Nový Spark
venku od 30. ledna
Sonisphere 2011

Sonisphere 2011

Úderem za deset jedenáct vstoupili čeští vrahové na podium a velmi slušně rozjeli festival Sonisphere 2011, který se konal v "centru" matičky měst Prahy na Výstavišti. Určitě takovou festivalovou smršť Praha ještě nezažila. Debustrol nezklamal a rozjel tento festival velmi slušně. První song Trendshit, v polovině setu dostali fanoušci za hojnou účast 20 let starého Neuropatologa a samozřejmě konečné Vyznání smrti nechybělo. Jen motorovka nebyla, ale taky nemusí být vše. Výborný kluci, chválím a na začátek skvělý rozjezd.

Druhý v pořadí Duff McKagan a jeho Loaded to trošku zmírnil, docela mě překvapil, pohodový punkrock a takové písničky jako It's So Easy nenudí.

Na řadu určitě přišli další pankáči, horrový Misfits. Určitě, doufám, že tam byli, nechal jsem si je uniknout, protože jsem potřeboval ven z areálu. Byl problém z vrácenkami, v začátku festu nebylo toto ještě vyřešeno. Nevím proč zde nebyly festivalové pásky na ruku (jen VIP či Golden). Později se dávalo razítko na ruku. Za prvé jsem si něco nechal v autě, tak jsem musel ven a za druhé mi začalo vrtat v hlavě parkovné na Spartě 40 Kč na hodinu, což pod výhledem, kdy půjdu domů by bylo dost peněz. Uhádal jsem to na polovic.

A rychle zpět. Těsně před začátkem zabijáků z Kreator. Na úvod barevné kouřové intro a jsou tu. Jenže mi to připadá jako kdyby ztišili volume. Tak jak jsem se na ně těšil, tak mi chvílemi připadal jejich set nudný. Asi tím zvukem, normálně jsem slyšel jak si kolem mě lidí povídají. Nepletu se, někdo za mnou řve nahlas, nahlas. Nechyběli Violent Revolution a Enemy of God. Jako Debustrol, pravý nefalšovaný Thrash Metal.

Procházka po festivalu, jídlo "klasika" 50 - 60 Kč ne-li víc, pivo Budvar za slušných 35 Kč. Nehromadí se ani velké fronty, stánku je dost. Je kolem půl čtvrté, začínají nestíhat odpadkové pytle, koše, skoro jsem je neviděl, a hromadí se kupy bordelu na více místech po areálu. Slyším Refuse/Resist, že bych něco zameškal? Sepultura? Není v line-upu. Ne, ne, to já mám takové mobilní zvonění. A taky mi to připomělo, že je čas jít na další set.

Na podium vtrhl běsnící živel bratrů Cavalerových. To muselo snad probudit všechny spáče, které dosud tento fest nevnímali a jen tady bloumaly od stánku ke stánku, posedávali, popíjeli... Aspoň si to myslím podle toho jak se zaplnil kotel a podle rukou zvednutých nad hlavou. Pro mne nej, nej a Cavalera Conspiraci tu nasadil dobrou festivalovou energii. Kotel byl úžasný a řval refrén u už zmiňované Refuse/Resist a samozřejmě i u Roots Bloody Roots.

Mastodon jsem poctivě odkoukal, odehráli pro mě opět, jako kdyby to bylo na střídačku, takovou volnější hudbu. Tím neříkám, že se mi to nelíbilo. Po dokončení jsem slyšel hlasy - slabší a ani neodehráli nic z nové desky.

A je tu opět další živel, opět to tu rozpohýboval In Flames. Skvělý, energii nabitý set. Moderní death metal, zpěvák Anders a spol, rozpoutal pořádnou řežbu. Odehrály skladby z nové desky Sounds of a Playground Fading, která vychází v těchto dnech a starší jako Trigger a The Mirror's Truth.

Jsem už teď spokojený a trochu unavený a to mě čeká Iron Maiden a Korn, který jsem chvíli pozoroval zpovzdálí a s pivkem v ruce. Předvedli slušný výkon, chvílemi živé, chvíli na můj vkus pomalé, utahané. Protože se začali hrnout lidí co si zakoupili vstupenku pouze na tyto dvě poslední hlavní kapey festivalu, tak se prostranství před podiem pořádně zaplnilo a vytvořilo kapele Korn úžasnou atmosféru. Korn perfektní zvuk kytar, kláves a do toho řev, zpěv, fanoušci této kapely si musely jejich koncert užít. Jen nevím proč fandové s tričkem Korn se potulovali kolem dokola. Že by to byli fans našého Jirky? Pro koho Jonathan zpíval? Co mě zaujalo? Uprostřed setu byl jam, zpěvák přišel s dudama a nato poté navázala skladba One od Metalliky. Výborná hudba, zpěvák sálal docela pohodovou energií.

Zaujmout místo, trošku víc dopředu, bude to na co jsem se těšil a přišel. Iron Maiden jsem viděl poprvé a naposled v roce 1995, shodou okolností taky na Výstavišti v Průmyslovém paláci. Těším se ještě z jednoho důvodu, protože v tomto období hrával sólově Bruce Dickinson a já jsem si ho hodně oblíbil, jeho pózy, hlas, ječák, jeho "screaming for Prag". A tenkrát z Iron Maiden zpíval Blaze Bayley. Asi by se tady hodil někdo povolanější, protože až tak zarytý maidnista nejsem, ale zkusím to.

Celý festival klape na jedničku, vše časově vychází, tak i Iron Maiden začínají přeně úderem 21. hodiny a pro nás se otevírá vesmírné intro, které patří k poslední desce se stejnojmennou skladbou The Final Frontier. První část koncertu se nesla v tomto duchu a v novějších skladbách, druhá ve starších věcech. Zvuk je velmi vyvážený, tak jak má být, tři kytary řežou až do morku kosti, uderné bicí s basou udávají sílu celému souboru. Kapela je k nezastavení a déšť snad nevadí nikomu. Trošku jím to na podiu snad klouže a ke konci i Bruce si z toho udělá kluziště. Chtěl bych mít v jeho letech tolik energie a života jako on sám. V první části po čtyřech písničkách si Bruce zalaškoval na téma pivo, zda nám chutná anglické pivo. Zaznělo snad vše co si jen mohl fanda přát. Dance Death, 2 Minutes to Midnight, Blood Brothers, The Evil That Man Do s maskotem Eddiem, Iron Maiden s velkou ďábelskou pohyblivou hlavou Eddieho, Fear of the Dark - zpívali všichni a i ti co v průběhu festu ztratili hlas, Revelations, Can I Play with Madness, No More Lies, The Trooper... Přídavek samozřejmě začal písní The Number of the Beast a následoval Run to the Hills a Running Free. Ti co viděli Iron Maiden poprvé, přede mnou klučina s tátou, tak to byl neskutečný, vesmírný, silný, uderný, ďábelský, prostě 666 zážitek.

Co na závěr festivalu Sonisphere říct? Přes veškeré diskuse proč se přesouvá z Milovic (ten první ročník měl být taky původně v Mimoni), z jakého důvodu se snižuje vstupné, proč udělali poté vstupenky jen na Korn a Iron Maiden... si osobně myslím, že fest se slušně vydařil, počasí i přes mírný déšť velmi příjemné, dobrý hudební zážitek. Kdybych měl srovnat oba ročníky, tak pro mě vitězí jednoznačně ten v Milovicích, protože vidět Big 4 byl pro mě neskutečný zážitek. Ale abych byl upřímný, tak si myslím, že letos festival měl o mnoho lepší vyvážený zvuk a takovou pohodovou, klidnější atmosféru.

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
23.02. Laibach
23.02. Alestorm
27.02. The Australian Pink Floyd Show
02.03. Dance With The Dead, Lebrock
03.03. Gaahls Wyrd, Tribulation, Uada
03.03. Haken
06.03. Riverside
07.03. Riverside
07.03. Doggie White- Best Off Rainbow, MSG, Malmsteen
09.03. Pertubator
A co FAKKER!?