Nový Spark
venku od 1. června
Zemřel baskytarista THE SMITHS Andy Rourke

Zemřel baskytarista THE SMITHS Andy Rourke

Baskytarista legendární britské rockové kapely THE SMITHS zemřel ve věku 59 let. Dlouho bojoval s rakovinou slinivky.

THE SMITHS se zrodili z přátelství kytaristy Johnnyho Marra a zpěváka Stevena Patricka Morrisseye v roce 1982. První koncert odehrál baskytarista Dale Hibbert, poté byl nahrazen Andy Rourkem, Marrovým nejlepším kamarádem ze školy. Rourke s kapelou nahrál všechny důležité hity jako „This Charming Man“ a „There Is a Light That Never Goes Out“. Když se v roce 1987 skupina rozpadla, spolupracoval dál s Morrisseyem, se Sineád O'Connor, s kapelami THE PRETENDERS nebo KILLING JOKE. V roce 2007 zformoval kapelu FREEBASS, o několik let později skupinu D.A.R.K. s Dolores O'Riordan (THE CRANBERRIES) za mikrofonem.

Jeho bývalý spoluhráč Morrissey napsal na své webové stránky: „Někdy je nejzásadnější mluvit jasně a upřímně. Když někdo zemře, většinou vychází ven všechny ty obvyklé žvásty. Jako kdyby byla jeho smrt zneužita. To s Andym opravdu neudělám. Já jen doufám, že ať už Andy odešel kamkoli…že je v pořádku. Dokud bude slyšet jeho hudba, nikdy nezemře. Nikdy si nebyl vědom své síly – to, co nahrál, nikdy nehrál nikdo jiný. Jeho mimořádnost byla úžasná a nekonvenční. Byl také velmi, opravdu velmi vtipný a šťastný a po THE SMITHS si zachoval pevnou identitu – nikdy nedělal nic jen pro peníze. Předpokládám, že na konci všeho doufáme, že náš život bude oceněn. Andy si s tím nemusí dělat starosti.“

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
24.06. BASINFIREFEST
27.06. BLUDFEST 2026: YUNGBLUD, BIFFY CLYRO, PRIMAL SCREAM
29.06. DOGSTAR
30.06. ALICE COOPER
02.07. A PERFECT CIRCLE
06.07. ZZ TOP
07.07. IDLES
16.07. MASTERS OF ROCK
02.08. JUDAS PRIEST
12.08. ALIEN ANT FARM
A co FAKKER!?
logo