Nový Spark
venku od 3. června
Závislosti jedou k vám. PROTHEUS znovu na turné

Závislosti jedou k vám. PROTHEUS znovu na turné

Každý tuzemský fanoušek tvrdé hudby ho zná jako frontmana ansámblu DYMYTRY. Po letech pod vetřeleckou maskou se však Protheus rozhodl ukázat svou civilní tvář. S ní pro publikum odhalil i svoje nitro. Dobrodružná cesta do světa, který obnažuje „Závislosti“ pokračuje a nekončí. Více v prvním díle rozhovoru...

Prothe, kdy v tobě poprvé seriózně vyklíčila myšlenka vydat vlastní autorské album?

Bylo to v době našeho tour po zahraničí, hráli jsme tři měsíce po Německu, Rakousku a Švýcarsku a mě to nějak celý nesedlo. Procházel jsem vnitřní krizí a sólovku jsem rozjel jako takovou očistu, abych se dal do kupy. Mimo jiné proto jsem taky pak odmítnul další zahraniční aktivity DYMYTRY. Obecně tenkrát naše vzájemný vztahy dost ochladly, ale jsme profíci a na stagi táhneme za jeden provaz.

Uvažoval jsi o tom, že bys do své sólové kariéry hudebně zapojil některého z kolegů z DYMYTRY?

Neuvažoval. (úsměv) Myslím, že s klukama z DYMYTRY se vidíme dostatečně v rámci kapely…

Jak dlouho jsi psal skladby pro „Závislosti“?

Tím, že projekt PROTHEUS nevznikal jako klasická kapela, psal jsem písně tak nějak průběžně. Nedá se říct, že by deska vznikala třeba dva roky, prostě jsem si dělal radost a pak se rozhodl spojit vše do desky.


Jak se rodil název alba „Závislosti“ a do jaké míry je autentický nebo univerzálně aplikovatelný?

Název vznikl podle stejnojmenného singlu, který je zatím můj největší sólový hit. Je to pravdivá a poctivá zpověď a jsem si jistej, že se v tom najdeme všichni. Všichni jsme otroci závislostí, i kdyby jen čumění do telefonu. A ničí nám to život i vztahy. Já si prošel všema možnýma závislostma a nikdy z toho nebylo nic dobrýho.

Věříš tomu, že život si vždycky najde cestu, jak zpíváš?

Jsem si tím jistej. To je základní pravidlo vesmíru, protože i ten je „živej organismus“. Všechno se rodí, bojuje o svůj životní prostor o energii, stárne a umírá. Je to nekonečnej koloběh minimálně v našem vesmíru, prostoru a čase.

Muzika na „Závislostech“ je samozřejmě převážně rocková, ale dají se v ní odkrýt i stopy country amerického střihu, souhlasíš?

Jasně. Tím, jak pecky vznikaly postupně a v různém rozpoložení, je ta deska hodně barevná.

Jsi v civilním životě pedagog, vývojář a především lesák. Kolik textů tě napadlo při pobytu mezi stromy?

Při svojí práci na Fakultě Lesnické a Dřevařské ČZU v Praze se věnuju výzkumu ochrany lesa proti suchu a změně klimatu. Je to práce spíš v labáku než v lese, ale i tam se občas podívám. Jsem s lesem spojenej nejen na úrovni vědy a výuky budoucích lesních inženýrů, ale hlavně osobně. Jsem takovej lesní muž. Kolik mě napadlo textů v lese? Vlastně skoro všechny. Nejlíp se mi píše, když jdu na špacír. Dvě desky DYMYTRY jsem napsal na výletech s kočárkem.


Cítíš se při koncertech jinak v masce s DYMYTRY a civilně s kloboukem a kajtrou? Myslím vnitřně…

No jasně. Maska je taková neupřímná, nelidská. Navíc já moc nejsem metalák a čím jsem starší, tím víc mě to táhne spíš k písničkám, melodiím, pohodě, radosti ze života. Už se mi moc nechce křičet a „nadávat na systém“. Ale zase když mám na nose beďara, jak kolo od vozu, tak jsem za masku rád. (smích)

Dozná koncertní sestava tvé kapely pro turné „Závislosti 2023“ změn oproti loňskému roku?

Kapelu jsem sestavil ze samých ostřílených hráčů a profesionálů, takže občas je trochu problém propojit diáře, čili sem tam bude záskok za jednoho z kytaristů. Ale jinak chci PROTHEUS prezentovat jako kapelu, ne jako sólový projekt jednoho člověka a „nějaký muzikanty“.

Bude setlist pro koncerty obsahovat kromě skladeb ze „Závislostí“ i další písničky?

Deset věcí z desky je na koncert málo, proto jsme zařadili i nějaký covery a myslím, že hodně povedený. Navíc teď dokončuju nový singl („Wellerman“), takže ten taky zazní.

Přemýšlíš při plánování turné, aby dávalo smysl i geograficky. Jinými slovy, abys svou muziku přivezl do všech cípů republiky?

Tohle nechávám na manažerovi Petrovi Kubáňovi. Jsme teď ve fázi, kdy chci ukázat, že jsme a že nám to hraje, čili je potřeba hodně hrát. A pořád musím brát ohledy na svoji domovskou kapelu, což jsou DYMYTRY.

Chystáš pro turné nějaké speciální překvapení nebo podobnou vychytávku?

Chystám přátelskou show plnou radosti a vzájemnýho propojení nás a publika, rád si s lidma povídám, rád je zapojuju do dění. Chci, aby odcházeli plný energie a dobrý nálady. Velkolepý plameny a LEDky a tak nechystám, to už se mi zdá dost okoukaný a patří to k jiný muzice. I když, až jednou pojedu svojí O2 arénu, tak to se bez plamenů neobejde. (smích)

Závislosti Tour 2023:


14.4. Teplice, Knak

15.4. Mariánské lázně, Club na Dvorku

22.4. Pelhřimov, KD Máj

28.4. Liberec, Bunkr

29.4. Trutnov, Uffo

5.5. Krnov, Kofola MC

6.5. Vysoké Mýto, M-klub

7.5. Přerov, Městský dům

12.5. Kolín, MSD

13.5. Písek, KD

26.5. Třebíč, Club Roxy

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
23.06. DROPKICK MURPHYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
27.06. BOSTON MANOR
30.06. EXTREME, RICHIE KOTZEN
03.07. OBSCENE EXTREME
03.07. ROD STEWART
04.07. SMASHING PUMPKINS
11.07. ROYAL BLOOD
11.07. MASTERS OF ROCK
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace