Nový Spark
venku od 30. ledna
Per Yngve Ohlin aka Dead

Per Yngve Ohlin aka Dead

Nevím, kolik z Vás to zaregistrovalo a kolik z Vás vůbec ví, o koho jde, ale letos v dubnu tomu bylo právě 20 let od sebevraždy Pera Yngve Ohlina (také známý jako „Dead“ nebo „Pelle“) z norské Black Metalové skupiny MayheM. Připomeňme si tento tragický den rekapitulací Pelleho příběhu.

Per "Dead" Ohlin se narodil 16. ledna 1969 ve švédském hlavním městě Stockholmu. Jako malý trpěl spánkovou nemocí, kvůli které přestával ve spánku na dlouhé chvíle dýchat a občas téměř upadal do bezvědomí. V deseti letech si poranil slezinu při pádu na ledních bruslích. Byl převezen do nemocnice. Na čas byl dokonce klinicky mrtvý. Po takovýchto událostech byl hodně spjatý se smrtí a byl jí fascinován, zřejmě právě pro to, že se k ní tak často přibližoval a zase jí unikal. Takto vzniklo jeho umělecké jméno Dead (česky Mrtvý).

V roce 1986 založil Death Metalovou kapelu Morbid, která nahrála pouze jedno demo „December Moon“ (které se dle mého mínění dost povedlo a na své stáří je kvalitně nahráno). Po velmi krátké době se kapela rozpadla, protože Per odešel (bylo to z toho důvodu, že ostatní členové Morbidu chtěli především slávu a peníze. Perovi šlo však jen o hudbu jako takovou). Potom kontaktoval členy norské začínající skupiny MayheM. Poslal baskytaristovi z MayheM Necrobutcherovi (vlastním jménem Jørn Stubberud) balíček obsahující jednu nahrávku, kontaktní údaje a ukřižovanou myš. Jørn však tento balíček ztratil a zbyly mu pouze Perovy kontaktní údaje. Per se ostěhoval do Norska a začátkem roku 1988 se přidal ke členům MayheM.

V rozhovorech popisovala většina muzikantů Pera jako podivína a introverta. Bubeník z MayheM popisoval jeho osobnost jako „silnou, depresivní, melancholickou a temnou“. Podobně tak i kytarista MayheM a zároveň jeho nejlepší přítel jednou řekl: „Upřímně si myslím, že Dead je duševně chorý. Jak jinak lze popsat člověka, který věčně nejí a nosí tričko s pohřebním oznámením?“ Bubeník Kjetil Menheim později přirovnal Perovu osobnost k Marvinovi, paranoidnímu androidovi ze Stopařova průvodce po galaxii.

Novinář Chris Campton napsal v jednom článku, že Per mohl mít „Syndrom chodící mrtvoly“ (vzácné psychické onemocnění, při kterém mají lidé bludné představy, že jsou mrtví – ať už obrazně nebo doslova. Ve vzácných případech si mohou mylně připisovat nesmrtelnost.), který dával za vinu traumatu z dětství. Ovšem to nebyla pravda. Per byl pouze fascinován smrtí.

Na koncertech dával Per velkou váhu image a atmosféře. Od začátku své kariéry byl známý tím, že používal „mrtvé barvy“ (měl obličej pomalovaný černou a bílou make-up barvou). Podle Necrobutchera to nemělo nic společného s KISS a Alice Cooperem, kteří to dělali již před ním, jelikož u nich šlo o jakousi „masku“, zatímco Per chtěl vytvoři co největší mrtvolný dojem. Nedělal to aby vypadal cool, ovšem byl prvním Black Metalistou, který takto používal obličejové barvy. Pro 100% iluzi mrtvolnosti zakopával Per oblečení, které si bral na koncerty do země někdy i na několik týdnů, aby bylo cítit zemí, která je se smrtí tolik spjatá. Na stage byl prostě „mrtvola jak se sluší a patří“.

Časem se díky jeho sociální situaci a fascinaci smrtí zhoršil jeho duševní stav. Na scéně se často řezal nožem a rozbitými lahvemi. Jeho přátelé se ho mezitím snažili krotit. Euronymous ho v tom začal podporovat, smířil se s tím a byl dokonce jeho sebevražednými sklony fascinován. Dokonce ho podporoval v myšlenkách na sebevraždu. Menheim řekl: „Nevím, jestli to dělal (Euronymous) z čistého zla, nebo jestli jen tak blbnul.“ V roce 1991 se Dead a Euronymous přestěhovali do domu v lesích blízko norského Kråkstadu, který používali zároveň jako zkušebnu. Baskytarista MayheM, Necrobutcher, řekl, že tím, jak spolu Dead a Euronymous žili společně tak odděleně od ostatních, byli vůči sobě hodně vynervovaní. Jako dárek k narozeninám, poslal Varg Vikernes (který hrál chvíli v MayheM na baskytaru, dokud v sebeobraně nezabil kytaristu Euronymouse) Deadovi patrony do brokovnice. Neví se, proč to udělal. Dne 8 dubna 1991, když zůstal Per doma sám, propadl hluboké depresi. Chodil různě po domě, poté si několikrát podřezal zápěstí kuchyňským nožem a prostřelil si hlavu brokovnicí právě patronami od Vikernese. Zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém stálo: „...omluvte všechnu tu krev“. Když se vrátil Euronymous domů a našel tam mrtvolu svého přítele, nafotil ho a pak zavolal policii. Tak skončil život jedné z Black Metalových legend co kdy Země nosila. Vzpomeňme tedy na něj s úctou.

Odpočívej v pokoji...

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
23.02. Laibach
23.02. Alestorm
27.02. The Australian Pink Floyd Show
02.03. Dance With The Dead, Lebrock
03.03. Gaahls Wyrd, Tribulation, Uada
03.03. Haken
06.03. Riverside
07.03. Riverside
07.03. Doggie White- Best Off Rainbow, MSG, Malmsteen
09.03. Pertubator
A co FAKKER!?