Nový Spark
venku od 2. října
1. dudácký festival na Horním hradě

1. dudácký festival na Horním hradě

Folk není jen pro folkaře

FIVE LEAF CLOVER CELT, JAUVAJS, 1 ST CZECH PIPES AND DRUMS a THE REBEL PIPERS, JELEN, CURLIES, ALISON, VINTAGE WINE 1. září 2012 Horní hrad Stráž nad Ohří 600 V

Akcička více než vydařená sice začala o něco později než v avizovanou druhou hodinu odpolední, zůstat se ale vyplatilo. Výběr kapel pro mnoho metalových fanoušků zajisté velká neznámá, kdo však nepohrdne skvadrou všech bojovníků kráčejících pod praporem folk metalu a kterým není proti srsti i uvolněnější styl bez ostřejších kytarových zářezů, přišel by si na své.

Vše odstartovala rockově laděná banda FIVE LEAF CLOVER CELT hrající tvrději laděné písničkaření. Na začátek pro milovníky oceli rozhodně milé překvapení. To následující JAUVAJS by mnohé kovanější duše asi na stejnou notu nenaladili. Ale na jejich obranu musím říct, že pokud máte ve skupině půl sestavy zcela novou, je těžké se jen po týdnu s ostatními sehrát natož podat výkon, který by oslovil široké publikum pro mnohé jen s typickým irským folkem. Po půl sedmé se pak představilo duo JELEN ( kytara a akordeon ) se svou velice zvláštní autorskou tvorbou. Kdo zná Pepu Nose, tak ať si k tomu všemu přidá ještě jeden level navíc a je tam, kde má.

Této eskadře hudebníků vždy v přestávkách a přípravách dalších kapel kralovala dvě zajímavá seskupení 1 ST CZECH PIPES AND DRUMS a THE REBEL PIPERS. Chvíli hrála jedna, chvíli druhá, jindy obě současně. Jejich vystoupení se samozřejmě nemohlo obejít bez tradičních skotských skladeb pro dudy ( jako Amazing Grace ), pak ale došlo i na , podle moderátora večera, těžkou improvizaci. Od neskutečně krásného pojetí Nového světa Antonína Dvořáka, přes dvojí podání ústřední melodie z filmu Poslední mohykán, nebo Holky modrooké po sestřih nenahraditelných QUEEN.

  Od půl deváté již pak začala opravdu ultra těžká improvizace v podání formace <strong>CURLIES</strong>. Představte si některé moderní punkrockové skupiny a přidejte k nim zvuk skotských dud.  CURLIES se sešrotili v roce 2011 a na svém kontě mají už první desku Dobrý den, těší mě… , která nezní špatně. Během koncertu jim to sice párkrát ujelo, ale to bývá, když se svými nástroji lítáte po schodech a mezi publikem. Stejně tenhle 100% cirkus punk stál za shlédnutí.  Další nová zkušenost. Přičemž atmosféra ještě více zhoustla ohnivým divadlem <strong>IGNIS</strong>, tvořením třemi divoženkami, které by rozžhavily nejedno mužské melancholické srdce doběla. To už se, sic potmě, připravovala kraslická skupina <strong>ALISON</strong>, vycházející svou tvorbou ze starých skotských, irských a anglických balad a písní s původními texty nebo v předělávkách od české legendy tradičního anglosaského folku, ASONANCE. Bohužel již před vystoupením ALISON většina návštěvníků vyrazila směr zpět domů, takže chabá padesátka ( včetně vystupujících a obsluhy ) nemohla náležitě ALISON vytleskat k nějakému přídavku a na poslední vystupující chásku <strong>VINTAGE WINE</strong> již zůstala opravdu jen hrstka statečných. Sama kapela svůj styl nazývá celtic trash folk. Zpěv by lahodil fanouškům KORPIKLAANI nebo TURISAS, ale základ je o něco mírnější. Najdete zde zvuky mandolíny, akordeonu, houslí, plus svižnou rytmickou sekci. Tihle týpci hráli ze svých zatím dvou vydaných nosičů – Drums And Guns a Deadman’s Reel. A jako závěrečná tečka svým stylem hrad naprosto rozbořili. Ještě aby přijeli IN EXTREMO s Jonathanem Davisem v čele a zkáza by byla dokonána.

A co říct na závěr. Celé tohle dobrodružství stálo za to. Pro lidové metalisty perfektní příležitost poznat odkud metal se středověkými inspiracemi pochází a že folkové nástroje nejsou nudnou záležitostí.

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace