nemohou, rádi bychom vás společně s WARDRUNA pozvali na jejich virtuální performanci „First Flight of the White Raven“, která bezesporu slibuje nečekaný a povznášející zážitek, jež budete moci opakovat on-line po dobu 48 hodin od jeho uskutečnění.

Nový Spark
venku od 1. srpna
Kalendář akcí
09.08. BRUTAL ASSAULT
14.08. LIMP BIZKIT
18.08. ROCK CASTLE 2022
25.08. SABATON, AVATAR, BLOODBOUND
12.11. ALTER BRIDGE, HALESTORM, MAMMOTH WVH
16.02. VILE VALLO
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace