Nový Spark
venku od 30. ledna
FINAL FICTION - "Shattered Wings" (EP)

FINAL FICTION - "Shattered Wings" (EP)

Final Fiction je brněnská kapela, kterou hudební kritici označují ve svých recenzích za objev české rockové scény a předpovídají ji velkou budoucnost na tuzemské i zahraniční hudební scéně. Tato formace dokázala nasbírat za dobu své existence nespočet různých hudebních ocenění a v neposlední řadě také nabídky od anglického vydavatelství na vydání singlu nebo vystoupení se švédskou kapelou The Evenst v pražském Rock Café.

EP Shattered Wings, které kapela natočila pod dohledem producenta Stani Valáška ve studiu Šopa v roce 2011 a jeho kmotrem se stává David Koller, je dalším povedeným kouskem do rozrůstající se sbírky této brněnské formace. Barva hlasu zpěvačky, která si dokáže se svým hlasem pohrát a střídá polohy melodického vokálu se značně hrubým podáním, dává této kapele svou originalitu. Po hudební stránce se kapela dokáže se zpěvačkou skvěle doplnit, takže vzniklé dílo, které má své kouzlo hlavně v pasážích, kde naplno vyniká melodický hlas zpěvačky, se dá právem nazvat jako profesionální a plnohodnotné. Profesionalitu dokazuje také přístup k mixáži tohoto EP, kterému se po této a zvukové stránce nedá absolutně nic vytknout.

Samotné skladby mají v sobě své osobitého kouzlo, kdy každá z nich dokáže vždy nabídnout něco jiného. Prostřídávání stylů vytváří dokonalý zážitek z poslechu tohoto EP a v posluchači zanechá pocit naplnění. Pravdou je, že tato hudba nesedne každému. Nenabízí žádné kytarové vyhrávky ani žádné kytarové sóla, či výstřední bicí nebo nějaký baskytarový výstup. Kapela hraje svou hudbu, kterou hlavně doplňuje pěvecký výkon zpěvačky. Po této stránce je pojetí této prezentace takřka dokonalé. Fanoušek by si určitě neměl nechat ujít webové stránky kapely. Najde tam třeba, že kapela vydala své první oficiální DVD, nebo možnost si stáhnout vydané počiny této party.

Můj názor / lehká kritika: Nejsilnější skladbou ve vašem podání je „Two Sides“. Takto prezentovaná věc jako velice chytlavá záležitost dokáže přitáhnout i posluchače, který je nerozhodný a dá se stáhnout komerčnějším pojetím tvorby. Ono mít screaming nebo growling v dámském podání je sice ojedinělé „ale ne až tak ojedinělé“ pro rozšíření základny fans. Po stránkách dynamičnosti, originalitosti na naší scéně, profesionálním přístupem a vším, co by kapela měla mít, jste přesně tam kde, máte být. Omezil bych hrubší podání hlasového projevu a dosazoval bych ho spíše jen místy. Zvláště když vám melodické pasáže, ve kterých se naplno rozjedete tak sluší. Oni by stávající fans. určitě neutekli a další by se připojili. Otázkou pro mě zůstává, jestli zůstat po hudební stránce jako dokonalý doprovod zpěvačky, kdy právem získáváte různá hudební ocenění, nebo vaši tvorbu rozšířit a zpestřit. Jinak vynikající.

http://bandzone.cz/finalfiction

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
23.02. Laibach
23.02. Alestorm
27.02. The Australian Pink Floyd Show
02.03. Dance With The Dead, Lebrock
03.03. Gaahls Wyrd, Tribulation, Uada
03.03. Haken
06.03. Riverside
07.03. Riverside
07.03. Doggie White- Best Off Rainbow, MSG, Malmsteen
09.03. Pertubator
A co FAKKER!?