Nový Spark
venku od 30. ledna
WANASTOWI VJECY - "Letíme na Wenuši"

WANASTOWI VJECY - "Letíme na Wenuši"

Před několika týdny uvedli legendární Wanastowi Vjecy na trh svojí novou desku s názvem Letíme na Wenuši. Jedná se o první počin po odchodu jednoho ze zakládajících členů skupiny, baskytaristy Petra Břetislava Chovance (přezdívaného P.B.Ch.), jehož místo obsadil Radek Havlíček. Od poslední desky Torpédo, vydané před pěti lety, se skupina rozrostla také o kytaristu Tomáše Varteckého (fungujícího i jako zpěvák a kytarista známých Kurtizán z 25. Avenue).

Pod taktovkou duše skupiny Roberta Kodyma, vytvořila skupina počin, který byl mezi fanoušky očekáván již dlouhou dobu. Toto čekání se ovšem vyplatilo, neboť deska, jež pak dostali do rukou, příjemně překvapila. Celé album provází skvělá atmosféra, hutný kytarový zvuk, jenž je možná i syrovější a tvrdší, než na Torpédu, výborné texty a písně především z pera Roberta Kodyma (nepočítáme-li vyloženě Varteckého "Sběratele Polibků", závěrečnou "Cu Plane Pour Moi" nebo další skladby, na nichž se mimo Kodyma podíleli další spoluautoři). To všechno zabalené ve velice vyvedeném bookletu.

Zajímavá je i pestrost desky. Místy zde dýchá hardrocková atmosféra (např. úvodní "Letíme na Wenuši"), místy punková ("Kulomet") a samozřejmě se zde objeví i balady v klasickém wanastowském duchu ("Korálky z Karneolu"). I přes tento fakt ovšem deska působí ve výsledku uceleně a je jasně vidět jakým směrem se chce ubírat.

Již zmíněné texty jsou, jak je u wanastowek zvykem, celkem vydařené. Kodymova poezie dává skutečně skladbám typu "Korálky z Karneolu" nebo "Veronika" další rozměry 9301a počinům typu "Elektrický kytaristi" zase potřebnou dávku humoru ("...Elektrická kytara je vole, magie...").

Skupina touto deskou ukázala, že rozhodně nepatří do starého železa a že má publiku pořád co říct. Deska se sice do určité míry podobá předchozímu Torpédu. Je ale tvrdšího rázu a v některých momentech dokonce ukazuje i zatím neviděnou tvář kapely. Do určité míry je to jistě zásluhou podílu nových členů kapely. Rozšíření svých řad Wanastowým Vjecem více, než prospělo a nyní nám nabízí album pohodové rockové atmosféry a čerstvých energických skladeb, které jistě osloví nejen skalní fanoušky skupiny.

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
17.02. U.D.O.
18.02. Parkway Drive
19.02. Aversions Crown, Psycroptic, Within Destruction
20.02. Rival Sons, The Sleepdogs
22.02. David Ellefson Basstory
23.02. Laibach
23.02. Alestorm
27.02. The Australian Pink Floyd Show
02.03. Dance With The Dead, Lebrock
03.03. Gaahls Wyrd, Tribulation, Uada
A co FAKKER!?