Nový Spark
venku od 3. června
Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Ve věku 81 let zemřela módní návrhářka a stylistka Vivienne Westwood. Dáma, o které někteří hovoří jako o „matce punku“ a zcela jistě ta, která nově vznikajícímu stylu v sedmdesátých letech dala jeho vizuální tvář.

Spolu s manažerem SEX PISTOLS Malcolmem McLarenem, za něhož byla třináct let rovněž vdaná, na západě Londýna provozovala módní butik SEX, který v polovině sedmdesátých let minulého století oblékal prakticky celou britskou punkovou scénu. Ta se v něm také scházela a nacházela útočiště.

„Vivienne a Malcolm používali oblečení k tomu, aby šokovali a provokovali, ale taky k tomu, aby podnítili změnu,“ píše v jejích memoárech kytaristka punkových THE SLITS Viv Albertine.

A takto na ni zavzpomínala Chrisse Hynde z THE PRETENDERS, která v jejím krámku svého času dokonce pracovala: „Bez Malcolma a Vivinene by podle mě punk vůbec nevznikl. Svět bez ní je už teď méně zajímavým místem.“

Přestože byla ve své době módním průmyslem vysmívána, nakonec si v něm Vivienne Westwood vydobyla své místo coby revolucionářka a rebelka, z níž se stala rovněž úspěšná podnikatelka. Za své zásluhy byla také oceněna řádem britského impéria.

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
29.07. SCORPIONS
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
07.08. BRUTAL ASSAULT
07.08. MR. BIG
10.08. PIXIES
15.08. ROCK CASTLE
18.08. MISERY SIGNALS, RENOUNCED
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace