Nový Spark
venku od 29. března
Brian Head Welch - duše KORN, která umí žít i bez těla

Brian Head Welch - duše KORN, která umí žít i bez těla

Kde se poslední dobou bere nezájem lidí o hudební průmysl? Prodej hudby klesá, návštěvnost koncertů také a nemluvě o (ne)reakcích fanoušků během vystoupení. Když v roce 2005 opustil jednu z nejslavnějších kapel světa KoRn jejich kytarista Brian Head Welch, o ničem jiném se ve světě rockové hudby nemluvilo. Čeští fanoušci si rvali vlasy, když se dozvěděli, že poprvé skupinu uvidí necelý rok nato a nadávali na Heada, proč nezůstal jen o malinko déle. Dlouho kapela nevydala žádné veřejné prohlášení a jen z internetu jsme se mohli dozvídat jak na sebe ex/členové plivají síru. Rok poté opouští KoRn i bubeník David Silveria.

Až v roce 2007 jsme si mohli v knize Save me from myself přečíst, co se ve skutečnosti – alespoň z pohledu Heada - stalo. A konečně v srpnu 2011 se dostalo českým fanouškům privilegia vidět poprvé Briana Heada Welche naživo! Očekávala jsem davové šílenství, vyprodané lístky a přidané koncerty, ale nestalo se nic z toho. Copak nikdo nepochopil, že Head měl lví podíl na šesti albech kapely KoRn? A že pravděpodobně jen změnou prostředí nepřestane být dobrým skladatelem? Vždyť po jeho odchodu se hudba KoRn změnila – podle názorů mnoha fanoušků k horšímu. Head si sebou odnesl ten „temný“ zvuk, pro který byla kapela tak slavná. Jeho album Save me from myslef je plné výborných songů, ikdyž se zde samozřejmě najde několik vycpávek, ostatně jako téměř na každé dlouhohrající desce.

Brian Welch byl vedle Iggyho Poppa hlavní hvězdou festivalu Trutnov 2011. Organizátoři na stránkách psali, že tímto vystoupením se uzavírá kruh mezi náboženskou otevřeností festivalu a každoroční účastí alespoň jedné tvrdší kapely (Soulfly, Cavalera Conspiracy, Sepultura, Motorhead). To vše se snoubí v tomhle jedinečném umělci. Ač jen málo nadšenců zamířilo do Trutnova kvůli Headovi, téměř každý, kdo shlédnul tuhle show musel uznat, že byla výjimečná. Head je naprosto uhrančivý frontman s dost kvalitním hlasovým projevem (což bohužel zezačátku příšerně kazil zvukař), který dokáže komunikovat s davem bez toho, aby si hrál na metalového pozéra. Baskytarista Michael "Valentine", bubeník Dan Johnson a šestnáctiletý (!) kytarista J.R. Bareis jsou pevnou součástí kapely a nejen podpůrným bandem slavného jména, což mohli všichni dokázat v poměrně dlouhých sólech, na které jim byl dán prostor.

Kromě většiny písní s Headova prvního sólového alba Save me from myself (Flush, Die religion Die, Rebel, Save me from myself a dalších), zahrál i Blind a Helmet in the Bush – písně kapely Korn, jejichž texty se dají interpretovat různými způsoby. Rozhodně se jednalo o skvělý koncert s výbornými muzikanty, kteří hrají výjimečný repertoár. Jediným mínusem byl zvuk, který se ale v průběhu večera vylepšil.

Kromě hudebního zážitku se mi dostalo i pocty natočit rozhovor s Brianem Headem Welchem pro křesťanský časopis Život víry. Čtvrthodinu, která mi byla vyhrazena managementem, jsem rozhodně nestrávila s nafoukanou hvězdou, která mohla/může v životě cokoli si zamane, ale s milým týpkem, který má co říct, zajímá se o dění kolem sebe, nepochybuje o své víře, s radostí popisuje životní příběh, který musel říct již nejméně tisíckrát, nadšeně vypráví o charitativních projektech, často se směje a jak sám o sobě říká v knize Save me from myself – je prostě „goofy“ (praštěný). A poslední dojem? Jeho přezdívka „Head“ je prostě pasující, opravdu má velkou hlavu.

Nový Spark
venku od 29. března
Kalendář akcí
24.04. Casey, Gatherers, Acres
25.04. Suffocation, Belphegor, God Dethroned, Nordjevel, Darkrise
25.04. Metalománie
26.04. Hypnos
26.04. Frog Leap
28.04. Vulture Industries, Helheim, Madder Mortem, Caelestia
28.04. Citron, Tublatanka
30.04. Cradle of Filth, The Spirit
02.05. Metalománie
03.05. Desertfest
A co FAKKER!?