Nový Spark
venku od 1. června
Začněte poslouchat kvalitně, pořiďte si vlastní gramofon

Začněte poslouchat kvalitně, pořiďte si vlastní gramofon

Gramofony mají v současném světě CD a zejména digitálních streamovacích platforem pořád své pevné místo. Jejich oblíbenost nejen mezi náročnými posluchači má svůj důvod. Dokážou totiž poslech hudby povznést na zcela jinou úroveň. Poslech vinylového nosiče je úplně jiný zážitek než pár kliků na telefonu. Zde je pár rad, jak na výběr gramofonu.

Gramofon s reproduktory
Nejpraktičtější volbou pro začátečníky jsou zřejmě gramofony s vestavěnými reproduktory. Pokud s poslechem vinylů teprve začínáte, oceníte zejména praktičnost těchto gramofonů. Stačí je zapojit do zásuvky a poslouchat. Gramofony s reproduktory zároveň bývají cenově nejdostupnější. Audiofilněji zaměřeným posluchačům však nemusí jejich zvuk stačit.

Hi-fi gramofony
Cena kvalitních hi-fi gramofonů začíná přibližně na pěti tisíci korunách. Nemají zabudované reproduktory. Ty je třeba koupit zvlášť v podobě aktivních reproduktorů nebo rovnou celé hi-fi soustavy se zesilovači pro opravdu kvalitní poslechový zážitek. Vyšší investice se ale vždy vyplatí a zaručí skutečně věrnou reprodukci nahrávky, jak ji umělec zamýšlel.

DJ gramofony
Kvalita zvuku DJ gramofonů je srovnatelná s tou, kterou nabízejí hi-fi gramofony. Proto jsou pro domácí použití více méně zbytečné. Využívají je hlavně profesionální dýdžejové, kteří muziku rádi skrečují a mixují.

Proč koupit gramofon?
Vinyl byl koncem minulého století rychle vytlačen cédéčky a poté digitálním streamovacími platformami, jako jsou YouTube či Spotify. Rychlý přesun od gramofonů ke sluchátkům v uších nastal hlavně kvůli praktičnosti. Těžko si s sebou do tramvaje nebo na sport budete brát gramofon a sbírku vinylových desek. Nejen audiofilové však tvrdí, že co do kvality zvuku se klasické CD přehrávače nemohou gramofonům ani zdaleka vyrovnat. Digitalizací zvuku, která je u CD nosičů nezbytná, se často ztrácejí basy a výšky. Naproti tomu vinylové desky nesou analogově zaznamenaný zvuk v daleko větší kvalitě a zvukový signál má vyšší rozsah. Nejen díky tomu se stává z poslechu velkého vinylového kotouče zážitek srovnatelný s rituálem. Pořiďte si svůj gramofon a zažijte to také.

Sponzorovaný článek

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
02.06. METALFEST OPEN AIR
02.06. MÖTLEY CRÜE
04.06. TENACIOUS D
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace