Nový Spark
venku od 1. června
Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Ve věku 81 let zemřela módní návrhářka a stylistka Vivienne Westwood. Dáma, o které někteří hovoří jako o „matce punku“ a zcela jistě ta, která nově vznikajícímu stylu v sedmdesátých letech dala jeho vizuální tvář.

Spolu s manažerem SEX PISTOLS Malcolmem McLarenem, za něhož byla třináct let rovněž vdaná, na západě Londýna provozovala módní butik SEX, který v polovině sedmdesátých let minulého století oblékal prakticky celou britskou punkovou scénu. Ta se v něm také scházela a nacházela útočiště.

„Vivienne a Malcolm používali oblečení k tomu, aby šokovali a provokovali, ale taky k tomu, aby podnítili změnu,“ píše v jejích memoárech kytaristka punkových THE SLITS Viv Albertine.

A takto na ni zavzpomínala Chrisse Hynde z THE PRETENDERS, která v jejím krámku svého času dokonce pracovala: „Bez Malcolma a Vivinene by podle mě punk vůbec nevznikl. Svět bez ní je už teď méně zajímavým místem.“

Přestože byla ve své době módním průmyslem vysmívána, nakonec si v něm Vivienne Westwood vydobyla své místo coby revolucionářka a rebelka, z níž se stala rovněž úspěšná podnikatelka. Za své zásluhy byla také oceněna řádem britského impéria.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
27.07. BENÁTSKÁ 2023
29.07. OSTRAVA V PLAMENECH
30.07. DEPECHE MODE
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace